שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

יחימוביץ': את הקומבינה הזו אף אחד לא ישכח

"האם מישהו מאמין למופז?", תהתה יו"ר מפלגת העבודה בתגובה למהלך שרקחו ראש הממשלה ויו"ר קדימה. לדבריה, "היינו עדים ביממה האחרונה לזיג-זג המגוחך ביותר שנראה אי פעם בפוליטיקה הישראלית, שעוד תילמד באוניברסיטאות"

"האם אין ערך למוסד האמת?", כך תהתה יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' בפני כתבי הכנסת, נוכח ההחלטה לבטל את הקדמת הבחירות ולהקים בהפתעה מוחלטת ובניגוד להצהרות ממשלת אחדות רחבה. מיד אחרי מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז, תהתה בצהריים (יום ג') יחימוביץ': "האם האמנתם למילה אחת שיצאה מפיהם?".

 

היא שאלה עוד: "האם אין ערך למוסד האמת? היינו עדים ביממה האחרונה לזיג-זג המגוחך והנלעג ביותר שנראה אי פעם בפוליטיקה הישראלית, קומבינה שעוד תילמד באוניברסיטאות", הבטיחה.

 

יחימוביץ' סיפרה: "אני מרבה להסתובב בארץ ולהרצות לקבוצות מגוונות, לשוחח עם שמיניסטים. אני מנסה להראות להם שפוליטיקה היא לא דבר מגעיל, אלא כלי מעולה למימוש השקפת עולם. כדי שתהיה דמוקרטיה צריך מערכת פוליטית וכנסת. היא נתעבת רק כשהיא אופורטוניסטית. אז היא הופכת לפוליטיקה מגונה. אבל ככלל מדובר במימוש המקסים של שלטון הרוב". אך לדבריה, "מה נאמר להם עכשיו? האם מישהו מאמין למשהו שאמר מופז? זה מקרין גם עלינו כי קשה לאנשים להבחין וזה הרסני ופוגע בדמוקרטיה ומביא למיאוס מהדמוקרטיה".

 

היא כיוונה חצי ביקורת לעבר מפלגת קדימה, שלטענתה "כל הקדנציה הזו הייתה פארסה של אופוזיציה, ועכשיו קדימה הולכת להעביר מדיניות הרסנית שמנוגדת לחלוטין לקולות ששמענו בקיץ האחרון". היא אף ניבאה כי "תקציב 2013 הולך להיות מר, קפיטליסטי, קשיח שיגדיל את הפערים במדינת ישראל. ומי שעושה את זה, הוא זה שהצהיר שיוביל את המחאה החברתית בקיץ. מאיפה? מהמשרד של נתניהו? אין גבול לדיסוננס בין מילים למציאות".

 

יחימוביץ'. "האם מישהו מאמין למופז?" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יחימוביץ'. "האם מישהו מאמין למופז?"(צילום: גיל יוחנן)
 

היא עקצה את מופז באומרה: "לא אמרתי מעולם שנתניהו הוא שקרן כפי שאמר מופז. תמיד נזהרתי בכבודו וכשביקרתי אותו אמרתי שיש פערים עזים, אידיאולוגיים ביני לבינו. הוא ימני קיצוני, קפיטליסט, תאצ'ריסט מהדור הישן. על זה הדיון - בין שתי דרכים אידיאולוגיות שונות. יש ויכוח פוליטי ביני לבין ראש הממשלה, סוציאל דמוקרטיה מול קפיטליזם אלים".

 

דיווחים נוספים על המפץ הפוליטי בחדשות ynet:

מופז על "נתניהו שקרן": שמנו את זה מאחורינו

חבורת סוד כמוס מהסיירת: כך נרקח התרגיל

לבני נגד מופז: "הפוליטיקה האחרת תנצח"

  

אך להבדיל, הסבירה יו"ר העבודה, במהלך האחרון של נתניהו ומופז מדובר ב"הימלטות מדין הבוחר, בפוליטיקה רעה ומכוערת". לדבריה, אפשר להוציא מתוק מעז כש"העבודה יוצאת מהמהלך הזה לדרך חדשה ועם הזדמנות. הציבור שב ובטח בנו, ונתן לנו את קולו. אבל עכשיו הבנו שאנחנו המפלגה היחידה שמהווה אלטרנטיבה שלטונית לממשלת נתניהו. ומי שלא רצה את מפלגת העבודה עם 20 מנדטים בפאזה הזו, יקבל אותה עם הרבה מאוד מנדטים בתום הקדנציה הזו".

