שתף קטע נבחר

יממה וחצי אחרי הרצח: אין חשודים בבאר שבע

המשטרה טרם הצליחה לעצור חשודים ברצח גדי ויכמן, שנדקר בסוף השבוע בבאר שבע לאחר שהעיר לנערים שהרעישו. בשכונות הסמוכות התושבים מוחים על אזלת היד של הרשויות: "לא יכול להיות שחבורת ילדים תשליט טרור בעיר שלמה"

יממה וחצי אחרי הרצח המזעזע של גדי ויכמן ז"ל בבאר שבע, טרם נעצרו חשודים בביצוע המעשה. לצד החקירה המשטרתית, נשמעים בשכונות הסמוכות לזירת הרצח קולות של תסכול שמעידים מחד על אירוע בלתי-נמנע ומאידך על אזלת היד שמיוחסת לטיפול הרשויות.

 

רצח גדי ויכמן בבאר שבע - דיווחים אחרונים ב-ynet:

אהרונוביץ' לאלמנה מבאר שבע: נילחם בפשיעה

שיחות למוקד בב"ש: מרעש לדקירות, תוך שעתיים

 

על רקע התלונות נגד המשטרה ניחם הבוקר (יום א') השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' את האלמנה מיכל ויכמן. "הבעתי בפניה את צערי העמוק ואת תנחומיי על האובדן הנורא", אמר אהרונוביץ'. "אני מזועזע ונחרד ממקרי הרצח הכואבים שאירעו בימים האחרונים. הקלות הבלתי נתפשת שבה נוהגים פושעים אלו, שלוקחים חיים של אחרים, אינה יכולה להימשך".

 

השר התחייב בפני האלמנה כי "משטרת ישראל בראשות המפכ״ל תבדוק ותחקור את ההתנהלות באירוע, ותפיק את כלל המסקנות והלקחים, זאת לצד חקירה מאומצת, מקצועית ונחושה שתביא למעצר מהיר של המרצחים".

 

בפארק יעלים בבאר שבע פגשנו אמש את מרינה כספי שמתגוררת בשכונה י"א בבאר שבע. כמו תושבים רבים בשכונה, גם היא לא מצליחה להתמודד עם תופעת ההתאספות של בני הנוער עד לשעות הקטנות של הלילה. "זה נורא מפריע. פעם אחת ירדנו למטה וראינו שכל המראות של המכוניות שחנו ברחוב נופצו. זאת תופעה שחוזרת על עצמה וכל פעם מדובר בבני נוער אחרים".

 

כספי אמרה עוד כי "יש הרבה ונדליזם, רעש, אין לאותם בני נוער תעסוקה, ההורים לא בשליטה, הם לא מסוגלים להשאיר אותם בבית ובני הנוער מנצלים את זה, יוצאים לרחובות, שותים ופורקים עול באלימות".

 

"הם שותים ופורקים עול באלימות". זירת הרצח בבאר שבע (הרצל יוסף) (הרצל יוסף)
"הם שותים ופורקים עול באלימות". זירת הרצח בבאר שבע(הרצל יוסף)

 

חלון ביתה של עדי שלמה שמתגוררת בשכונה ט', צופה לרחוב עין גדי שידוע לדבריה כ"מוקד התאספות של בני נוער מהעיר ומחוצה לה". שלמה מעידה על כך שבליל הרצח נערכה מתחת לביתה תחרות נהיגה. "המנצח זכה למחיאות כפיים סוערות. זה פשוט סיוט, אנחנו לא פותחים את חלונות הבית".

 

שלמה אף נזכרת בסיטואציה שבה ירדה עם בעלה למטה כדי לבקש מבני הנוער שילכו לדרכם. "את מוצאת את עצמך מול חבורה של 20 נערים ונערות שצוחקים לנו ואומרים לנו ללכת לישון", אמרה בתסכול. לדבריה, גם שוטרים שהגיעו למקום לא עשו דבר. "הרצח של גדי ויכמן יכול היה להיות בקלות של מישהו מהשכונה שלנו, כי גם אנחנו מתעמתים עם אותם הגילים. לא יכול להיות שחבורת ילדים תשליט טרור בעיר שלמה".

 

בגן השעשועים ברחוב בר ניסן שבו נרצח ויכמן, הגיעו אתמול מעט הורים עם ילדיהם הקטנים. שרון בן-לוי, שמתגורר בסמוך, שמע מאיתנו לראשונה על המקרה. לדבריו, תופעת הנערים השתויים בפארקים מוכרת וידועה ומתרחשת בשכונות רבות בעיר. "אני נתקל בזה כל הזמן", הוא אומר, "במיוחד בחופשים ובחודשי הקיץ כשאין בית ספר. הם מתגודדים בפארקים, מצוידים באלכוהול ונרגילה, עושים רעש ומרגישים שיש להם יד חופשית לעשות כל דבר".

 

בן-לוי מציין כי לא פעם התקשר למוקד 100 של המשטרה לאחר שלא הצליח להירדם בעקבות הרעש שהקימו בני הנוער, אלא שהשוטרים הגיעו למקום רק אחרי 40 דקות. "גם כאשר המשטרה כבר מגיעה למקום, אותם בני נוער לא ממהרים לעזוב. ברגע שהם רואים את הצ'קלקה הם נכנסים לבניינים סמוכים, מחכים שהשוטרים יעזבו ואז חוזרים לפארק".

 

"מכה קשה מאוד" 

משה, שמתגורר אף הוא סמוך לזירת הרצח, עשה אבחנה של המתרחש: "ביום הפארקים משמשים עבור ההורים וילדיהם הקטנים ובלילה עבור בני הנוער ששותים, מעשנים ומשתמשים באלימות. תושבים שמתגוררים ליד הפארקים לא יכולים לישון בלילות והתופעה הזאת הפכה למכה קשה מאוד".

 

צביקה לנקרי העיד גם הוא כי מדובר בתופעה מוכרת שמדירה שינה מעיניו. "הנוער היום חסר רסן וצריך לחשוב פעמיים אם ניתן בכלל להעיר להם על משהו וזה לא משנה אם זה ביום או בלילה. במקום שיש בו התקהלות של בני נוער, עדיף לא להתקרב אליו". אשתו ליאת הוסיפה: "בגלל הפחד, אף אחד לא יירד עכשיו להעיר לאותם בני נוער".

 

בבאר שבע פועלת גם סיירת הורים שמנסה לצמצם תופעות של ונדליזם ואלימות מצדם של בני הנוער. מומי בן-שושן, המשמש כיו"ר סיירת ההורים, טוען כי הרצח בסוף השבוע לא מייצג את מה שקורה בעיר. לדבריו, "העיר נמצאת במקום אחר לגמרי. הכניסו מצלמות לתוך הפארקים המרכזיים ועל פני השטח הדברים נראים טוב".

 

יחד עם זאת, בן-שושן מציין כי חלק מבני הנוער בגילים 16 עד 18עדיין נמצאים בפארקים עד השעות הקטנות של הלילה, בגלל מחסור באופציות לבילוי. לדבריו, בחודש האחרון הוא חש שישנה התגברות בתופעת שתיית האלכוהול בקרב בני הנוער והוא מייחס את זה לנוכחות פחותה יותר של המשטרה בשטח. "איפה שמרפים, התופעה הזאת צומחת ואני חושב שאסור להרפות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדי ויכמן ז"ל
צילום רפרודוקציה: הרצל יוסף
מומלצים