שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

מופז אמר: נתניהו שקרן, לא ניכנס לממשלה שלו

איך שגלגל מסתובב בפוליטיקה הישראלית: רק השנה כינה יו"ר קדימה את רה"מ "שקרן", האשים אותו ב"מעשה נבלה", והצהיר שלא ייכנס לממשלתו. נתניהו יעץ לו לנהוג בצניעות והבריז מדיון בראשותו, בליכוד אמרו שיתרסק. אז אמרו - מהלילה הם שותפים

הודעתו הדרמטית הלילה (יום ג') של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כך שהחליט למעשה למנוע את הקדמת הבחירות ולחבור לקדימה בממשלת אחדות ששאול מופז יכהן בה כשר בלי תיק וכמשנה לראש הממשלה, פירושה כי הוא מקרב אליו את מי שניסה בחודשים האחרונים למתג עצמו דווקא כאחד מיריביו הגדולים ביותר. יו"ר קדימה תקף לאחרונה את נתניהו בחריפות, ובהתקפה הזכורה מכולן - בינואר השנה - אף כינה אותו "שקרן" לעיני המצלמות.

 

דרמה פוליטית - הכתבות האחרונות:

 

ההבטחה שהופרה ()
ההבטחה שהופרה
 

 

וזה רק מאתמול ()
וזה רק מאתמול

 

רק לפני חודשיים, ב-3 במרס, מופז אף הצהיר בעמוד הפייסבוק שלו כי לא יחבור לממשלת נתניהו: "תקשיבו טוב: אני לא אכנס לממשלה של ביבי. לא היום. לא מחר ולא אחרי שאעמוד בראשות קדימה ב-28 במארס. זו ממשה (הטעות במקור - א.ש) רעה, כושלת ואטומה וקדימה בראשותי תחליף אותה בבחירות הבאות. מספיק ברור?".

 

שאול מופז ובנימין נתניהו. האיבה הופכת לשותפות (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שאול מופז ובנימין נתניהו. האיבה הופכת לשותפות(צילום: גיל יוחנן)

 

תקרית ה"שקרן" אירעה במהלך ישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שבראשה יושב מופז. האחרון הכריז בזעם על פיזור הנוכחים, וטען כי אנשי לשכתו של נתניהו סילפו דברים שאמר במהלך הדיון. מופז שמע כי בלשכת ראש הממשלה ייחסו לו משפט שלפיו "הרמטכ"ל לא אמר אמת ביחס לתקציב הביטחון", וזעם על נתניהו: "לא יעלה על הדעת שיועצי התקשורת שלך יכניסו לפי דברים שלא אמרתי".

 

נתניהו הגיב באותה העת: "לא נתתי הנחיה כזאת ולא ברור לי מאיפה יצאה. אתה מאבד את העשתונות מהר. אתה יודע כמה דברים לא נכונים אומרים עליי ואני לא מאבד עשתונות?". חברי כנסת רצו אז להמשיך לשאול את נתניהו שאלות, אך מופז לא איפשר זאת. לאחר הישיבה הטיח מופז: "ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שקרן. מה שעשה פה, שום ראש ממשלה לא העז לעשות".

 

יו"ר קדימה לא הסתפק באמירה כי נתניהו אינו דובר אמת, והאריך בדברים כדי לדחוק אותו לפינה: "היום נעשה מעשה חסר תקדים על ידי ראש הממשלה ודובריו. זה היה מעשה נבלה. בדיון אמרתי לראש הממשלה שהתהליכים ב-2011 לא היו סדירים. אמרתי שמעולם צה"ל לא דיווח לא אמת באשר לתקציב, ושאני סומך על צה"ל ולובשי המדים", הדגיש בטון תוקפני. "הוא פעל במצח נחושה, בידיעה שהוא משקר בדיון מוקלט ומתומלל".