 

על תמיכתה בהקדמת הבחירות אמרה יחימוביץ': "זה היה בניגוד לתוכניות שלנו אבל לפעמים תוכניות פוליטיות שמשתבשות מהוות הזדמנות. העובדה שאני אהיה אופוזיציה קטנה תצעיד את מפלגת העבודה למקום שבו היא צריכה להיות". לדבריה, המטרה של אופוזיציה היא לא רק לחוקק אלא להוות אלטרנטיבה שלטונית "וזו לא בושה, זה לא עונש, זה כבוד מאוד גדול. אפשר, כמו שאמר בגין, לשרת את העם מהאופוזיציה". היא אף סיפרה על ניסיונה הפרלמנטרי העשיר, כשאתמול נחקק החוק ה-40 במספר שלה.

 

 

סכנה: קואליציית נש"ב

עוד לפני כן תקפה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון: "אם חשבנו שהצירוף נתניהו-ברק הוא המסוכן ביותר לישראל, הבוקר נוכחנו שיש מסוכן ממנו, קואליציית נש״ב - נתניהו שאול וברק - נשב חזק יחדיו ונהרוס את המדינה. נשב ולא נזוז בממשלה יציבה שמפוררת את החברה: מדמוקרטיה, משוויון, מצדק חברתי ומנורמות של שלטון תקין".

 

 

במסיבת העיתונאים מוקדם יותר נתניהו הבהיר: "הייתי מוכן ללכת לבחירות אבל כשהתברר לי שאפשר להקים ממשלה רחבה מאוד, הרחבה בתולדות ישראל, הבנתי שאפשר להחזיר את היציבות. ולכן החלטתי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. אני רוצה לברך את שאול מופז על הצעד החשוב שהוא עשה".

 

עוד אמר ראש הממשלה: "עד לפני ימים אחדים הבהירו לי שאני רוצה ללכת לבחירות כדי לברוח מהתקציב, כדי לברוח מחוק טל ומהשאלות הקשות ביותר שעומדות בפני מדינת ישראל", אך לדבריו מופז והוא משלבים ידיים כדי לעסוק בארבע משימות עיקריות: להביא חלופה צודקת ושוויונית לחוק טל, להעביר תקציב אחראי, להביא לשינוי שיטת הממשל ולבסוף "לנסות לקדם תהליך שלום אחראי שבו שומרים על הביטחון ומסתכלים סביבנו בצורה מפוקחת".

 

מופז עצמו הבהיר: "ראש הממשלה היה פתוח לנושאים שהם חלק מהדגלים והמצע של קדימה. אני מאמין שהחלטנו ללכת על מהלך היסטורי וגדול". עוד הבהיר: לא ביקשתי תפקיד, ואני יכול לומר לראש הממשלה - רצית שאקבל תפקיד של שר מסויים. אני אמרתי- לא. לא ביקשתי כיסאות. קדימה הולכת להוביל תהליכים שעד כה מדינת ישראל לא הצליחה להוביל ואנחנו נסייע בכך".

 

שינוי שיטת הממשל,שוויון בנטל

ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לקדימה נוגע לחלוקת נטל השירות בצה"ל. בקדימה ובליכוד הסכימו "לפעול לחקיקתו של חוק אשר יסדיר חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל, וזאת עד ליום 31.7.12 בהתאם לפסיקת בג"ץ. ייקבעו יעדים ברורים לגיוס בתהליך גדל לאורך השנים. צוות בראשות קדימה ינסח את הצעת החוק".

 

קדימה קיבלה גם הבטחות בנוגע לשינוי שיטת הממשל. "הצדדים מתחייבים לפעול לשינוי מהותי בשיטת הממשל הנהוגה בישראל ולכונן שיטת ממשל אשר תגביר את היציבות השלטונית והמשילות, ובין היתר תאפשר לראש הממשלה למלא את ימיו על פי פסיקת הבוחר, ליצור רצף שלטוני, יכולת תכנון לטווח ארוך והגנה על טובת הכלל", נכתב בהסכם.

 

תפקידיו של שאול מופז בממשלת האחדות מוגדרים גם הם בהסכם: "יו"ר קדימה שאול מופז ימונה לתפקיד המשנה לראש הממשלה ובהעדרו של ראש הממשלה מן הארץ ימלא באופן קבוע את מקומו וכן ימונה לשר במשרד ראש הממשלה.

 

יו"ר קדימה יכהן כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני וישתתף כחבר בכל פורום שרים מצומצם שיכלול את ראש הממשלה ושיעסוק בעניינים ביטחוניים, מדיניים, כלכליים וחברתיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ יחימוביץ'. מוסד האמת
צילום: גיל יוחנן
נתניהו ומופז. ממאיסים את הפוליטיקה
צילום: EPA
מומלצים