שתף קטע נבחר

מהפכת הפריון: מאות נשים בישראל מקפיאות ביציות

שנה וחצי עברה מאז אישר משרד הבריאות הקפאת ביציות לשימוש עתידי לנשים בריאות, ומאות מהן כבר בחרו לעשות זאת, כך מדווח "ידיעות אחרונות". הרופאים לא מתלהבים: "עדיף להרות במקום לחכות"

מהפכת הפריון כבר כאן: מאות נשים שמבקשות לשמר את הפוריות שלהן הקפיאו בשנה האחרונה ביציות לצורך שימוש עתידי - והביקוש רק עולה. 

 

לפני שנה וחצי אישר משרד הבריאות, לראשונה בעולם, לנשים בריאות להקפיא ביציות. עד אז טיפולים כאלה היו מאושרים רק במקרים שהייתה לכך הצדקה רפואית, למשל לחולות סרטן שנאלצו לעבור טיפולים קשים שעלולים לפגוע בפוריות. הצורך בהקפאת ביציות נובע מהעובדה שהפוריות בקרב נשים נמצאת בירידה איטית מסוף שנות ה‭20-‬ לחייהן. ככל שהשנים עוברות, וביתר שאת מאמצע שנות ה‭,30-‬ יורד מלאי הביציות ונפגעת איכותן הגנטית, דבר שמקשה על השגת הריון ולידה.

 

עוד על הקפאת ביציות:

חשיפה: הקפיאה ביציות - ותלד "בזמנה החופשי"

תחקיר: האם הקפאת ביציות רק אשליה מסוכנת?

איך מקפיאים ביציות ומה העלות  

 

בשנים האחרונות פותחה שיטה שמאפשרת להקפיא ביציות ומאוחר יותר להפשירן ולהפרות אותן בזרע. ההליך מאפשר לנשים לשמר את פוריותן ללא תלות בבן זוג. על פי הנחיית משרד הבריאות, שפורסמה בינואר ‭,2011‬ הקפאת ביציות לצורך שימור פוריות מותרת לנשים בנות 30 עד ‭,41‬ והשימוש בביציות המופרות יוכל להתקיים עד שהאישה תגיע לגיל ‭.54‬ כל אישה תוכל לעבור עד ארבע שאיבות שנועדו להשגת 20 ביציות להקפאה. ההליך מתבצע באופן פרטי, בעלות של אלפי שקלים.

 

מנתונים ראשוניים מתברר כי במהלך השנה הזו הקפיאו מאות נשים בישראל ביציות כ"תעודת ביטוח" עתידית. לפי הנתונים, שמתפרסמים במגזין האינטרנט של בית-החולים אסותא בעריכת עופר מאיר, במרכזי אסותא בתל-אביב ובראשון-לציון טופלו עד כה יותר ממאה נשים. בבית-החולים שיבא הוקפאו בחודשים האחרונים ביציות עבור כ‭20-‬ נשים בלבד, אולי בגלל חוסר ההתלהבות של מנהל היחידה להפריה חוץ-גופית, פרופ' שוקי דור, לאפשרות ההקפאה. "כשאישה מבקשת להקפיא ביציות אני לא מסכים באופן אוטומטי, אלא מסביר לקראת מה היא הולכת, שלא יהיו לה אשליות‭,"‬ הוא אומר.

 

במרכז הרפואי שערי צדק טופלו עד היום כ‭30-‬ נשים, רובן דתיות, והביקוש ממשיך לעלות. "כל יום יש לנו פונות‭,"‬ אומר מנהל היחידה להפריה חוץ-גופית בבית-החולים, פרופ' אהוד מרגליות. "אנחנו מנסים לשכנע אותן לא להקפיא ביציות אלא להשתמש בזרע תורם ולהרות עכשיו, במקום לסמוך על העתיד, אבל רוב הנשים מחכות לבעל‭."‬

 

"עד היום טיפלנו ב‭27-‬ נשים‭,"‬ מספרת ד"ר רונית חיימובקוכמן, רופאה בכירה ביחידה להפריה חוץ-גופית בהדסה וחברת ועד האיגוד הישראלי לחקר הפריון. "לצערנו, חלק גדול מהנשים שפונות אלינו אינן מודעות לנושא של ירידת הפריון ולעובדה שבגיל מבוגר האפשרות להרות היא אפסית. נשים מרגישות צעירות, אבל השחלות שלהן אינן כאלה. נשים שמעוניינות להקפיא ביציות צריכות להגיע אלינו צעירות ככל שניתן, עדיף מתחת לגיל ‭."35‬ ומסכם ד"ר אריק כהנא, מנהל יחידת הפוריות וההפריה החוץ-גופית באסותא ראשון-לציון: "חשוב שלנשים לא תהיה תחושה כוזבת של ביטחון, זו לא תעודת ביטוח". ‬

  

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקפאת ביציות. מותרת לנשים עד גיל ‭41
צילום: shutterstock
מומלצים