שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

מופז על "נתניהו שקרן": שמנו את זה מאחורינו

ראש הממשלה והשותף החדש הכריזו בכנסת על ממשלת האחדות. המגעים החלו כמה ימים לפני שמופז תקף את יחימוביץ' על תיאום עם נתניהו. ח"כ הורוביץ התפרץ: "זו שחיתות" - והוצא מהאולם. מופז הסביר: "כשקדימה לא הייתה שותפה לממשלת אחדות זו הייתה טעות היסטורית, ואנו מתקנים את הטעות"

הוא כינה אותו "שקרן" והתחייב שלא יישב בממשלתו - אבל כל זה לא הפריע לשאול מופז להתייצב בצהריים (יום ג') לצד בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים ולהצהיר שהוא מצטרף לממשלתו. כמה שעות לאחר שהודיעו על הפצצה הפוליטית בדמות ממשלת האחדות כינסו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז כתבים בכנסת. מופז התבקש להגיב לאמירתו "נתניהו שקרן" והשיב: "שמנו את זה מאחורינו". השניים דיברו על חשיבות האחדות נוכח הנסיבות ועל הצורך ביציבות שלטונית. 

 

מופז התעקש ששמר על עמדה עקבית - למרות הזגזוגים - והסיטואציה הובילה אותו לזרועות ראש הממשלה. "תפקיד האופוזיציה לבקר ולהעלות נושאים לא מטופלים", הסביר יו"ר קדימה. "אני לא אהבתי את התהליך שאנו דוחקים הצדה את חוק טל והולכים לבחירות.

 אני אמרתי שיש להביא חוק של שירות לכול ואחר כך שיהיו בחירות. בהקשר שאמרתי לראש הממשלה שקרן, אנחנו דיברנו על זה והחלטנו לשים את זה מאחורינו. אנחנו מסתכלים על העתיד".

 

הוא מתח ביקורת על כך שקדימה בתקופת ציפי לבני לא הצטרפה לממשלת נתניהו. "בשנים האחרונות קדימה לא הייתה שותפה לממשלת אחדות, זו הייתה טעות היסטורית - אנו מתקנים את הטעות", הוא אמר. העיתונאים לא הרפו והקשו על מופז - וזה אמר כי תמיד נותר בעמדתו. "זה המעשה הנכון בזמן הנכון", הוא הוסיף.

 

מופז ונתניהו, היום בכנסת. התרגיל הגדול (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מופז ונתניהו, היום בכנסת. התרגיל הגדול(צילום: גיל יוחנן)

 

נתניהו ומופז, בתמונת אינסטגרם של לשכת ראש הממשלה ()
נתניהו ומופז, בתמונת אינסטגרם של לשכת ראש הממשלה

המפה הפוליטית החדשה ()
המפה הפוליטית החדשה

 

מופז הסביר בהמשך מדוע הצטרף לממשלה. "כשאומר ראש הממשלה - אני הולך להתניע תהליך של משא-ומתן עם הפלסטינים, ואתה הולך להיות שותף בקבלת החלטות בנושאים הבוערים, אתה אומר לא, אני נשאר באופוזיציה? כשאנו יודעים שלפנינו הכנת תקציב קשה, קל מאוד להיות באופוזיציה אבל כאשר יש לך כוח פוליטי כמו לקדימה אתה יכול לסייע לראש הממשלה על מנת להשיג את יעדיה. זו הייתה חוסר אחריות להגיד לו לא", אמר יו"ר קדימה. מופז ונתניהו אמרו כי הבחירות יתקיימו במועדן - תחילת נובמבר 2013.

 

הורוביץ התפרץ והוצא מהאולם

בפתח דבריו במסיבת העיתונאים אמר נתניהו כי ישראל צריכה יציבות פוליטית. "הייתי מוכן ללכת לבחירות, אבל כשהתברר לי שאפשר להקים ממשלה רחבה מאוד, הרחבה בתולדות ישראל, הבנתי שאפשר להחזיר את היציבות. לכן החלטתי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה", אמר ראש הממשלה. בשלב זה התפרץ ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ ואמר "זו שחיתות במלוא מובן המילה. ממשלה של מושחתים. אין לכם בושה, שברתם את מחסום הבושה". סדרנים הוציאו אותו מהאולם.

 

עד אתמול יריבים. מהיום שותפים. מופז ונתניהו (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עד אתמול יריבים. מהיום שותפים. מופז ונתניהו(צילום: גיל יוחנן)

 

ח"כ הורוביץ מתפרץ לעבר נתניהו ומופז (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ח"כ הורוביץ מתפרץ לעבר נתניהו ומופז(צילום: גיל יוחנן)

 

הוא פירט את מטרותיה של ממשלת האחדות. "אנו באים יחד, שאול ואני, אנשי הליכוד וקדימה ואומרים אנו משלבים ידיים ונתמקד בארבעה דברים", אמר נתניהו ופירט, "להביא חלופה צודקת ושוויונית לחוק טל. שינוי היסטורי לחלוקה צודקת

 של הנטל. תקציב אחראי שישלב בין הצרכים של מדינת ישראל. להביא לשינוי שיטת הממשל. לנסות לקדם תהליך שלום אחראי, שבו שומרים על הביטחון ומסתכלים סביבנו בצורה מפוכחת".