 

מאז המשיך מופז לתקוף את נתניהו נחרצות. "נתניהו נכשל בתפקידו והגיעה העת להחזיר את התקווה לישראל", אמר רק לפני שבוע וחצי, "ימיה של ממשלת נתניהו קצובים וספורים. אזרחי ישראל יוכלו לבחור בין המשך האטימות, האדישות והקיצוניות של הממשלה הנוכחית לבין הממלכתיות והתקווה". כשבקדימה ניסו לבדל עצמם ממפלגת העבודה ולשכנע את בוחריה להצביע להם בבחירות שכבר לא ייערכו, הם טרחו לומר כל העת כי "מי שבוחר בשלי - יקבל את ביבי".

 

בליכוד חגגו עם מופז: "יו"ר האופוזיציה להרבה שנים"

גם נתניהו עצמו לא ויתר לאחרונה על כמה עקיצות לעבר מופז. בינואר השנה הפציר במופז ובמי שקדמה לו בראשות קדימה, ציפי לבני: "אני חושב שהדבר הנכון לכם לעשות זה פשוט לנהוג לפי כלל פשוט - יותר צניעות, פחות צביעות". חודש אחד לאחר מכן, כשברקע נישבו כבר רוחות הפריימריז בקדימה, הודיע נתניהו כי לא יופיע לדיון בהול שזימן מופז כיו"ר ועדת החוץ והביטחון: "אני מעריך את התהליך הדמוקרטי בתוך המפלגות, אבל אני לא מתכוון שמשרד ראש הממשלה ויתר משרדי הממשלה ישמשו תפאורה לפריימריז בקדימה".

 

מלשכת מופז הגיבו בהמשך לדברים וטענו ש"נתניהו הפך לתפאורה במזרח התיכון, למנהיג חסר השפעה, חסר עמדה וחסר עמוד שדרה. נתניהו ושטייניץ כנראה לא הפנימו את הביקורת על השריפה בכרמל ומה קורה כאשר מציבים אולטימטום בלתי ראוי". זאת, ברקע טיוטת דו"ח מבקר המדינה, שהטיל "אחריות מיוחדת" על שטייניץ מכיוון שלא העביר תקציבים לכבאות.

 

הכנסת לא הספיקה להתפזר. המליאה, אמש (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
הכנסת לא הספיקה להתפזר. המליאה, אמש(צילום: גיל יוחנן )

 

"מדובר בעוד דוגמה להתנהלות פחדנית ומבישה", הוסיפו אז בלשכת מופז. "כשמשחקים באש פורצת שריפה. בכל הנוגע לתקציב הביטחון ראש הממשלה ושר האוצר משחקים באש. אין ולא יהיה סופרטאנקר שאפשר להסתמך עליו במקרה הזה. מדובר בחוסר אחריות. מעבר לכך איננו נוהגים להגיב על תוכן ישיבות ועדות המשנה".

 

כשמופז רשם ניצחון מוחץ בבחירות לראשות קדימה ב-28 במרס, "חגגו" זאת בליכוד והכריזו כי קדימה הגיעה לסוף דרכה. ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד אמר אז:

"הלילה הסתיים מאבק על רסיסי מפלגה שאיבדה את אמון הציבור". הוא אף איחל למופז שנים ארוכות כיו"ר האופוזיציה. ח"כ כרמל שאמה הכהן הוסיף: "ההכרעה בקדימה חסרת משמעות מבחינת הליכוד או עתיד המדינה. כל השפעתה היא על הרכב גוש השמאל ההולך ומתכווץ".

 

הסקרים בהמשך דווקא איששו את הטענות בליכוד: הם חזו לקדימה כ-10 מנדטים בלבד בבחירות שנועדו לספטמבר הקרוב, אך ייתכן שדווקא נתניהו הוא שהציל הלילה את המפלגה מקריסה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מופז. הצהיר: "נתניהו נכשל, הגיע הזמן לתקווה"
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. בליכוד אמרו שקדימה תתמוטט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים