שתף קטע נבחר

ישראל קיבלה צוללת דולפין רביעית מגרמניה

אח"י תנין, הנחשבת לצוללת מהמתקדמות בעולם, הועברה בטקס חגיגי בגרמניה לידי חיל הים הישראלי. הצוללת, ארוכה יותר ויקרה יותר, מסוגלת לשהות מתחת למים זמן רב יותר. היא תגיע לישראל במהלך 2013 בתום הפלגת ניסיון ושיפורים

צוללת הדולפין הרביעית יוצאת לדרך הארוכה לישראל: בעיר הנמל קיל שבגרמניה, נערך היום (ה') טקס השקה רשמי להעברת הצוללת הרביעית לחיל הים הישראלי. אח"י תנין, הנחשבת לצוללת מהמתקדמות בעולם, היא כלי המלחמה היקר ביותר של צה"ל, וצפויה להגיע לישראל במהלך השנה הבאה.

 

טרם בואה ארצה תפליג אח"י תנין במשך מספר חודשים בהפלגת ניסיון ושיפורים לכיוון ישראל. בתום ההפלגה הזו, במהלך 2013, היא צפויה להגיע לנמל חיפה.

 

לפי פרסומים זרים, לצוללת הנוכחית יהיו יכולות דומות לצוללות שכבר קיימות ופועלות בחיל הים, בהן יכולות לשאת נשק גרעיני. השיפור המרכזי הוא באלמנט טכנולוגי מתקדם שהוצב במרכז הצוללת, המאריך את הצוללת בעשרה מטרים ומאפשר שהייה ממושכת יותר בלב ים.

 

בטקס בקיל נכח מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') אודי שני, ומפקד חיל הים, אלוף רם רוטברג. לשאלה אם הדרישה מהגרמנים לרכוש צוללת נוספת הונחתה מהדרג המדיני, אמר גורם בכיר בחיל הים כי "לא הייתה שום הנחתה, וההיפך הוא הנכון. לכל מפקד חיל ים יש אינטרס ראשון במעלה לקבלת צוללת נוספת, וזהו צורך חיוני גם בעיני הרמטכ"ל".

 

מנכ"ל משרד הביטחון ומפקד חיל הים בטקס בגרמניה (צילום: משרד הביטחון) (צילום: משרד הביטחון)
מנכ"ל משרד הביטחון ומפקד חיל הים בטקס בגרמניה(צילום: משרד הביטחון)

 

הגורם הבכיר הוסיף כי "אנו נמצאים בחזית של הים התיכון בתחום הנסתר והגלוי. אנשי הצוות שמאיישים אותה כעת הם צוות ההקמה, ולאט לאט ייצבר הניסיון שיאפשר להפוך אותו למבצעי ושווה בגודלו לצוותים של יתר הצוללות".

 

הוא רמז בדבריו על חזיתות רחוקות שאולי תיאלץ הצוללת לפעול בהן: "כדי לאפשר לצוללת להגיע למרחקים ארוכים, יש צורך בתדלוק במהלך הדרך וטעינת מצברים. החימוש בצוללת החדשה הוא אותו החימוש ולא השתנה". הוא הוסיף כי "מלבד זירות ההגנה הרגילות, בהן מצרים, סוריה, לבנון ורצועת עזה, יש לנו צורך להגן גם על אסדות הגז, כך שהשטח רחב והפעילות מתבצעת בכמה חזיתות במקביל".

 

הבכירים ניפצו שמפניה על דופן הצוללת

מנכ"ל משרד הביטחון אמר באירוע כי "הטקס היום, יותר מכול, מייצג את הקשר החזק והייחודי בין גרמניה וישראל, במיוחד אל מול ההתפתחויות האזוריות והאתגרים המתעצמים". בשיאו של הטקס במספנות "hdw" בעיר הסמוכה להמבורג,

ניפצו הבכירים הישראלים והגרמנים בקבוק שמפניה על דופן הצוללת.

 

שר הביטחון אהוד ברק בירך את אנשי משרד הביטחון וצה"ל. "הצוללת תהיה מכפיל כוח נוסף ליכולותיו של צה"ל ולעוצמתה של מדינת ישראל", אמר ברק. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הדגיש בדבריו את חשיבותה האסטרטגית של שייטת הצוללות ואת התעצמותה: "חיל הים ושייטת הצוללות, בין זרועותיה הנוספות של צה"ל, מהווים זרוע מרתיעה, מגנה, לוחמת ואסטרטגית עבור צה"ל ומדינת ישראל".

 

הצוללת החמישית נמצאת בבנייה בגרמניה ותגיע לישראל ב-2014, ולאחרונה אישרה ממשלת גרמניה למכור לישראל את הצוללת השישית, שתגיע לישראל ב-2017.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תגיע ב-2013. אח"י תנין
צילום: באדיבות דובר צה"ל
מפקד חיל הים, רם רוטברג
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים