שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

חבורת סוד כמוס מהסיירת: כך נרקח התרגיל

אווירה מוזרה אפפה את הישיבה לפיזור הכנסת, והמושכים בחוטים הסוו את המהלך ואפילו "מרחו" נאומים. נתניהו ומופז נפגשו, ואז נכנסו למליאה מדלתות שונות. מתי ולמה הכול התחיל ומה היה חלקו של ברק - מאחורי הקלעים של הפצצה הפוליטית

הקמת ממשלת האחדות בראשות בנימין נתניהו, שאול מופז ואהוד ברק חוללה מפנה דרמטי במערכת הפוליטית - כשהמגעים לרקיחתה התנהלו בחשאיות מוחלטת והואצו בסוף השבוע. שלושת יוצאי סיירת מטכ"ל, אנשי חבורת סוד כמוס, רקמו את תרגיל ההצלה הפוליטית של לפחות שניים מהם, ואת הפיכתו של השלישי לאחד מראשי הממשלה החזקים בהיסטוריה של ישראל. לברק היה תפקיד חשוב במהלך, והוא הדגיש בפני נתניהו את נחיצותו.

 

מפץ לילי - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

מופז אמר: נתניהו שקרן, לא ניכנס לממשלה שלו

גיוס לכולם ושינוי שיטת הממשל. הסכם האחדות

העבודה ולפיד נגד נתניהו ומופז: "ברית פחדנים"

בקדימה מתמוגגים: "מופז יודע לעשות פוליטיקה"

 

אתמול בבוקר עוד שיחקו כולם את משחק הקדמת הבחירות. הממשלה אישרה את החוק, שעבר לכנסת. אבל סימני שאלה החלו לצוץ במהלך ישיבת ועדת הכנסת שדנה בלילה בהצעת החוק לפיזורה. הישיבה לא התנהלה כרגיל: מריחת הזמן של האופוזיציה שעליה היה אחראי ח"כ יואל חסון מקדימה, עוררה חשדות אצל הנוכחים, עיתונאים וחברי כנסת. גם יו"ר הוועדה, ח"כ יריב לוין מהליכוד, תהה בינו לבין עצמו מדוע התבקש לעכב את ההצבעה על החוק ארבע פעמים.

 

ראש הממשלה לאחר הפגישה עם מופז (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ראש הממשלה לאחר הפגישה עם מופז(צילום: אוהד צויגנברג)
 

 

בזמן הדיום בוועדה נבדק לוח הנוכחות של חברי הכנסת במשכן. ארבע תמונות מתוך ה-120 הוחשכו: זו של ראש הממשלה נתניהו, זו של יו"ר האופוזיציה מופז, זו של שר הביטחון ברק וזו של שר החוץ ליברמן, שנמצא בימים אלה בברלין. המשמעות: רק הם נעדרים מהמשכן.

 

מרחק קצר משם, בבית ראש הממשלה ברחוב בלפור, היו עסוקים בחשאי נתניהו ומופז בגיבוש ההסכם הקואליציוני בין קדימה ובין הליכוד תחת עינו הפקוחה של ברק. ברקע ובאופן פעיל בחשו ורקחו את המהלך כמה דמויות נוספות, אוהבות סוד לא פחות: גיל שפר, נתן אשל (שחזר להיות יד ימינו של נתניהו למרות שהודח רשמית מתפקיד ראש הסגל), ליאור חורב, אבי וידרמן, וכן יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין. כמו אביגדור ליברמן ואלי ישי, חלקם עודכנו בהתפתחויות הדרמטיות במהלך יום האתמול.

 

אהוד ברק, בנימין נתניהו. הכרזות (צילום: AP) (צילום: AP)
אהוד ברק, בנימין נתניהו. הכרזות(צילום: AP)

 

נתן אשל, הלילה בכנסת (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
נתן אשל, הלילה בכנסת(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"רצית חשאי? קיבלת חשאי", צהל הלילה ח"כ כרמל שאמה מהליכוד אל מול חבר סיעתו ח"כ דני דנון, שהיה מיוזמי המהומה שלשום בוועידת הליכוד. שרים בכירים אמרו היום שאולי הפגנת הכוח של גורמי הימין במפלגה - שהביכו אותו ומנעו את בחירתו לנשיא הוועידה - גרמה לנתניהו לנטות לכיוון מופז.

