שתף קטע נבחר

רצח ויכמן בב"ש: שוטרת שיקרה, לא הגיעה לזירה

האלמנה תקפה את התנהלות המשטרה, שכנים הצטרפו לביקורת, וממצאי התחקיר מאששים את טענותיהם. שוטרת הושעתה לאחר ששיקרה: היא דיווחה שהגיעה לזירת האירוע כדי לבדוק את הרעש, וכי הגן הציבורי היה ריק מאדם. שעתיים לאחר מכן, נרצח ויכמן מתחת לביתו. "אני לא יודעת אם אותם שוטרים מבינים שבגללם בן אדם נרצח", סיכמה מיכל, אלמנתו

האם בלי השקרים, קורבן הרצח היה עדיין חי? שעות ספורות לאחר שהחשוד העיקרי ברצח גדי ויכמן בבאר שבע שיחזר את השתלשלות האירועים, הודיעה היום (ד') המשטרה על השעיית שוטרת שהגיעה לטפל בדיווחים על הרעש במקום, כשעתיים לפני שאירעה הדקירה.

 

על פי תחקיר שנערך במחוז דרום של המשטרה, ניכרה "בעיית אמינות קשה" בדיווח השוטרת והפקח העירוני שהיה עמה מזירת האירוע. השניים שיקרו ודיווחו בתחקיר הראשוני כי היו במקום וראו שגן המשחקים ריק מאדם, אולם התחקיר מצא כי הם בכלל לא הגיבו לקריאה, ושהו באותה עת במקום אחר. "אני לא יודעת אם אותם שוטרים מבינים שבגללם בן אדם נרצח", הגיבה מיכל, אלמנתו של ויכמן, שקיבלה את הממצאים.

 

רצח גדי ויכמן - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, קיבל את המלצות מפקד המחוז, ניצב יוסי פריינטי, והורה להשעות לאלתר את השוטרת. ממצאי התחקיר, שבחן גם את תפקודו של פקח עירוני שהיה עם השוטרת, הועברו לחקירת המחלקה לחקירות שוטרים. בהודעת המשטרה נמסר כי עולה חשד לביצוע עבירות פליליות על ידי השוטרת, ששיקרה, על פי הטענות, בעת התחקור לאחר האירוע.

 

בימים האחרונים, תקפו חברים ושכנים את פעולות המשטרה בליל הרצח. אלו אמרו כי למרות שיחות שנעשו למוקד העירוני ולמוקד 100, איחרו השוטרים להגיע למקום, ולא הצליחו למנוע את השתלשלות האירועים הטראגית.

 

על פי בדיקת המשטרה ביום שבת, הגיעו למוקד 100 של המחוז הדרומי שתי שיחות טלפון - אחת בשעה 00:15 והשנייה כעבור שלוש דקות. בשתי השיחות הובעו תלונות על הקמת רעש. ניידת אשלים שהגיעה למקום סרקה את האזור ולא מצאה דבר. בשעה 02:15, הגיעו שתי שיחות נוספות למוקד משכנים ברחוב בר ניסן, שדיווחו על קטטה ודקירות. לטענת המשטרה, תוך דקות בודדות הגיעו למקום כוחות גדולים. החוקרים הדגישו אז כי מעבר לכך לא נתקבלו שיחות נוספות על הקמת רעש באזור.

 

התנהלות המשטרה בפרשה עוררה ביקורת רבה גם מצד אלמנתו של ויכמן, מיכל לוי, שטענה כי שיחה שנעשתה למוקד המשטרה בעת האירוע לא נענתה. גם תושבים אחרים בשכונה תמכו בה, אך מפקד תחנת באר שבע, ניצב-משנה תומר בדש, טען כי הוא לא יודע אם התקבלה שיחה ממנה. לוי הציגה צילום מסך של הטלפון הנייד שלה, שבה מתועדת השיחה, ורק לאחר מכן הודיעה המשטרה כי השיחה אכן התקיימה.

 

פריינטי הגיע היום לביתה של לוי ומסר לה את ממצאי החקירה. "אני מעריכה את זה שהם בדקו, שלקחו אחריות ועלו על זה. זה מצער", אמרה האלמנה. "אני לא יודעת אם אותם שוטרים מבינים שבגללם בן אדם נרצח. כבר בהתחלה אמרתי שהם משקרים".

 

לדבריה, "כנראה בסיור היה להם נוח לומר שהגיעו. חשבו שזה סתם, שעוד הפעם מקימים רעש. הם לא חשבו שזה ייגמר ברצח, והם פשוט לא הגיעו וגדי היה צריך לרדת למטה. צריך להיות מספיק אחראי ולדעת מה העבודה שלך. אסור לזלזל, אני בטוחה ששניהם לא תיארו לעצמם שזה ייגמר ברצח". לוי הוסיפה כי "ידעתי שצדקתי. אבל זה לא יחזיר לי אותו. אני מעריכה את השר, מפקד המחוז ותחנת באר שבע, שהבינו שהיו קריאות למוקד והשוטרים, לצערי, אלה שסמכנו עליהם, לא הגיעו".

 

אתמול, בעת ביקור הניחומים של השר לביטחון פנים בביתה, אמרה לוי כי "יש משהו שצרם לי וזה לקיחת אחריות. זו לא בושה לומר 'טעינו', להפיק לקחים ולהמשיך הלאה כדי שבמקרה הבא זה לא יקרה". אהרונוביץ אמר בתגובה: "את צודקת. כל תפקוד המשטרה צריך להיבדק. אם יגמרו את התחקיר והם לא יהיו בסדר, צריך לומר זאת. באותו אירוע היו עשרות אירועי הקמת רעש במקביל, אבל זה לא מצדיק. נשלים את התחקיר ומה שיתגלה לא נסתיר".

 

ניצב פריינטי אמר בעקבות התחקיר כי "תוך כדי הבדיקה החלו לעלות סימני שאלה. גם בעקבות דברי האלמנה וגם בעקבות שאלות מהתקשורת. אז הבנו שיש לנו בעיה. הממצאים שלנו חד משמעיים. אותה שוטרת ואותו פקח לא התנהגו ברמה המצופה ממשטרת ישראל".

 

לדבריו, "האירוע קשה. אני באופן אישי תיחקרתי את השוטרת והפקח בזירת האירוע, ולא הייתה כל סיבה לא להאמין להם. הם תיעדו הכול כנדרש. דבריהם נשמעו בטוחים, אבל אחר כך עלו ספקות". מפקד המחוז הדגיש כי מדי לילה מתמודדים עם עשרות אירועים של הקמת רעש, וכי אותה שוטרת ופקח הלכו לאירוע אחר באותו זמן. "באירוע הנקודתי הזה מדובר בכשל שלנו". מהמחלקה לחקירות שוטרים נמסר כי החומר הנוגע לבדיקת תפקוד השוטרת באירוע טרם התקבל. לכשייתקבל הדברים ייבחנו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גדי ויכמן
צילום: הרצל יוסף
עדן אוחיון משחזר את הדקירה
צילום: הרצל יוסף
מפקד מחוז דרום, ניצב פריינטי
צילום: הרצל יוסף
מומלצים