שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן, אוהד צויגנברג

יו"ר הכנסת מזהיר: המערכת הפרלמנטרית תתנוון

גם ריבלין חושש מקואליציית הענק שקמה בעקבות ממשלת האחדות ותמנה 94 ח"כים. "האופוזיציה תתקשה להוות ממשל נגד", הזהיר יו"ר הכנסת לאחר הטלת הפצצה הפוליטית של מופז ונתניהו. נשיא המדינה פרס התקשר למופז: "עשיתם דבר גדול"

94 חברי כנסת יתמכו בממשלת האחדות הקרובה, יו"ר האופוזיציה צפויה להגיע ממפלגה שבה חברים שמונה חברי כנסת. כך תיראה המפה הפוליטית אחרי הפצצה הפוליטית שהטילו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה שאול מופז - וגם יו"ר הכנסת מודאג מכך. "אני חושש שהדבר יביא לניוונה של המערכת הפרלמנטרית בתוך מספר שבועות", הזהיר היום (ג') ראובן ריבלין מקואליציית הענק שהוקמה כתוצאה מהחיבור בין נתניהו למופז.

 

הדרמה הפוליטית - סיקור נרחב ב-ynet :

 

ריבלין עדכן בצהריים את חברי נשיאות הכנסת כי מפלגת העבודה הניחה על שולחנו בקשה רשמית להעמיד את ח"כ שלי יחימוביץ' בראשות האופוזיציה. בישיבה שכינס הבהיר ריבלין כי מחר בצהריים תוכרז זהות ראש האופוזיציה במליאת הכנסת, וכי עד כה לא הוגשו הצעות למועמדים אחרים. בנוסף, הודיע יו"ר הכנסת כי מחר בצהריים תדון המליאה גם בהסכם הקואליציוני. השבעתו של ח"כ שאול מופז לשר בממשלה צפויה להתבצע לאחר הדיון.

 

בישיבה אמר ריבלין כי "המציאות הפוליטית החדשה יוצרת גם בעיות פרלמנטריות לא פשוטות בכל הנוגע ליחסים בין קואליציה לאופוזיציה. הדבר יתבטא בחקיקה פרטית שאינה מתואמת עם הממשלה, וכן בקושי של האופוזיציה להוות משקל נגד אמיתי לקואליציה. אני חושש שהדבר יביא לניוונה של המערכת הפרלמנטרית בתוך מספר שבועות".

 

בתוך כך, נשיא המדינה שמעון פרס התקשר הערב למופז ובירך אותו על המהלך. "עשיתם דבר גדול", אמר הנשיא למופז. יו"ר קדימה הודה לנשיא על ברכתו ואמר כי "נוצרה הזדמנות היסטורית ליצור שינוי עמוק בנושאים מהותיים. קדימה נענתה לאתגר שבסופו יחוקק חוק שירות לכול ותשונה שיטת הממשל בישראל".

 

מוקדם יותר היום הכריזו בכנסת נתניהו ושותפו החדש מופז על ממשלת האחדות. המגעים בינם החלו כמה ימים לפני שמופז תקף את יחימוביץ' על תיאום עם נתניהו. מופז התעקש ששמר על עמדה עקבית - למרות הזגזוגים - והסיטואציה הובילה אותו לזרועות ראש הממשלה. "תפקיד האופוזיציה לבקר ולהעלות נושאים לא מטופלים", הסביר יו"ר קדימה. "אני לא אהבתי את התהליך שאנו דוחקים הצדה את חוק טל והולכים לבחירות". לאחר שנשאל על אמירתו כי "נתניהו שקרן", ענה: "שמנו את זה מאחורינו".

 

במסיבת העיתונאים אמר נתניהו כי ישראל צריכה יציבות פוליטית. "הייתי מוכן ללכת לבחירות, אבל כשהתברר לי שאפשר להקים ממשלה רחבה מאוד, הרחבה בתולדות ישראל, הבנתי שאפשר להחזיר את היציבות. לכן החלטתי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה", אמר ראש הממשלה. בשלב זה התפרץ ח"כ ניצן הורוביץ ממרצ ואמר: "זו שחיתות במלוא מובן המילה. ממשלה של מושחתים. אין לכם בושה, שברתם את מחסום הבושה". סדרנים הוציאו אותו מהאולם.

 

יחימוביץ', שצפויה להתמנות ליו"ר האופוזיציה, הגיבה אחרי מסיבת העיתונאים שקיימו ראש הממשלה ומשנהו החדש. "האם אין ערך למוסד האמת? האם האמנתם למילה אחת שיצאה מפיהם?", תהתה יו"ר העבודה בפני כתבי הכנסת. "היינו עדים ביממה האחרונה לזיג-זג המגוחך ביותר שנראה אי פעם בפוליטיקה הישראלית, שעוד יילמד באוניברסיטאות".

  

הסכם נתניהו-מופז

אחד הסעיפים המרכזיים בהסכם בין נתניהו למופז, שאפשר את הקמת ממשלת האחדות והימנעות ברגע האחרון מהליכה לבחירות שנועדו להתקיים ב-4 בספטמבר, נוגע לחלוקת נטל השירות בצה"ל. בקדימה ובליכוד הסכימו "לפעול לחקיקתו של חוק אשר יסדיר חלוקה שוויונית והוגנת של נטל השירות בצה"ל בין חלקי האוכלוסייה השונים בישראל, וזאת עד ליום 31.7.12 בהתאם לפסיקת בג"ץ. ייקבעו יעדים ברורים לגיוס בתהליך גדל לאורך השנים. צוות בראשות קדימה ינסח את הצעת החוק".

 

עוד על הדרמה הפוליטית:

 

קדימה קיבלה גם הבטחות בנוגע לשינוי שיטת הממשל. "הצדדים מתחייבים לפעול לשינוי מהותי בשיטת הממשל הנהוגה בישראל ולכונן שיטת ממשל אשר תגביר את היציבות השלטונית והמשילות, ובין היתר תאפשר לראש הממשלה למלא את ימיו על פי פסיקת הבוחר, ליצור רצף שלטוני, יכולת תכנון לטווח ארוך והגנה על טובת הכלל", נכתב בהסכם.

 

תפקידיו של שאול מופז בממשלת האחדות מוגדרים גם הם בהסכם: "יו"ר קדימה שאול מופז ימונה לתפקיד המשנה לראש הממשלה ובהיעדרו של ראש הממשלה מן הארץ ימלא באופן קבוע את מקומו וכן ימונה לשר במשרד ראש הממשלה. יו"ר קדימה יכהן כחבר הקבינט המדיני-ביטחוני וישתתף כחבר בכל פורום שרים מצומצם שיכלול את ראש הממשלה ושיעסוק בעניינים ביטחוניים, מדיניים, כלכליים וחברתיים".

 

מאחורי המהלך עמדו נתן אשל, לשעבר ראש לשכתו של נתניהו - שעזב בשל פרשת ההטרדה של עובדת בלשכה - וליאור חורב, יועצו של מופז. גם שר הביטחון אהוד ברק היה בסוד העניינים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יו"ר הכנסת ריבלין. מזהיר
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. 94 ח"כים בקואליציה שלו
צילום: גיל יוחנן
יחימוביץ'. בדרך לראשות האופוזיציה
צילום: גיל יוחנן
מופז. השותף החדש של נתניהו
צילום: AFP
מומלצים