שתף קטע נבחר

עיתוני ערב על האחדות: "דמוקרטיה? מסחרה"

גם במדינות השכנות תפסה הברית בין נתניהו למופז מקום נרחב בכותרות ובמאמרי המערכת. "נתניהו מקים ממשלת מלחמה", זעק אל-קודס אל-ערבי ובלבנון מתחו ביקורת על ה"רמאות" הפוליטית. בירדן הזהירו: "להתחיל לחפור את השוחות"

העיתונים במדינות ערב לא התעלמו מהדרמה הפוליטית שהתחוללה אתמול בישראל, עם ההכרזה על ממשלת האחדות. בנימין נתניהו ושאול מופז כיכבו בכותרות הראשיות של העיתונים היום (יום ד') ולנושא הוקדשו גם מספר מאמרי מערכת שליליים אשר ראו במהלך הכנה לקראת מלחמה וקריאה נגד השלום. אחרים השמיעו ביקורת דומה לזו שנשמעה בישראל לנוכח הזגזוג הפוליטי.

 

ממשלת אחדות מפתיעה - סיקור נרחב בעמוד מיוחד  

 

מתוך אתר "אל-קודס אל-ערבי" ()
מתוך אתר "אל-קודס אל-ערבי"

 

"נתניהו מקים ממשלת מלחמה", זעקה כותרת מאמר המערכת של "אל-קודס אל-ערבי" הנפוץ, היוצא לאור בלונדון. "אף אחד לא יודע מה עובר בראש של ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו בימים אלה כלפי סוגיות אזוריות רבות. אולם אפשר להתנבא כי האיש הזה חורש רעה ומתכנן מלחמות אחרי שרצח את תהליך השלום על ידי מדיניות ההתנחלויות בשטחים הערביים הכבושים", הצהיר המשפט הראשון.

 

המאמר כינה את החבירה בין השניים "בחינת ברית מלחמה ולא ברית שלום", והסביר: "המטרות הן ישנות-חדשות – איראן ראשית כול, רצועת עזה שנייה ודרום לבנון שלישית. נתניהו עדיין סבור כי האיום הגרעיני האיראני המדומה הוא איום קיומי על מדינת ישראל".

 

"ממשלות האחדות בישראל לא מורכבות בדרך כלל אלא כדי להיכנס למלחמות. מפלגה אחת לא יכולה, ברוב פרלמנטרי מוגבל, לקבל החלטה בעניין הזה ולשאת באחריות לבדה. ייתכן שנתניהו רמז על הקדמת הבחירות כדי להפעיל לחץ על המפלגות האחרות ולגרום להן לבחור בין כניסה לקואליציה בראשותו והשתתפות בהחלטה, לבין מצב שבו הוא יפתח בעצמו במלחמה בתמיכת הליכוד והברית של מפלגות הימין הקיצוניות אשר שותפות בממשלתו הנוכחית".

 

הרכב הקואליציה ()
הרכב הקואליציה

 

גם במפרץ נשמעו קולות בגנות המהלך. העיתון "אל-ביאן" היוצא לאור באיחוד האמירויות הציג מאמר מערכת תחת הכותרת "ממשלה היוצאת נגד השלום". בעיתון הסעודי "אל-מדינה" לא הייתה הכותרת שונה בהרבה – "ישראל מתכוננת למלחמה".

 

הם גם ניסו לשפוך אור על כוונותיו של נתניהו: "מאחורי התכסיס הזה עומדת שורה של מטרות, אשר לרוב עוסקות בחיזוק היכולת של נתניהו לקבל החלטה לפתוח במלחמת בזק, כדי להשמיד את התשתית הגרעינית של איראן, לפני שהיא תגיע למה שתיאר אהוד ברק כ'שלב החסינות'". העיתון גם מבקש לנתח את דמותו של נתניהו וקובע כי הוא "עסוק מאוד במעמד שלו בהיסטוריה הישראלית ורוצה להיזכר כמנהיג שהשמיד את פרויקט הגרעין האיראני וקיבע את המונופול הגרעיני הישראלי באזור".

 

"הפוליטיקאים - מנהיגי מאפיה"

העיתון הלבנוני הנפוץ "א-ספיר" בחר להסתכל על המפץ הפוליטי בישראל מזווית אחרת ותוקף את התנהלות הפוליטיקאים בישראל. תחת הכותרת "קלות הדעת הישראלית", מסביר מאמר המערכת: "הידיעה (על הבחירות המוקדמות) התבררה לאחר מכן כסתם רמאות, אולם הדבר העסיק את כל העולם והפך למושא של ניתוחים והערכות כי המלחמה נמצאת בפתח".

 

נתניהו ומופז. "ברית של מלחמה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו ומופז. "ברית של מלחמה"(צילום: גיל יוחנן)

 

"המדינה שתוארה בעבר כדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון כמעט והופכת למסחרה, לא רק מפני שחלק משכניה הערבים מבקשים לגלות את הערכים הדמוקרטיים ומנסים לכונן דגמים דמוקרטיים אמיתיים, אלא כיוון שהפוליטיקאים הנוכחיים שלה מתנהגים כמו ראשי המאפיה לאחר שאבותיהם היו חלוצי המעבר מכנופיות ומיליציות למוסדות,

מפלגות ואיגודים מקצועיים מהרגע שבו הוקמה ישראל".

 

בעיתון הירדני הממסדי "א-ראי" פתחו בכותרת "נתניהו יישאר עמנו!". המהלך הוגדר שם כ"הפיכה אמיתית שהובילו אותה גנרל שכיהן כשר ביטחון ורמטכ"ל וראש ממשלה שהיה אחד מאנשי היחידה המוכרת 'סיירת מטכ"ל' – יחידה מובחרת בצבא הכיבוש שניתנות לה משימות מסוכנות, בעיקר מעבר לקווי האויב". הכותב סיים את מאמרו באמירה קשה נגד מופז ונתניהו: "המרצח ממחנה הפליטים ג'נין, ממוצא איראני, הפך למשנה לראש ממשלה שלא נזהר מלומר שישראל עומדת בפני איום קיומי וכי הוא לא יאפשר שתהיה שואה שנייה ליהודים. תתחילו לחפור את השוחות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אל-קודס אל-ערבי": "נתניהו חורש רעה"
מומלצים