 

החבל התהדק

המגעים שהובילו להסכם שמנע את הבחירות הכלליות בדקה ה-90 התגבשו ברצינות ביום שישי האחרון, בעיקר לנוכח דחיפה מכיוון קדימה. אחרי שניצח את לבני בפריימריז, מופז החל בהדרגה לחשוש מהתרסקות ומפילוג. עוד לפני כן הועברו מסרים ונוהלו מגעים בין אנשיו לאנשי נתניהו, שלא הבשילו לכדי הסכם. אלא שביום שישי נראה היה כי החבל התהדק מספיק סביב צווארם הפוליטי של ברק ומופז, ובסביבתו של ראש הממשלה התרשמו כי ניתן להגיע להבנות ולהסכם ללא מחירים דרמטיים.

 

 

מופז, רק שלשום ()
מופז, רק שלשום

 

כמו במקרה פירוקה של מפלגת העבודה או החזרתו של גלעד שליט - העבודה נעשתה בשקט, בלי לעורר חשדות. כל הפגישות בין מופז לנתניהו התקיימו מחוץ למשרד ראש הממשלה. זה התחיל בכמה בתים בירושלים. אתמול, בזמן שרוב חברי הכנסת המשיכו לדהור לעבר בחירות, נתניהו, ברק ומופז נעלמו ממשכן הכנסת פעמיים במהלך היום, ונפגשו גם לפני הנאומים לרגל יום הרצל, וגם לפני ההצבעה בקריאה הראשונה.

 

לאחר הפגישה הראשונה אתמול הוכנסו מופז ונתניהו לאולם המליאה מדלתות שונות. בתום הפגישה השנייה נאלץ השר גלעד ארדן להישאר על הפודיום ולהמשיך לנאום במשך כמה דקות, עד שהשניים התיישבו בכסאותיהם לקראת ההצבעה.

 

היה יכול להיגמר אחרת

גורמים הבקיאים במגעים סיפרו כי "עד הרגע האחרון הדברים נשמרו בסוד. בכל רגע, כולל בוועידת הליכוד, היו שני מסלולים: מסלול אחד של מגעים, ומסלול שני של היערכות לבחירות. זה היה רגיש עד הרגע האחרון. נתניהו תקף אמש את קדימה, והיום מופז תקף את נתניהו ואת יחימוביץ'. המשכנו להתכונן לבחירות".

 

מי שהיה אמור לנהל את הקמפיין של הליכוד, האסטרטג מוטי מורל, התייצב ביום ראשון בערב בוועידת המפלגה. הוא בא לבדוק את הדופק, להיות קרוב להתרחשויות לקראת הבחירות.

 בצד השני, ליאור חורב, האסטרטג של מופז, שכר במהלך היום אנשי מקצוע לצוות שתכנן להקים. "זה יכול היה להיגמר גם אחרת", אמרו מי שהשתתפו במגעים.

 

לפי ההסכם הקואליציוני החדש, עד סוף יולי ייחקק חוק שיחליף את חוק טל, שיטת הממשל תשונה לפני הבחירות הבאות ויגובש "תקציב חירום לאומי". מופז יכהן כמשנה לראש הממשלה ושר בלי תיק בממשלה ויהיה חבר בפורומים המדיניים-ביטחוניים. הוא גם ימלא את מקומו של ראש הממשלה בהיעדרו. בהמשך, חברים בקדימה יקבלו עוד תיקים. נכון לעכשיו, הבחירות הבאות יתקיימו בנובמבר 2013, כמתוכנן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. לבשל עם ברק ומופז
צילום: גיל יוחנן
מופז. פגישה ברחוב בלפור
צלום: אוהד צויגנברג
ח"כ חסון. מורח זמן במליאה
צילום: עופר עמרם
ח"כ לוין. עיכב ההצבעה בלי לדעת למה
צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות
מומלצים