שתף קטע נבחר

בלבול תעלומת הריח: "תרגיל צבאי, פנו למשטרה"

תושבי המרכז התמודדו במשך כמה שעות עם מטרד הריח שגרם לבהלה. השר ארדן הבטיח חקירה פלילית, אבל נראה כי הרשויות התקשו לתת מענה הולם לציבור. ולמה הצבא לא הודיע לציבור על תרגיל שעלול לגרום לבחילות? "זו אחת המטרות, פתאומיות"

במשרד להגנת הסביבה מתקשים עדיין לקבוע מה גרם לריח החריף שגרם אתמול (ה') לבהלה באזור המרכז. אחרי כמה שעות של תלונות בלתי-פוסקות על מטרדי ריח, הודיעו בצהריים נציגי המשרד שלא נשקפה סכנה לציבור. במקביל, השר הממונה גלעד ארדן הנחה את אנשי משרדו לפתוח בחקירה פלילית לבירור מקור הריח החריף בתיאום עם המשטרה.

 

ארדן אמר לחדשות ynet ברדיו האזורי: "הדבר החשוב ביותר שהציבור צריך לדעת שבאף אחד מהדגימות שנלקחו, לא נמצא ריכוז של חומר באוויר ברמות שיכולות להתקרב לסכנה לציבור. מוקם כעת צוות חקירה משותף למשטרה ולמשרד להגנת הסביבה, ואנו נקיים חקירה מול כל המפעלים והגופים הפוטנציאליים לייצור הריח הזה".

 

פרשת הריח החריף במרכז - דיווחים אחרונים ב-ynet:

תעלומת הריח החריף במרכז: "היו צריכים להודיע"

מאות תושבים התלוננו: ריח חריף בגוש דן ובשרון

 

הבדיקות עדיין נמשכות (צילום: נמרוד גליקמן) (צילום: נמרוד גליקמן)
הבדיקות עדיין נמשכות(צילום: נמרוד גליקמן)

 

יעל מתל-אביב, חולה במחלה אוטואימונית שנאלצת לעבור כימותרפיה, ניסתה לקבל במהלך היום הבהרות בנוגע למקור הריח, על-מנת שתוכל להחליט אם לצאת לטיפול התקופתי. בגלל הטיפולים נמצאת המערכת החיסונית של יעל במצב רגיש ולדבריה, אף גורם לא יכול היה לומר לה אם החומר שהופץ במרכז מסכן אותה.

 

בפיקוד העורף אמרו ליעל שמדובר בחומר שפוזר במסגרת תרגיל ברמת גן, במשטרה הסבירו לה שאת החומר פיזר חיל הים, וכל התשובות הותירה אותה למעשה חסרת אונים. "יש לי היום כימותרפיה", סיפרה יעל, "ואני לא יודעת אם לצאת אליו. אומרים לי ללכת לרופא, אבל זה גם כרוך ביציאה מהבית".

 

יעל פתחה בבוקר את חלון ביתה וכמו רבים אחרים שחשו בבלבול, הריחה את הריח החריף. היא החלה מיד בסדרת טלפונים לגורמים השונים, ולדאבונה לא קיבלה תשובות מדויקות לשאלותיה. "אחרי שהרחתי את הריח, התעדכנתי בחדשות ויצאתי למסע בירורים, אבל אני יותר מבולבלת כעת", סיפרה יעל ל-ynet. "כל חומר שעשוי לעורר בחילות הוא חומר שכדאי לי להימנע ממנו, וייתכן שהוא מסוכן לי".

 

נוכח תסכולה החליטה יעל להקליט את אחת השיחות שניהלה במשך היום עם נציגי פיקוד העורף. "מדובר בריח שהגיע כתוצאה מהתרגיל של פיקוד העורף ברמת גן", אמר ליעל נציג החיל, "והוא אינו מסוכן". כשיעל ביקשה להבין מה הוא אותו חומר שמפוזר באוויר, התקשה נציג פיקוד העורף למסור תשובה בעניין: "זהו תרגיל של יחידה מסוימת בפיקוד העורף, ולא ידוע מה בדיוק הגז". הוא הדגיש שלא מדובר בגז רעיל.

 

כשיעל הקשתה על נציג הצבא ותהתה כיצד מתבצע תרגיל כזה שעלול לגרום לבחילות מבלי ליידע את הציבור, השיב לה נציג פיקוד העורף: "זו אחת המטרות, פתאומיות. אלה שיקולים של פיקוד העורף". יעל ביקשה לדעת מה בדיוק החומר שהופץ במסגרת התרגיל. הנציג ביקש לבדוק את הנושא, ולאחר מכן שב אליה ואמר: "כמו שאמרתי לך, אני לא יודע איזה גז זה. תתקשרי למשטרה, להם יש יותר מידע, הם אלה שהפיצו את הריח".

 

יעל המשיכה בחקירה העצמית ובמשטרה זכתה לקבל גרסה חדשה. "אמרו לי שהחומר לא פוזר במסגרת התרגיל, אלא שחיל הים הוא שפיזר את החומר המדובר". גם נציגי

המשטרה הסבירו ליעל שאין להם מושג באיזה גז מדובר ושהם מפנים את כל מי שעובר טיפולים כימותרפיים לטיפול רופא. "אבל לא ידעו לומר לי אם בכל זאת מותר לי לצאת מהבית לרופא", סיכמה יעל.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה:  "אין כל קשר בין החומר שפוזר במסגרת תרגיל פיקוד העורף לבין החומר שדווח עליו באזור המרכז, וכל ניסיון לקשור בין המקרים שגוי. במקרה המדובר, נציג פיקוד העורף קשר את הפנייה בשוגג לתרגיל פיקוד העורף שהתקיים באזור גוש דן. נציין כי במהלך היום יצאה הודעת הבהרה מטעם הגורמים הנוגעים לעניין, ובה דווח על מקור החומר וכי אין לצה"ל קשר אליו".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 03/05/2012 23:42

 

בהכנת הידיעה השתתף רון נוטקין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מה גרם לריח?
צילום: נמרוד גליקמן
הוקם צוות חקירה. ארדן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים