שתף קטע נבחר

ח"כ לשעבר מרדכי וירשובסקי נפטר בגיל 81

מרדכי וירשובסקי כיהן כחבר כנסת מטעם שינוי ומרצ משנת 1977 ועד 1992. בין היתר כיהן כסגן יו"ר הכנסת והיה יקיר העיר תל-אביב

ח"כ לשעבר מרדכי וירשובסקי הלך הבוקר (יום ג') לעולמו, שבוע לפני שהיה אמור לציין את יום הולדתו ה-82. וירשובסקי היה חבר כנסת מטעם שינוי ומרצ משנת 1977 ועד 1992 ובין היתר כיהן כסגן יו"ר הכנסת.

  

וירשובסקי נולד בעיר ליפציג בגרמניה בשנת 1930 ועלה לארץ כשהיה בן תשע. הוא למד בגימנסיה הרצליה ולאחר מכן בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית. בשנת 1966 נבחר לראשונה כחבר מועצת העיר תל אביב יפו, בה כיהן ברציפות עד לשנת 1977, אז נמנה על מייסדי "שינוי" ונבחר מטעמה לכנסת.

 

וירשובסקי כיהן כחבר כנסת בשנים 1977-1992 ושימש בין היתר כסגן יו"ר הכנסת. בשנת 1987 עזב את שינוי ועבר לרצ, ומטעמה נבחר לכנסת ה-12. לאחר פרישתו מהכנסת שב ונבחר למועצת העיר תל אביב כראש רשימת מרצ ובהמשך נבחר מטעם סיעת הירוקים. הוא כיהן במועצת העיר עד לשנת 2008. בשנת 2009 הוענק לו תואר יקיר העיר.

 

"נפרד מן העולם במיתת נשיקה"

דפנה, כלתו של וירשובסקי הנשואה לבנו גבי, סיפרה כי הוא הלך לעולמו בביתו. "הוא נפרד מן העולם במיתת נשיקה כשאשתו לצדו", אמרה הכלה. "אנחנו מיד הצטרפנו כולנו לבית, באהבתנו לאיש המשפחה האוהב והאהוב, שנון, ציני, חכם, שמצא זמן למשפחה, והמשפחה תמיד אהבה לבלות עמו. איש מיוחד, ישר דרך וישר כסרגל. שאמר תמיד מה שחשב, גם אם זה עלה לו לעתים בחברים ובהזדמנויות".

 

היא סיפרה כי רק אתמול הוא השתתף בישיבה. "כל העניין הזה מאוד פתאומי לנו, נזכור אותו תמיד גם כאיש שהאדם כאדם עמד לנגד עיניו, ללא הבדל דת, צבע, גזע, מין או זהות מינית. גם בערוב ימיו, הרחק מהעין הציבורית הוא המשיך לעשות למען הציבור, רק אתמול בערב הוא השתתף בישיבה בארגון עולי מרכז אירופה שעמו הוא נמנה. הוא חזר ב-20:00 בערב הביתה. הוא תמיד דאג לאחר, היה יו"ר ארגון הגג של הנכים, לחם שנים רבות למען ההומואים והלסביות, ודאג לכולם. נתגעגע אליו מאוד מאוד".

 

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פרסם הודעה בו הביע צער כבד: "מרדכי היה מגדולי הלוחמים למען זכויות האזרח, והקרין על כולנו חוכמה ויושר. נזכור בחום את פעילותו הברוכה למען הנכים, החברה והסביבה".

 

כיו"ר ארגון הגג של ארגוני הנכים זה 20 שנה הוביל וירשובסקי מאבקים רבים וחקיקה מרובה למען ציבור הנכים ולמען קידום נגישות בישראל. נשיאת הארגון השופטת בדימוס ציפורה ברון אמרה היום: "אבד לנו חבר יקר. במשך עשרים השנים האחרונות כיהן מרדכי בהתנדבות כיו"ר הארגון, פעל לשינוי חקיקה ולהגברת מודעות לנכים ולבעלי מוגבלויות והתמקד במיוחד בעידוד תעסוקה בקרב בעלי מוגבלויות. תרומתו לארגון ולמדינת ישראל ייזכרו לדורות".

 

הלווייתו תתקיים מחר בבית העלמין ירקונים. הוא הותיר אחריו אשה (ויולה), שני בנים ונכדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרדכי וירשובסקי
צילום: אביגיל עוזי, ידיעות אחרונות
מומלצים