שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

גד אלבז עושה שבת

הזמר גד אלבז לא שר זמירות, אבל ממליץ לכולם דווקא לשיר סביב שולחן השבת. בעיניו השבת היא מתנה משמים, והוא ישמח לחלוק אותה עם חבריו הטובים. איגי וקסמן ועתי שולברג - ראו זאת כהזמנה פומבית

1. השבת הטיפוסית - והשבת האידיאלית.

 

שבת טיפוסית בעיניי, זאת שבת עם הכנסת אורחים והמון אוכל; ריחות התבשילים שאתה רגיל בהם במהלך השבוע; מראה הנרות הדולקים ופניהם של אשתך והילדים שלבושים כמו מלאכים. שבת היא "חג" כל שבוע מחדש.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

השבת האידיאלית שאני כמה אליה, זאת השבת בעוד 20 שנה. האדם מגיע לעולם הזה להישגים גשמיים, אבל כשהוא מתבגר, השבת האידיאלית מזכירה לו למה בא לעולם. הנחת למראה משפחה מחוברת ומלוכדת, זה האידיאל מבחינתי. לא כל אחד זוכה לזה, ואני רוצה להגיע לזה.

 

2. מה זו שבת בעיניך?

 

שבת בשבילי היא מצב של "טעינה". כך כל מציאות חייבת אתנחתא לצורך תפקוד. אנחנו מוכרחים פסק זמן מהחיים השגרתיים. כל עולם המודרניזציה נעלם מהעיניים, אתה לא נוגע בשום מכשיר, ובמשך 24 שעות הבית הוא כל עולמך. זה ערכי, מוסרי וחינוכי. השבת מסמלת משפחתיות, מלבד כל מה שמצוין בתורה, שאני כיהודי מחויב אליה.

 

3. עשה ואל תעשה בשבת.

 

אל תעשה: אל תכעס. השבת היא לא יום שמעורר כעסים, אך היצר הרע שמודע לכוחה של השמחה, קיים. אם אתה יודע שמצווה שאתה רוצה לקיים תעורר מחלוקת, עדיף שלא תקיים אותה, ולא תריב עם המשפחה.

 

עשה: שירי שבת סביב השולחן, מה שלצערי אני לא חזק בו. כשילד עם אביו, זה מוליד רצון לשמור את השבת מתוך אהבה, ולא רק כציווי. גם לדאוג שלא יקומו מהשולחן לפני ברכת המזון, מה שמעיד על אחדות.

 

4. דווקא אתה, הזמר, לא שר זמירות?

 

כילד, לאבי לא היה קשר אמיץ ליהדות, למעט קידוש וברכת המזון. לא היה אצלנו מושג של "שמירת שבת", או "שירי שבת". כשאבא שלי החליט לחזור בתשובה אמיתית, הוא לא הבין את ההבדלים בין תפילות של אדם ספרדי ואשכנזי. הניגונים שהכרתי כל חיי הם ניגונים אשכנזיים, כי כל חיי התפללתי בבתי כנסת בנוסח אשכנזי.

 

כשאנשים שומעים את השם אלבז, הם מצפים לשמוע פיוטים של יהודי מרוקו, או נוסח ירושלמי, אבל מלבד הפיוטים המזרחיים המוכרים וניגוני חב"ד, אין לי רפרטואר רחב, לכן אני לא מרבה לשיר בשולחן השבת. חוץ מזה, כל השבוע אני מתעסק בשירה, ובשבת אני רוצה לנוח.

 

5. זיכרון ייחודי משבת.

 

אחד מזיכרונות הילדות המשמעותיים ביותר שלי אירע בשבת. הייתי בן 9, ואבא שלי - הזמר בני אלבז - היה היחידי אז ששמר שבת בבית. אמא שלי לא הייתה מעוניינת בזה, ואיתה גם אנו, הילדים. באותה שבת, רגע לפני שנכנסה, אבי ביקש מאימי בנחמדות רבה שהשבת לא תדליק את הטלוויזיה. אבל היא הדליקה, והוא לא עשה דבר, רק אמר לה שזה עלול להביא עלינו אסון.

 

למחרת, בשעת צהריים, תוך כדי משחק תופסת, נפלתי ואיבדתי את ההכרה. הזמינו אמבולנס, ואבי התחנן לקדוש ברוך-הוא: "תחזיר לי את הבן שלי". הוא העלה אותי הביתה, וכשאמא שלי ראתה את זה, היא שברה את הטלוויזיה ופנתה אף היא בתפילה להשם: "תחזיר לי את הילד. אני שומרת שבת". פתאום התעוררתי, ומאותה השבת אמי וכל המשפחה חזרו בתשובה.

 

6. איך צריכה להיראות בעיניך השבת הציבורית?

 

כואב כמה שהמודעוּת של העם היהודי בנוגע לשבת לוקה בחסר. זה עניין של מודעות יהודית ותורנית, כמה שזה נחוץ לגוף ולנשמה. הקב"ה נתן לנו את היום הזה. אני לא רואה את עצמי מחלל שבת בשום מצב בעולם.

 

7. מה היית משנה בשבת האורתודוכסית?

 

כלום. ככה השם ציווה, והוא יודע מה הוא עושה, גם בדברים שלא נראים לי.

 

8. את מי היית רוצה לארח בשולחן השבת?

 

היה לי סוג של חלום שהתגשם: בעקבות החברות בינינו, התארח אצלי קובי שמעוני (סבלימינל), וזאת הייתה שבת מקסימה בעיניי. הייתי מאוד רוצה לארח את איגי וקסמן ועתי שולברג, חבריי הטובים. כרגע בתהליכי שכנוע, והם מוזמנים לראות זאת כהזמנה פומבית.

 

9. ואצל מי היית רוצה להתארח בשבת?

 

הייתי רוצה להתארח בביתו של הרב עובדיה יוסף - ואם היה אפשר להחזיר את הגלגל אחורה, גם אצל הרבי מלובביץ'.

 

הרב עובדיה, בעיניי, זה "משה רבנו" של הדור הנוכחי בתורתו ובחוכמתו. הרבי מלובביץ', בעיניי, היה "משה רבנו" של דורו, והוא מסמל את אהבת ישראל הגבוהה ביותר. הראיה לכך, היא חסידיו שמתנהגים באותה מידה של אהבת ישראל גם שנים אחרי מותו.

 

10. רגע לפני כניסת שבת, רציתי לומר...

 

כדאי לעשות ביג-לייק על שבת, ועדכון סטטוס של "שבת שלום ומבורך".

 

 • בימים אלה עובד הזמר גד אלבז על אלבום חדש בשם "חלק ממני", ובקרוב יתחיל בסיבוב הופעות חדש.

 

 • ניתן ליצור קשר עם מירב הילה כאן.
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים