שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן

עובדי מדינה מקבלים בונוסים ללא קשר ליעילותם

דו"ח מבקר המדינה: רבים ממשרדי הממשלה מתגמלים את עובדיהם בבונוסים על תפוקת עבודה גבוהה - "שכר עידוד". בדיקת המבקר מנגחת את השיטה: כפי שהיא מתנהלת היא גורמת לעובדים לא להגדיל את פריון העבודה ומביאה למטרה הפוכה. האוצר: נלמד את דו"ח המבקר

חגיגות משכורות במגזר הציבורי? לפחות באופן חלקי: לפי דו"ח מבקר המדינה לעובדי המדינה משולמת תוספת שכר גדולה, ומעולם לא נבדק אם הדבר הביא להגדלת יעילותם של עובדים אלה.

 

 

חלק מדו"ח המבקר לשנת 2011 בדק את נושא חלוקת השכר במגזר הציבורי ואת יעילותה של שיטת "שכר העידוד". שיטה זו נהוגה במגזר הציבורי ומדברת על תוספת שכר המשולמת למי שתפוקתו גבוהה מעבר למסות שנקבעו. הדבר נועד להעלאת פריון העבודה ולשיפור השירות לציבור. שיטת בונוסים זו לעובדים מבוססת, בעיקר, על כך שגם העובד וגם המעביד יוצאים נשכרים –זה מרוויח יותר לשכרו החודשי, וזה מרוויח עבודה איכותית ורבה יותר.

 

בשירות הציבורי שיטה זו מוגבלת בשל טווח הפרמיה שנקבע לכל עובד וכפוף לאישור רשות החברות הממשלתיות. בכך הדבר מקטין את התמרון לתגמל עובדים יתר על המידה ומונע אפליה של מתן פרמיות חריגות.

 

"חריגה מהנורמה"

על פניו, מבקר המדינה מאמין בשיטה, אך לדבריו יישומה במגזר הציבורי איבד מערכה. "בפועל שיטות שכר העידוד המופעלות בשירות המדינה מיושמות שלא על בסיס הנורמות שנקבעו והן חורגות בהרבה מהנורמה. שיטות שכר העידוד אף לא עודכנו כנדרש. לנוכח האמור לעיל משולמת לחלק מעובדי המדינה תוספת שכר גדולה, אף שמעולם לא נבדק אם הדבר הביא להגדלת יעילותם של עובדים אלה", קובע דו"ח המבקר.

 

"שיטות שכר עידוד לא מעודכנות אינן תורמות להתייעלות - לא זו בלבד שלעובדים המקבלים אותן ניתנת תוספת השכר המרבית, אלא שאין להם תמריץ להגדיל את פריון העבודה. יתר על כן, יש להם תמריץ שלילי לשמר את המצב ולא לאפשר עדכון טכנולוגי-מינהלי של השיטה", הוסיף המבקר.

 

מבקר המדינה קורא בדו"ח לממונה על השכר במשרד האוצר ולהסתדרות העובדים לפעול במשותף על מנת לתקן ולאכוף את שיטת שכר העידוד במשרדי הממשלה.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה נלמד את דו"ח המבקר ונפעל בהתאם. 

פורסם לראשונה 01/05/2012 15:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היישום איבד מערכו
צילום: Shutterstock
מיכה לינדנשטראוס
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים