שתף קטע נבחר

מופז: שיטת הממשל מקדשת את הסחטנות

רה"מ, יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה נאמו בכנסת במלאת 152 שנה להולדתו של חוזה המדינה, זמן קצר לפני ההצבעה על פיזור הכנסת לקראת הבחירות. מופז: "שיטת הממשל מונעת משילות". ריבלין: "לא להידרדר לפופוליזם רדיקלי בבחירות"

יום הולדתו של חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, שנולד ב-1860, צוין הערב (ב') בכנסת בדיון מיוחד. ראש הממשלה בנימין נתניהו, בא לכנסת עם תום השבעה על אביו, בן-ציון נתניהו, וציטט מדברים שכתב אביו על הרצל בצעירותו. ראש הממשלה אמר כי "בכוח האמונה שנתן לנו הרצל הקמנו את מדינתנו, ובכוח האמונה והחזון גם נבטיח את עתידנו". ynet העביר את הדיון בשידור חי.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

בניגוד לנתניהו, יו"ר האופוזיציה ויו"ר הכנסת התייחסו לבחירות הקרבות. יו"ר קדימה, שאול מופז, אמר כי כי למרות ההצלחות בשנות קיומה של המדינה, "במובנים רבים אחרים עלינו להשפיל עינינו מול דיוקנו של הרצל".

 

ראש הממשלה נתניהו, הערב בכנסת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ראש הממשלה נתניהו, הערב בכנסת(צילום: גיל יוחנן)

 

מופז, שמפלגתו הפסידה את השלטון בבחירות הקודמות אף שהשיגה בשנית את מספר המנדטים הגדול ביותר, תקף את שיטת הממשל, ואמר כי "השיטה היחסית גורמת באופן פרדוקסלי לחלוקה לא יחסית. זו שיטה שמקדשת את הסחטנות ומונעת משילות. ישראל היא מדינת חוק, אבל שלטון החוק בישראל רופס".
 
ראש הממשלה נתניהו תיאר בנאומו את אביו כ"הרצלייני" מדם ומלידה. נתניהו אמר כי הרצל מת מתוך אמונה שעמו ימשיך בדרכו. "כלום טעה באמונתו? כלום זה היה הגורם הבלתי מחושב בכל תוכניתו המחושבת של הרצל? ההיסטוריה של עשרות השנים הבאות תתן תשובה על השאלה הזו... אם אין אנו רוצים שמאמציו יהיו לשווא... נדבק בתורתו".

 

ראש הממשלה הוסיף: "הרצל הבין שיש כוח לחזון, הוא ידע שלאמונה יש עוצמה. ובכוח האמונה שהיה טבוע בעמנו ובכוח האמונה המחודשת והתבונה המיוחדת שנתן לנו הרצל, הקמנו את מדינתנו, ובכוח האמונה והחזון אנו גם נבטיח את עתידנו".
 
ראש הממשלה עם כניסתו למליאה (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
ראש הממשלה עם כניסתו למליאה(צילום: גיל יוחנן )
 
תיאודור הרצל היה מייסד ההסתדרות הציונית העולמית ונשיאה הראשון. הוא ייסד את הציונות המדינית. חזונו לגבי הקמתה של מדינה יהודית ציונית ומאמציו להגשמת חזון זה הקנו לו את הכינוי "חוזה המדינה".
 
בנאומו במליאה אמר יו"ר הכנסת ריבלין: "הרצל, שהיה עד למערכת בחירות סוערת לראשות עיריית וינה, ידע כי חירות פוליטית משחררת עננים רעילים של אנטישמיות ושנאת זרים. הוא צפה בדאגה איך בחירות הם הליך מקצין מתחים. איך צומח על גל הסתה פופוליסטית אנטישמית אדם בשם קרל לוגר, המפנה כל חציו כלפי היהודים".
 
ריבלין אמר כי על מנהיגי כל המפלגות ללמוד את הלקח הפשוט של הרצל: "עלינו להישמר לבל נידרדר להקצנה ופופוליזם רדיקלי, לבל נתמכר לתחושה שהמטרה מקדשת את האמצעים והאמצעים כולם כשרים. המחלוקות בינינו ראויות לדיונים, הליכי הבחירות אינם שלילי, הם חלק בלתי נפרד מהתגשמות חזון הרצל. עלינו להיזהר מהסכנות האורבות לדמוקרטיה מהסתה, הנטייה להשתלח במיעוטים לאומיים או דתיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישיבת המליאה, הערב
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. "לדבוק בתורת הרצל"
צילום: אלכס קולמויסקי "ידיעות אחרונות"
ריבלין. "להיזהר מהסתה"
צילום: נועם מושקוביץ
מופז. "שלטון החוק רופס"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים