שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

החרדים לא חוששים מחוק טל חדש: מופז אינו לבני

השר ישי אמר בעקבות ההכרזה על ממשלת אחדות כי "נתניהו לא יעשה שטויות, כי הוא צריך לשמר את הברית ההיסטורית איתנו להמשך הדרך". גם ליצמן רגוע: "רה"מ הבטיח שההסכם הקואליציוני לא ישתנה". גורם חרדי: מופז לא אנטי חרדי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז דיברו לא מעט על חוק טל במהלך מסיבת העיתונאים שבה הכריזו על הסכם האחדות - אבל החרדים נשארו רגועים. גורם חרדי אמר היום (ג') ל-ynet כי מופז אינו אנטי-חרדי. "הוא לא ציפי לבני, אלא אחד שבא לממשלה רק בלית ברירה, ולכן אין לאף אחד ספק שבסופו של דבר כל תלמיד ישיבה או אברך שירצה להמשיך ללמוד תורה ולא להתגייס - יוכל לעשות את זה", הוא אמר.

 

דיווחים נוספים על המפץ הפוליטי בחדשות ynet:

מופז על "נתניהו שקרן": שמנו את זה מאחורינו

חבורת סוד כמוס מהסיירת: כך נרקח התרגיל

לבני נגד מופז: "הפוליטיקה האחרת תנצח"

 

ראשי המפלגות החרדיות אמרו כי הם אינם חוששים מצירוף קדימה לממשלה. יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, אמר: "נתניהו לא יעשה שטויות, כי הוא צריך לשמר את הברית ההיסטורית איתנו להמשך הדרך. הרי אחרי הבחירות קדימה לא תהיה אותה קדימה - היא תצטמק - ואז הוא יזדקק לנו. אני רוצה דווקא לשבח אותו על ההגינות שגילה כלפינו בכל המהלך האחרון".

 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמרכי הוא "שמח שאין בחירות - זה היה מיותר לגמרי. לומדי התורה נושאים בנטל ומגנים על העם היהודי. גובה הלהבות בנושא היה גבוה מדי, ואני מקווה שכעת כשיש קואליציה רחבה מאד, גובה הלהבות יירד. אני מקווה ומעריך שנגיע להסכמות בנושא".

 

גם בעניין החלופה לחוק טל הוא רגוע. "נגיע לחלופה בהסכמת כל הצדדים", הוא אמר. "אני לא רואה היום שהצבא רוצה כל כך לגייס חרדים. כבר היום הוא יכול לגייס עוד אלף חרדים ולא עושה את זה - למשל משיקולים כלכליים. בג"ץ לא קבע שצריך לגייס את כולם, אלא שצריך לעשות תיקונים במצב ואת זה נעשה. צריך גם לזכור שזה בכל מקרה מה שהיה אמור לקרות - אם מלכתחילה לא היינו הולכים לבחירות".

 

על שינוי שיטת הממשל, שאמור להקטין את כוחן של המפלגות הקטנות, אמר ישי: "אני לא חושש שזה יאיים על קיומן של המפלגות האלו. זה גם אינטרס של מופז, שיודע שהדבר עלול לפגוע גם בקדימה עצמה בבחירות הבאות".

 

גם סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, התייחס להקמת ממשלת האחדות. במהלך ביקור באשקלון, הוא אמר: "אני תומך במהלך לא בגלל שאני מפחד מבחירות, אלא משום שאני בתהליך של עשייה והייתי רוצה להמשיך בו. ראש הממשלה הבטיח

 אתמול לי ולסיעת יהדות התורה שההסכם הקואליציוני לא ישתנה ולכן לדבריו הדיבורים על תחליף לחוק טל או שינוי שיטת הבחירות לא ישפיעו על המפלגות החרדיות ובוחריהן".

 

לדעתו של ליצמן על חוק טל מצטרף גם גורם חרדי בכיר, שאמר: "כרגע אין אפילו דיבורים ראשונים על פתרון, אבל לדעתי מה שיהיה בסופו של דבר זה משהו כמו הקמת עוד חטיבות לחרדים, הצבת יעדים חדשים וקביעה שהצהרה כוזבת על 'תורתו אומנותו' תהיה עבירה פלילית שמי שנתפס עליה מתגייס לאלתר. לא רואה שום אפשרות למשהו דרמטי מזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר אלי ישי
צילום: גור דותן
סגן השר יעקב ליצמן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים