שתף קטע נבחר

0:1 לאסד. כך בועט הרודן בספורטאי המהפכה

שני שוערי כדורגל, שחקן נבחרת הכדורסל, אלוף קראטה ומתאגרף שזכה במדליית ארד באולימפיאדת אתונה. כל אלה וספורטאים רבים אחרים הביאו לסוריה כבוד רב בתחרויות בעולם. אולם כאשר הם הצטרפו להתקוממות, גמל להם המשטר במכת סנוקרת, לעתים עקובה מדם. סיפורם של אלופים אמיתיים

פשטו את האימוניות ולבשו את מדי המרד: הם הביאו הרבה כבוד לסוריה בתחרויות ספורט ברחבי העולם, אבל כאשר הם החלו לתמוך בדרישות של המפגינים הסורים, הכול נשכח מאחור וחלקם לא הצליחו, לרוע מזלם, להתחמק מנחת זרוע משטרו של בשאר אסד. אחרי שנה וקצת של התקוממות עממית, לא רק האזרחים הסורים נרצחים, נעצרים, מגורשים, מעונים ומדוכאים, אלא גם הספורטאים שלפני כמה שנים, אסד היה מריע להם אחרי כל הישג.

 

נשיא סוריה נאחז בכיסאו - באגרוף ברזל:

צפו: "איש מת" בוחר - לועגים לבחירות של אסד   

תיעוד שיא האכזריות בסוריה: קוברים אדם בחיים

אסד, אני עדיין אתך / זוהיר אנדראוס

"אסמה, בעלך רוצח ואת דואגת לסטייל?". צפו

 

מצב קשה זה, שבו עשרות ספורטאים נהרגים ונפצעים מירי כוחותיו של אסד וחלקם נעצרים בגלל הצטרפותם לשורות האופוזיציה, הוביל את "הספורטאים המורדים" לעשות מעשה. לפני חודש וחצי הם הקימו ארגון מהפכני שנקרא, באופן לא מפתיע, "אגודת הספורטאים בני החורין". ארגון זה מבטא את הזדהותם של הספורטאים עם המהפכה בארצם ומתרכז בסיוע לספורטאים שנפגעו ממעשי האלימות של המשטר, לצד סיוע לאזרחים סורים שאינם ספורטאים.

 

השוער על קביים הלהיב את המוני המפגינים. צפו

 

המדליסט האולימפי הפך למשותק. שאמי (צילום: AP) (צילום: AP)
המדליסט האולימפי הפך למשותק. שאמי(צילום: AP)

 

בכך הכריזו למעשה הספורטאים המורדים מלחמת חורמה על התאחדויות הספורט הרשמיות הכפופות למשטר אסד, שלדבריהם הפכו ל"כלי בידי המשטר הסורי המדכא לביצוע המעשים המזוויעים ביותר נגד אחינו". 

 

יש שוער בשער המהפכה

מי שעומד בראש "הספורטאים המורדים" הוא עבד אל-באסט א-סארות, שוער קבוצת הכדורגל אל-כראמה והנבחרת הצעירה של סוריה. א-סארות כבר לא נמנה עם הנבחרת בעקבות תמיכתו במהפכה בארצו.

כבר בחודשי הקיץ הפך א-סארות, שמתגורר בחומס, למבוקש על ידי השלטונות הסוריים ופרס הוצע על ראשו תמורת שני מיליון לירות (145 אלף שקל) בטענה שהוא פעיל איסלאם רדיקלי.

 

שוער הכדורגל הבהיר בעבר בסרטון וידאו שהעלה לרשת: "לא נחזור בנו מדרישתנו - הפלת המשטר. איננו רדיקליים ואין כל בסיס לסיפור המפוברק של המשטר. תחי סוריה החופשית". בינתיים, עברו כמה חודשים מאז הצהרתו של א-סארות והוא ממשיך לתפקד על תקן חוד החנית של המפגינים בסוריה ושל הספורטאים שתומכים בהם.

 

צפו בהנפת דגל המהפכה הסורית בתחרות קיקבוקסינג בסעודיה

 

בתחילת החודש דווח בדף הפייסבוק של ארגון הספורט של המהפכנים כי א-סארות נפצע מירי צלפים בשכונת אל-חאלדיה בחומס. אך למרות פציעתו, הגיע שוער הכדורגל ביום שישי האחרון להפגנה בשכונה שבה נורה בעודו הולך על קביים ונישא על כתפיהם של המפגינים.

  

הקראטיסט מחה - ונורה למוות

סיפורו של א-סארות הסתיים בפציעה, אך לספורטאים מורדים אחרים לא היה את אותו מזל כמוהו. רק באמצע חודש אפריל פרסם ארגון הספורטאים של המהפכנים כי הצליח לתעד 13 ספורטאים סורים שנהרגו במהלך המהומות, שישה ספורטאים שנפצעו ו-22 שנעצרו, בהם חמישה שטרם שוחררו מהכלא הסורי. עם זאת, מדובר רק במספרים שהצליח הארגון לתעד והם עשויים לגדול בעתיד. 

 

מבין הספורטאים המורדים שתועדו, ניתן למצוא את ג'מאל באירלי. באירלי, אלוף סוריה בקראטה, נהרג על פי דיווחי האופוזיציה בתחילת אפריל מירי כוחות הביטחון הסוריים באזור אל-ביאדה שבחומס. קורבן נוסף היה שוער קבוצת הנוער של אזור אל-נואעיר במחוז חמה, שהצטרף באופן פומבי לשורות המורדים ו"צבא סוריה החופשית". השוער נעצר על ידי המודיעין הסורי בפרברי חמה והוכה באכזריות עד שמת מפצעיו, כך על פי פעילי אופוזיציה.

 

נבחרת סוריה בכדורסל. מוקף בעיגול: סאמח סרור שמרד במשטר ()
נבחרת סוריה בכדורסל. מוקף בעיגול: סאמח סרור שמרד במשטר

 

נעצרים, מוכים ונהרגים. דף הפייסבוק של הספורטאים המורדים ()
נעצרים, מוכים ונהרגים. דף הפייסבוק של הספורטאים המורדים

 

באותו הקשר, רשת "אל-ערבייה" דיווחה כי ספורטאים לא מעטים בסוריה הצטרפו לשורות ארגון המורדים "צבא סוריה החופשית", שמנהל מאבק מזוין נגד כוחות המשטר, בעוד רבים אחרים משתתפים בהפגנות לא אלימות.

 

"אם אני טרוריסט, למה שלחתם אותי לייצג את ארצי"

ספורטאי נוסף בסוריה שנכווה בעקבות הצטרפותו למחאה נגד המשטר הוא נאסר שאמי בן ה-29, שהיה אלוף סוריה באגרוף. שאמי, שמתגורר בחמה, היה בדרכו לבית החולים המקומי ביחד עם אשתו ואחותה שכרעה ללדת. בדרך לשם הוא נורה על ידי כוחות הביטחון שהיו באזור והפך למשותק.

בכתבה ששודרה ברשת החדשות הקטארית "אל-ג'זירה" סופר ששאמי זכה במדליית ארד באולימפיאדת אתונה. שאמי הוגדר בכתבה כאחד מהספורטאים שאסד אהב ועודד ואף היה עמו בקשר במחנות האימונים שקיים.

 

בראיון שהעניק ל"אל-ג'זירה" לאחר שהצליח לברוח מארצו לירדן, תהה שאמי: "אם אני טרוריסט וחבריי טרוריסטים, אז איך זה ששלחתם אותנו לייצג את המדינה?". 

 

גיבור על קביים. עבד אל-באסט א-סארות, שוער נבחרת סוריה הצעירה בהפגנה בחומס ()
גיבור על קביים. עבד אל-באסט א-סארות, שוער נבחרת סוריה הצעירה בהפגנה בחומס

 

עוד ספורטאי נחשב בסוריה שלא הצליח להימלט מנחת זרועו של אסד הוא סאמח סרור, אחד משחקני המפתח בנבחרת סוריה בכדורסל. סרור נעצר על ידי כוחות הביטחון הסוריים באמצע חודש אפריל בנמל התעופה הבינלאומי בדמשק.

 

חצי נחמה

סרור, בן 23, הביע בעבר הזדהות עם דרישות המורדים בארצו ולכן, באופן טבעי, הפך למטרה נחשקת של מנגנוני הביטחון של אסד. לפני מעצרו, שיחק סרור עם קבוצתו בחלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה. מקורות באופוזיציה הסורית סיפרו כי כוחות הביטחון היו יכולים לעצור אותו במהלך המשחק, אולם נוכחות אמצעי התקשורת מנעה מהם לעשות זאת. 

 

דבר שיכול להעניק טיפת עידוד לספורטאים הסורים, על רקע המצב הקשה במדינה הערבית, הוא המעשה של חאלד מדלג'י. מדלג'י הוא הספורטאי הסורי הראשון שהניף את דגל המהפכה לאחר שזכה בסוף חודש מרס באליפות הראשונה בסעודיה לקיקבוקסינג.

 

המתאגרף הסורי פעל כפי שפעל כדי להביע הזדהות עם הספורטאים המורדים בארצו וכדי להביע את מחאתו על ההתנהלות של ארגון התאחדויות הספורט בסוריה, שפועל לטובת המשטר הסורי. "בחרתי להשתתף בתחרות לאחר שאחד מחבריי, מאמן קיקבוקסינג בסעודיה, הבטיח לי שאם אזכה באליפות אוכל להניף את דגל המהפכה", סיפר מדלג'י.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שילם בחייו על המחאה. אלוף סוריה בקראטה ג'מאל באירלי
צילום: איי אף פי
מענה והורג ספורטאים שמרדו. אסד
צילום: איי אף פי
איש לא חסין מנחת המשטר בדמשק. שוער הנבחרת א-סארות
יותר משנה של מהפכה. חומס המופגזת
צילום: AFP
מומלצים