שתף קטע נבחר

חלצה שד והניקה את בנה - על שער מגזין "טיים"

המגזין האמריקני עורר סערה ציבורית אחרי שחשף את עמוד השער של גיליונו הקרוב ובו תמונת אם צעירה שמניקה את ילדה בן ה-4. כוכבת השער: "אותי הניקו עד גיל 6, זה נתן לי הרבה ביטחון עצמי והרגשתי שאוהבים אותי". המתנגדים: "פרובוקציה"

יצא השד מהבקבוק: מגזין "טיים" האמריקני עורר סערה ציבורית גדולה בארצות הברית לאחר שפרסם היום (יום ה') בחשבון הטוויטר שלו את עמוד השער של גיליונו הקרוב ובו תמונת אם צעירה שמניקה את ילדה בן ה-4.

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

העיתון "ניו יורק פוסט" דיווח כי האם שמככבת על שער הגיליון, שייצא לאור ב-21 במאי, היא ג'יימי לין גרומט בת ה-26 מלוס אנג'לס. גרומט היא חסידה גדולה של "הורות מקרבת", גישה בפסיכולוגיה התפתחותית שהמציא ד"ר ביל סירס ולפיה תינוקות וילדים צעירים הם אנשים קטנים עם צרכים גדולים והוריהם צריכים להיות ערים לצרכיהם - פיזיים ונפשיים.

 

"זוכרת את החוויות החיוביות שנלוו להנקה". גרומט ובנה סמואל על שער "טיים" ()
"זוכרת את החוויות החיוביות שנלוו להנקה". גרומט ובנה סמואל על שער "טיים"

 

גרומט צולמה לשער "טיים" כשהיא לבושה במכנסי ג'ינס צמודים בצבע כחול וגופיה קצרה ללא שרוולים בצבע זהה, שאותה היא הסירה כדי לחלוץ את שדהּ ולהניק את בנה המאומץ סמואל. במקום לשבת ולהניק את ילדה כפי שרוב הנשים עושות, גם גרומט וגם בנה נעמדו לצורך התצלום. הבן הסתייע בכיסא נמוך כדי להגיע לחזהּ של אמו. הכותרת שליוותה את תמונתם בשער הייתה: "האם את מספיק אמא?".

 

"הורות מקרבת": להניק את הילד מעבר לשנה

בספר שפרסמו ד"ר ביל סירס ואשתו מרתה בשנת 1992, "ספר התינוק" שמו, הם מייעצים לאמהות להניק את ילדיהן הרבה מעבר לשישה חודשים או שנה כפי שממליצים המומחים, וגם ממליצים להורים לישון ביחד עם ילדיהם באותה מיטה.

 

בראיון שהעניק ל"טיים" סיפרה גרומט כי אמה עצמה הניקה אותה עד הגיעה לגיל שש. "היא לא הייתה היפית. כולם חושבים שהיא הייתה כזאת משום שגרנו בצפון קליפורניה", היא אמרה. "אבי הלך לאוניברסיטת ברקלי, אבל הוא היה מדען תזונתי. שני ההורים שלי היו מאוד בתוך הקטע של תזונה, זו הסיבה".

 

כך מניקים בדרך המסורתית. הנקה המונית בפיליפינים (צילום: איי אף פי) (צילום: איי אף פי)
כך מניקים בדרך המסורתית. הנקה המונית בפיליפינים(צילום: איי אף פי)

 

גרומט גם סיפרה שהיא זוכרת שהניקו אותה ואת החוויות החיוביות שנלוו לכך. "זה ממה מרגיש חם. כמו לחבק את אמא שלך, כמו חיבוק. אתה מרגיש שמנחמים אותך, שמטפחים אותך, שבאמת אוהבים אותך. היה לי ביטחון עצמי מאוד גדול כשהייתי ילדה ואני יודעת שזה מגיע מזה. אף פעם לא הרגשתי שהיא הולכת לעזוב אותי. היה לי את הביטחון הזה".

 

75% מהאמהות האמריקניות מניקות

בעוד רבים הביעו זעזוע מהחשיפה שנתן "טיים" לגישה שמעודדת אמהות להניק את ילדיהן עד גיל מאוחר, רבים אחרים מתחו ביקורת על המגזין הנחשב וטענו שהוא יוצרת תמונות פרובוקטיביות. האיש שצילם את התמונה מעוררת המחלוקת, מרטין שולר, הסביר באתר האינטרנט של המגזין מה הניע אותו לצלם אותה.

 

"כאשר חושבים על הנקה, חושבים על אמהות שמחזיקות את הילדים שלהן, דבר שהיה בלתי אפשרי עם כמה מאותם ילדים בוגרים יותר בגילם", אמר שולר. "אהבתי את הרעיון של הילדים שעומדים כדי להדגיש את הנקודה שזה מצב לא שכיח".

 

על פי נתוני המכון לפיקוח ובקרת מחלות בארה"ב, כ-75 אחוזים מהאמהות האמריקניות מניקות את התינוקות שלהן, אך רק 44 אחוזים מהאמהות עושות זאת עד שהילד מגיע לגיל שישה חודשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עלה על כיסא כדי להגיע לאמו. גרומט ובנה על שער "טיים"
מומלצים