שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, shutterstock

תם עידן סרקוזי, הולנד נבחר לנשיאות צרפת

אחרי חמש שנים, יפנה ניקולא סרקוזי את המקום בארמון האליזה: נשיא צרפת הפסיד ליריבו, הסוציאליסט פרנסואה הולנד, שזכה ל-51.9% מקולות הבוחרים. ברחבי צרפת יצאו המונים לחגוג ברחובות בעודם אוחזים ורדים אדומים. סרקוזי אמר לבכירי מפלגתו: "הישארו מאוחדים, ניתן לנצח בקרב על הפרלמנט"

נשיא צרפת הבא הוא פרנסואה הולנד . מהמדגמים שפורסמו הערב (יום א') עולה שהסוציאליסט הולנד הביס את הנשיא המכהן ניקולא סרקוזי. מכוני הסקרים בצרפת מעריכים שהולנד זכה ל-51.8 עד 52.7 אחוזים מקולות הבוחרים. על פי ההערכות האחרונות שפורסמו בכלי התקשורת הצרפתיים, עמד שיעור ההצבעה על 82%. ברחבי צרפת החלו המונים חוגגים את ניצחונו של הולנד ואת תום עידן סרקוזי. הנשיא המובס התקשר להולנד, בירך אותו על ניצחונו ואיחל לו הצלחה.

 

 

הולנד המנצח עם בוחריו המאושרים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הולנד המנצח עם בוחריו המאושרים(צילום: AFP)

 

הולנד מבקר בשוק בטול, היום (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הולנד מבקר בשוק בטול, היום(צילום: AFP)

 

חוגגים ניצחון בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חוגגים ניצחון בפריז(צילום: AFP)

 

הולנד לאחר הצבעתו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הולנד לאחר הצבעתו(צילום: רויטרס)

 

דובר המפלגה הסוציאליסטית, בנואה המון, הגיב עוד קודם לכן, עם פרסום הסקרים: "זהו אושר גדול ביותר ששם קץ ל-17 שנות שלטון של הימין בארמון האליזה".

 

סרקוזי: "התוצאה מכובדת"

מיד עם היוודע תוצאות המדגמים, כינס סרקוזי את בכירי מפלגתו והודיע להם כי לא יוביל את המפלגה בבחירות לפרלמנט שיתקיימו ביוני. הוא קרא להם להישאר מאוחדים ולהתמקד בבחירות לבית המחוקקים. "ניתן לנצח בקרב על הפרלמנט ועלינו לנצח בו. התוצאה שהגענו אליה היום היא מכובדת", אמר סרקוזי. 

 

סרקוזי בפני מפלגתו. "לצרפת יש נשיא חדש ויש לכבדו" (צילום: AP) (צילום: AP)
סרקוזי בפני מפלגתו. "לצרפת יש נשיא חדש ויש לכבדו"(צילום: AP)

 

סרקוזי הוסיף ואמר לתומכיו כי הוא מקבל על עצמו אחריות לתבוסה. "העומד בראש הוא זה שמקבל אחריות", אמר הנשיא המובס. "לצרפת יש נשיא חדש של הרפובליקה", הצהיר סרקוזי בפני חבריו למפלגה. "העם הצרפתי בחר, וזו בחירה דמוקרטית, רפובליקנית. פרנסואה הולנד הוא הנשיא הבא של צרפת ויש לכבדו".

 

סרקוזי מצביע (צילום: AFP  ) (צילום: AFP  )
סרקוזי מצביע(צילום: AFP )

 

בת זוגו לשעבר של הולנד, סגולן רויאל, שבעצמה התמודדה מול סרקוזי ב-2007 והפסידה, אמרה לערוץ הטלוויזיה "פראנס 2" כי היא חשה "שמחה עמוקה" לנוכח ניצחונו של בעלה לשעבר. "הצרפתים יכולים לבטוח בו", הצהירה רויאל. בנם המשותף, תומה הולנד, סיפר כי הזיל דמעות שמחה כשצפה באביו בטלוויזיה. "אני נרגש מאוד", שב ואמר הולנד הבן, עורך דין בן 27. "השתתפתי גם במסע הבחירות של אמי, הפעם זה נגמר בניצחון".

 

רויאל מצביעה. "שמחה עמוקה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רויאל מצביעה. "שמחה עמוקה"(צילום: AFP)

 

רק לפני כמה חודשים הוביל הולנד בפער של 20% על סרקוזי, ובשבוע שעבר עמד יתרונו על כ-10%. אולם בימים האחרונים, דווקא אחרי עימות טלוויזיוני לא רע מבחינתו, הלך והצטמק הפער הזה. בשבועיים שעברו מאז הסיבוב הראשון ניסה סרקוזי לצמק את הפער על-ידי פנייה לחוגי הימין, כולל לתומכיה של מנהיגת הימין הקיצוני מרין לה-פן, שבאותו סיבוב התברר כי מספרם גדול למדי. הוא הרבה להתבטא בנושאי הגירה המטרידים את קהל המצביעים הזה, אולם תקוותו שלה-פן תיתן לו את תמיכתה נגוזה כשבשבוע שעבר היא הודיעה כי בכוונתה לשים פתק לבן בקלפי. לתומכיה אמרה: הצביעו לפי צו מצפונכם.

   

דומיניק שטראוס-קאהן מצביע:

 

תקופת כהונתו של סרקוזי, שנבחר ב-2007, תפוג ב-15 במאי בחצות.

המועד של טקס ההשבעה של הנשיא המחליף נקבע בדרך כלל בהסכם בינו לבין הנשיא היוצא, והוא עשוי להתקיים עוד לפני תום המנדט של סרקוזי אם מחויבויות בינלאומיות יצריכו זאת, כמו למשל ועידת ה-G8 שתיערך ב-18 וב-19 במאי.

 

לאחר מכן ממנה הנשיא ראש ממשלה שיעמוד בראש ממשלת מעבר שתטפל בענייני המדינה עד שפרלמנט חדש ייבחר ביוני. בהמשך עשויה לקום ממשלה חדשה, בהתאם להרכב הפרלמנט.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הולנד. בין 51.8 ל-52.7 אחוזי תמיכה
צילום: AFP
סרקוזי. "מקבל אחריות"
צילום: AP
חוגגים ניצחון בפריז
צילום: AFP
מומלצים