שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הממשלה מחפשת פתרון לגירעון? שתגבה מסים
  במקום להכביד שוב את נטל המס על אזרחי ישראל בניסיון לפתור את בעיית הגירעון התקציבי - הממשלה הרחבה מוזמנת לאמץ תעלול חדש ופשוט להפליא: לגבות מס אמת מכולם - גם מהמגזרים החרדי והערבי. דעה

  לציבור בישראל התחוור לאחרונה כי נוצר גירעון גדול בתקציב המדינה, וכי ככל הנראה לא תהיה ברירה אלא להכביד את נטל המס שאנו משלמים. על רקע מכתב האישי שקיבלו באחרונה אזרחי ישראל מדורון ארבלי, מנהל רשות המס החדש, ושבו פורט החזון שגיבשה הרשות - מתן שירות יעיל איכותי והוגן, אכיפת גביית המיסים ותשלום מס אמת - נשאלת השאלה אם כל סעיפי החזון אכן מיושמים בפועל, רגע לפני שמבקשים מאיתנו להגדיל את תשלומי המס למדינה.

    

  אין ספק שקל יותר להעמיס עוד מסים על ציבור השכירים, על החברות ועל כל מי שמשלם מס אמת בישראל. אבל האם לא הגיע הזמן שרשויות המס יפשילו שרוולים ויתחילו לגבות מס אמת גם מציבור שנוטה בחלקו להימנע מתשלום מסים? אחרי הכל קיים פתרון אחר לגירעון התקציבי שנוצר, ושאינו כרוך בהעלאת המיסים, והוא העמקת הגבייה ואכיפת תשלום מס אמת.

   

  הכירו את "כלכלת המזומן"

  ממשלת האחדות הרחבה שקמה בישראל יכולה לנהוג באומץ ולתת גיבוי לרשויות המס בבואן לטפל, בין היתר, בשני מגזרים שהיקף העלמות המס בהם גבוה באופן חסר פרופורציות למשקלם באוכלוסיה הכללית. מדובר במגזרים שאנשיהם מאכלסים את העשירונים התחתונים במשק הישראלי. למי שטרם ניחש נספר כי מדובר במגזרים החרדי והערבי.

   

  מתן גיבוי לאכיפה ממשית של תשלום מס אמת, מטעם ראשי המדינה, יכול בהחלט לסייע לרשויות המס לעמוד במשימה. זו בהחלט יכולה להיות משימה שבה ציבור נוסף, שאינו משרת בצבא, מצטרף לנשיאה בעול, בדיוק כמו הציבור שיוצא למחות נגד יוקר המחיה.

   

  היכן מסתתר ההון השחור?

  יודעי דבר מקרב רואי החשבון המעורים בתחום המס בישראל מספרים כי במגזרים הערבי והחרדי פועלת "כלכלת מזומן" שמקשה על חוקרי מס הכנסה לגבות מס אמיתי. למעשה, טוענים אותם גורמים, לו היו מדווחים מס אמת במגזרים החרדי והערבי, היה מתברר שיש בקרב שני מגזרים אלה לא מעטים אנשים ששייכים לעשירונים גבוהים בהרבה מכפי שהדבר משתקף בדו"חות הרשמיים של המדינה. יתירה מזו, הם טוענים, במגזרים אלה מסתתר חלק לא מבוטל מההון השחור בישראל.

   

  אחד ההסברים המרכזיים לכך שקיימות העלמות מס גדולות בסקטורים אלה הוא המתאם הגבוה שקים בין רמת ההזדהות עם המדינה לבין הרצון והמוכנות לשלם מסים. ככל שרמת ההזדהות עם המדינה נמוכה יותר, כך הרצון להעלים מס גדול יותר. לא פלא אם כן, שהציבור שיצא בקיץ שעבר למחות ברחובות הוא זה שמשלם הכי הרבה מס אמת; המדינה באמת יקרה לו.

   

  יש המהדרין וטוענים שבחלקים מסוימים במגזר החרדי, ובעיקר בחלקים היותר קיצוניים שבמגזר "תורתם העלמותיהם" ושלגבי המגזר הערבי מדובר בכלל ב"מערב פרוע". יש הטוענים אפילו שבחלקים מסוימים מן המגזר החרדי העלמת הכנסות מן המדינה הציונית היא לא פחות ממצווה - ואצל חלקים מסוימים מקרב ערביי ישראל מדובר אפילו במצווה גדולה.

   

  באופן פרדוכסלי אלו הם המגזרים שגם מקבלים הכי הרבה תמיכות ותשלומי העברה מן המדינה. המשמעות היא שמגזרים אלה גם יוצרים עיוותים סטטיסטיים בכל הקשור לאבטלה (עובדים, אך מדווחים שהם מובטלים); שיעור ההשתתפות בכוח העבודה (שוב: עובדים, אך מדווחים על אבטלה) והכנסה לנפש (חלק מההכנסות לא מדווחות). כתוצאה מכך נוצרים עיוותים באומדני פערים חברתיים ובהשוואות בינלאומיות.

   

  הסלמת המאבק במעלימי המס

  לאחרונה פורסם כי רשות המיסים קיבלה אור ירוק לגייס כ-700 עובדים חדשים, החל מרו"ח ועד סטודנטים בתחומים שונים, כדי לצאת למאבק יעיל יותר בהון השחור. מטרת גיוס כוח האדם החדש לרשות המיסים היא הרצון להסלים את המאבק בהעלמות המס, בין השאר לנוכח ההערכות שהגירעון התקציבי יהיה גדול מהצפוי - עקב ההאטה הכלכלית בישראל ובעולם.

   

  מאחר שקיים כעת בשוק העבודה עודף מסוים של רו"ח צעירים, ניתן להניח שרשות המסים תוכל למלא את שורותיה באנשים איכותיים, שיוכלו לעזור למטרה הגדולה של גביית מס אמת. אם המגזרים החרדי והערבי יהיו במוקד בדיקות הרשות ייתכן, בעזרת השם, שכלל לא יהיה צורך להעלות את שיעורי המס בישראל.

    

  הכותב הוא יו"ר רויטר מידן בית השקעות ומנכ"ל חברת הייעוץ חיסונים פיננסים 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שהממשלה תתחיל לגבות כמו שצריך
  ד"ר אדם רויטר
  מומלצים