שתף קטע נבחר

לפיד הציג תוכנית לגיוס לכולם: "לא שונא חרדים"

בכנס הראשון של מפלגת "יש עתיד", הציג היו"ר את התוכנית לשירות שווה לכולם - במשך חמש שנים יקבלו החרדים פטור אוטומטי ואחר כך יחוייבו להתגייס לשירות צבאי או אזרחי. מי שיסרב לא יקבל קצבאות. "לא יכולים יותר לפרנס אותם עוד"

יאיר לפיד ערך הערב (יום ג') כנס פעילים ראשון של מפלגת "יש עתיד" והציג את תוכניתו לשירות שווה לכולם. "חוק טל היה חוק מקולקל, אנו לא יכולים לעמוד בזה יותר", אמר לפיד והבהיר: "אנחנו לא שונאים את החרדים".

 

לפי התוכנית של לפיד, בחמש השנים הראשונות של התוכנית, החרדים יקבלו פטור אוטומטי מגיוס. "לא בלב קל אנו מציעים הצעה זו, שכן ההיגיון והצדק הטבעי מחייבים גיוס מיידי ללא פשרות", הבהיר לפיד - אולם ציין כי לפי ההערכות, יותר מ-50 אחוז מהחרדים יעדיפו לעזוב את הישיבות ולהצטרף לעולם העבודה. המהלך יחסוך למדינה מיליארד וחצי שקלים, שיופנו לשיפור שכר המשרתים בצה"ל ולמלגות לימודים עבור חיילים.

 

כעבור חמש שנים, כל אזרח שיגיע לגיל 18 יחוייב להתגייס לשירות צבאי או אזרחי, כאשר לצה"ל תינתן עדיפות במיון. גודלו של צה"ל ייקבע על פי תכנון רב-שנתי, המותאם לצרכי הביטחון.  לוחמים ותומכי לחימה ישרתו שלוש שנים והיתר שנתיים. חיילים שישרתו שלוש שנים, יקבלו החל מהשנה השנייה משכורת מינימום ובעת שחרורם יקבלו מלגת לימודים מלאה לתואר ראשון.

 

מי שיסרב לשרת, יופעל נגדו החוק ויישללו זכויותיו לקצבאות לימודים או מחייה, מלבד קצבת ביטוח לאומי.

 

"חוק טל היה מקולקל". יאיר לפיד (צילום: עופר עמרם) (צילום: עופר עמרם)
"חוק טל היה מקולקל". יאיר לפיד(צילום: עופר עמרם)
 

 

לדברי לפיד, "אנו צריכים להסביר לציבור החרדי שהמדינה לא יכולה לעמוד בזה

יותר ערכית וכלכלית, לא כי זה מפרק אותנו מבפנים ויוצר תופעות מגונות כמו ההשתמטות. אנו צריכים להסביר שיש פה מתמטיקה פשוטה. אנו לא יכולים יותר לפרנס עשרות אלפי תלמידי ישיבה שלא מתגייסים ולא מצטרפים לשוק העבודה".

 

לפיד תקף את המפלגות הגדולות וטען שהן לא יפתרו את המשבר, משום ש"הפעמים היחידות שבהן קדימה או העבודה או הליכוד נזכרו שיש בעיה במודל השירות היו בתקופות כמו עכשיו".

 

בפורום לשוויון בנטל תקפו את המתווה של לפיד: "המתווה שהציג היום יאיר לפיד הוא לא יותר מאשר אחיזת עיניים, שכן המשמעות של פטור לחמש שנים איננה עומדת לזכותם של אוכלוסיות אחרות בחברה הישראלית שעליהם חל חוק שירות ביטחון. לא נסכים בשום פנים ואופן למצב שבו ינסו לעשות רווחים פוליטיים על גב המשרתים". דוברת הפורום, זהרה ברגר צור, הוסיפה כי "הצעת לפיד איננה מתייחסת לסוגיית ערביי ישראל, מה ששוב יוצר בידול בינם לבין שאר אזרחי המדינה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאיר לפיד
צילום: עופר עמרם
מומלצים