 

נתניהו הוסיף כי ממשלת אחדות לאומית רחבה טובה לביטחון, לכלכלה, לחברה ולעם ישראל. בסיום דבריו אמר "שאול ברוך הבא". בשלב השאלות הוסיף נתניהו כי לא איבד שליטה בליכוד, לאחר כינוס הוועידה ביום ראשון השבוע. הוא גילה המגעים בין קדימה לליכוד התחילו לפני אותה ועידה. "ביריבות הפוליטית יש הרבה מילים, בשותפות הפוליטית יש הרבה מעשים", הוא אמר.

 

"החלטה כבדת משקל"

מופז הסביר מדוע שינה את עמדתו והצטרף לממשלת נתניהו. "ישנם רגעים בחייה של אומה, שבהם היא נדרשת לקבל החלטות כבדות משקל", הוא אמר. "בחייו של מנהיג עליו לקבל החלטות בעלות משמעות אישית. אני מאמין שהגיעה השעה לשנות סדרי עולם. זהו מהלך היסטורי של אחדות לאומית, שהיא חשובה לעתידה של מדינת ישראל. קואליציה של 94 ח"כים תדע להתמודד טוב יותר מול האתגרים. אנו בבית הזה כדי לשלב זרועות וכדי להתמודד מול אתגרים לא קלים".

 

מסיבת העיתונאים של נתניהו ומופז (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מסיבת העיתונאים של נתניהו ומופז(צילום: גיל יוחנן)

 

הוא אמר כי יסתפק באחד מארבעת הנושאים שהזכיר נתניהו. "יש רוב לתיקון שיטת הממשל הממארת שלנו, המקדמת את הסחטנות", אמר מופז. "אם אנחנו עד סוף השנה מביאים שיטת ממשל חדשה ואיתה נלך לכנסת ה-19, די לנו בהישג

 הזה עבור מדינת ישראל. השינוי ישפיע על כל אורחות חייה של מדינת ישראל ותהליך קבלת ההחלטות". מופז הוסיף בעניין זה: "ישראל צריכה חיזוק לזרם המרכזי היצרני המשרת, קדימה היא החיזוק הזה. זה טוב למדינת ישראל". 

 

מופז כינה את חתימת ההסכם "מהלך היסטורי וגדול". הוא התייחס גם למשא ומתן: "לא ביקשתי תפקיד ואני יכול לומר לראש הממשלה - אני אמרתי 'לא' לתפקיד מסוים. אני בא לעניינים ולנושאים שהם בחזקת העניינים הגורליים של מדינת ישראל בנושא הביטחוני והלאומי. לא ביקשתי כיסאות. קדימה הולכת להוביל תהליכים שעד כה מדינת ישראל לא הצליחה להוביל ואנחנו נסייע בכך".

 

הסכם נתניהו-מופז

אחד הסעיפים המרכזיים בהסכם נוגע לחלוקת נטל השירות בצה"ל. בקדימה ובליכוד הסכימו "לפעול לחקיקתו של חוק אשר יסדיר חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל, וזאת עד ליום 31.7.12 בהתאם לפסיקת בג"ץ. ייקבעו יעדים ברורים לגיוס בתהליך גדל לאורך השנים. צוות בראשות קדימה ינסח את הצעת החוק".

 

דרמה פוליטית - הכתבות האחרונות:

חבורת סוד כמוס מהסיירת: כך נרקח התרגיל

לבני נגד מופז: "הפוליטיקה האחרת תנצח"

פצצת האחדות: מי הרוויח ומי הפסיד?

ככה זה כשיש שניים: כל ממשלות האחדות

 

קדימה קיבלה גם הבטחות בנוגע לשינוי שיטת הממשל. "הצדדים מתחייבים לפעול לשינוי מהותי בשיטת הממשל הנהוגה בישראל ולכונן שיטת ממשל אשר תגביר את היציבות השלטונית והמשילות, ובין היתר תאפשר לראש הממשלה למלא את ימיו על פי פסיקת הבוחר, ליצור רצף שלטוני, יכולת תכנון לטווח ארוך והגנה על טובת הכלל", נכתב בהסכם.

 

מופז בפייסבוק, בזמנים אחרים ()
מופז בפייסבוק, בזמנים אחרים

 

תפקידיו של שאול מופז בממשלת האחדות מוגדרים גם הם בהסכם: "יו"ר קדימה שאול מופז ימונה לתפקיד המשנה לראש הממשלה ובהעדרו של ראש הממשלה מן הארץ ימלא באופן קבוע את מקומו וכן ימונה לשר במשרד ראש הממשלה.

 יו"ר קדימה יכהן כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני וישתתף כחבר בכל פורום שרים מצומצם שיכלול את ראש הממשלה ושיעסוק בעניינים ביטחוניים, מדיניים, כלכליים וחברתיים".

 

מאחורי המהלך עמדו נתן אשל, לשעבר ראש לשכתו של נתניהו - שעזב בשל פרשת ההטרדה של עובדת בלשכה - וליאור חורב, יועצו של מופז. גם שר הביטחון אהוד ברק היה בסוד העניינים.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 08/05/2012 11:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: גיל יוחנן
שאול מופז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים