שתף קטע נבחר

אסד מתחפש לדמוקרט: הסורים בוחרים פרלמנט

במסגרת הרפורמות שמנסה "הקצב מדמשק" לשווק לעמו, עומדים לבחירה 250 מושבים בבית הנבחרים. הטלוויזיה הממלכתית לאזרחים: "צאו להצביע". ובעוד אסד ציין את יום החללים הסורים באנדרטת החייל האלמוני, הרגו כוחותיו 20 איש

ברחבי סוריה נפתחו הבוקר (יום ב') ב-7:00 הקלפיות במסגרת הבחירות למועצת העם. סוכנות הידיעות הממלכתית סאנ"א דיווחה כי 7,195 בני אדם, גברים ונשים, מתמודדים ב-15 אזורי בחירה על 250 מושבים בפרלמנט בדמשק. מספר האזרחים בעלי זכות הבחירה בסוריה עומד על 14,788,644 בני אדם.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

הבחירות לבית הנבחרים הסורי הן צעד שנערך במסגרת הרפורמות שמנסה הנשיא בשאר אסד לשווק לעמו לפני הבחירות לנשיאות שייערכו בקיץ. הטלוויזיה הסורית כבר החלה במכונת התעמולה המשומנת ומשדרת כל העת תשדירים שקוראים לאזרחי סוריה ללכת ולהצביע. "ההצבעה היא חובה לאומית וכולנו צריכים להצביע למען אחדות המדינה", נאמר בשופרו של המשטר בדמשק.

 

יום חג לדמוקרטיה? מצביע בדמשק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יום חג לדמוקרטיה? מצביע בדמשק(צילום: AFP)

 

קצת אירוני, לא? אסד מניח זר פרחים בקבר החייל האלמוני (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קצת אירוני, לא? אסד מניח זר פרחים בקבר החייל האלמוני(צילום: EPA)

 

באופוזיציה הסורית לא מתרגשים מהבחירות לפרלמנט, שהשלטון מנסה לצייר אותן כ"יום חג לדמוקרטיה". לטענתה, עריכת הבחירות על רקע המשך ההפגזות בערי המדינה, מוכיחה שהמשטר הסורי לא רציני לגבי פתרון פוליטי של המשבר. היא הגדירה את הבחירות ניסיון מזלזל של משטר אסד להיאחז בשלטון, וקראה להחרים אותן ולפתוח בשביתה כללית.

 

באופן אירוני, אמש ציינו ברחבי סוריה את יום החללים שמעלה על נס את זכרם של סורים ולבנונים שנהרגו בידי השלטון העות'מאני במלחמת העולם הראשונה. אסד ניצל את היום כדי לערוך ביקור באנדרטת החייל האלמוני בדמשק בליווי שר ההגנה הסורי ואף הניח זר פרחים על האנדרטה - כמנהגו מדי שנה. פעילי האופוזיציה לא אהבו כמובן את המראה הדי ציני ואחד מהם, שמתגורר בדמשק, אמר: "אסד הרג אלפים מבני עמו בידיו ובידי הכנופיות שלו ולאחר מכן הוא הולך ומניח זר פרחים לזכר חיילים שנהרגו בתקופת האימפריה העות'מאנית לפני עשרות שנים. האם אין זה מחזה היתולי?".

 

"באמצעות הופעתו ביום החללים רוצה אסד להרגיע את האנשים שכפופים לו, כדי שייצאו היום לתת לגיטימיציה מדומה לבחירות לפרלמנט, כדי להשלים את ההצגה המבדחת שאותה הם מכנים 'רפורמות'".

 

חרף הניסיון של אסד לשדר עסקים כרגיל עם הבחירות ויום החללים במדינה, ההרג נמשך כמדי יום זה יותר משנה. רק אתמול דיווח אחד מארגוני האופוזיציה הסוריים כי 20 בני אדם נהרגו ברחבי סוריה מאש כוחותיו של אסד, בהם ילד ואשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מצג שווא של דמוקרטיה. אסד
צילום: EPA
כוחות הצבא ממשיכים להפגיז את ערי המחאה. חומס
צילום: רויטרס
הרוגים מדי יום למרות הפסקת האש. אנאן
צילום: AFP
מומלצים