שתף קטע נבחר

חוק טל על השולחן: ש"ס מגייסת את ביניש

בשבוע הבא ייפתחו הדיונים בקואליציה על הנושא הנפיץ מכולם, הפטור מגיוס לחרדים. בש"ס מזכירים שנשיאת העליון שביטלה את החוק הקודם דרשה "בלי כפייה", מתנגדים בתוקף להצעות האחרות ובינתיים לא מציגים חלופה משלהם. יאיר לפיד בטוח שמופז ונתניהו לא ישנו כלום

שאול מופז ובנימין נתניהו מכריזים שהתרגיל הגדול שרקמו, צירוף קדימה לקואליציה וביטול הקדמת הבחירות, נועד בראש ובראשונה לאשר את החלופה לחוק טל, ולהשוות את נטל השירות. הדיונים בין הסיעות בוועדה המיוחדת יחלו בשבוע הבא, ובש"ס כבר מציבים קווים אדומים - וגם מגייסים לצדם דווקא את נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש, מי שהכריזה על ביטול החוק שמעניק פטור מגיוס לתלמידי ישיבות.

 

הכתבות האחרונות בנושא חוק טל:

"לכולם ברור שלא יכריחו אף חרדי להתגייס"

"מאהל הפראיירים" נגד נתניהו: "מרח אותנו"

ועדת השרים אישרה הצעות חלופיות לחוק טל

 

אנחנו מוכנים למשא ומתן, אומרים במפלגתו של הרב עובדיה יוסף, אבל מתכוונים להציב גבולות ברורים להגבלת מספר המגויסים. "הבעיה המרכזית בסיפור זה הפוליטיקאים", אמר בכיר במפלגה. "לחלקם היו הצהרות קיצוניות. לא נסכים לשום דבר בכפייה. אם הם יבינו שלא יכולה להיות כפייה, נוכל למצוא פתרון".

 

הפגנה נגד חוק טל בתל אביב. "אסור לשבור כלים" (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפגנה נגד חוק טל בתל אביב. "אסור לשבור כלים"(צילום: ירון ברנר)

 

בש"ס ציינו כי כל ההצעות שהוגשו על ידי משרד הביטחון, קדימה וישראל ביתנו - לא מקובלות. "אין לנו הצעה מגובשת, אך יש לנו קווים אדומים", אומר הבכיר. "צריך לקרוא היטב את מה שהנשיאה ביניש כתבה וללכת לפי המלצותיה. זה יהיה הכי חכם, וצריך ליישם את זה. אסור לשבור כלים. צריך להגדיל המספרים אך בצורה חכמה ולא בכח".

 

באותו פסק דין היסטורי שניתן מעט לפני פרישתה, ביניש הבהירה שהשיוויון הנדרש בנטל הגיוס ושלל הסוגיות הקשורות לו דורשים הימנעות "מאמצעי כפייה, ותוך חיזוק ההסכמה החברתית שביסוד השגת התכליות".

 

ביניש ציינה כי אין חולק על כך שמאמצי הממשלה לקדם את השתלבות החרדים בשוק העבודה הם מאמצים חשובים שיש לקדמם. "אכן, התכלית בדבר שילובם של בני הקהילה החרדית בשוק העבודה היא תכלית חיונית, שהוכרה כאחת מן התכליות הראויות של חוק דחיית השירות. ככל שמעורבות החברה החרדית בשוק העבודה תגדל, יקטנו ממדי העוני הקשים בקרב קבוצה זו ויצומצם הקרע שהלך וגדל בין החברה החרדית והחברה החילונית בישראל. זוהי משימה חברתית ולאומית מן הדרגה הראשונה, אך אין היא יכולה להפוך למטרה העיקרית או הבלעדית של חוק דחיית השירות".

 

"מי ששם את ישי להשגיח, לא באמת יגייס חרדים"

נתניהו הודיע אמש כי סיכם עם ראשי מפלגות הקואליציה שהדיונים בנושא הבאת חלופה לחוק טל יחלו כבר בשבוע הבא, כדי לאשרו תוך חודשיים וחצי. בג"ץ קבע שתוקף החוק יפוג ב-31 ביולי. בהודעת משרד ראש הממשלה נכתב כי "החוק החדש יגדיל בהדרגתיות את השוויון בנטל ויכניס למעגל השירות יהודים וערבים מבלי לשסות ציבור בציבור".

 

המשנה לראש הממשלה ויו"ר קדימה, השר החדש מופז, מינה את ח"כ יוחנן פלסנר לעמוד בראש הצוות לגיבוש החלופה. פלסנר עמד בראש צוות בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שפעל בשנה האחרונה לגיבוש הצעת חוק חלופית. "אני לא בא טאבולה ראסה לדיונים האלה. יהיו נציגים של כל המערכות העוסקות בנושא, ויהיה פירוט מלא של מה שצריך להיות", אמר אמש פלסנר.

 

"התוצר יהיה גם חוק וגם מדיניות ברורה. מבחינת קדימה, אנחנו נשארנו בעמדה שלנו כפי שהוצגה בהצעת החוק שלנו. בנינו שותפות כדי לקדם את הנושא. ברמה הבסיסית, נלך עם העניין הזה כדי להביא שוויון בנטל. אנחנו רוצים לתת הזדמנות לנושא".

 

בדו"ח שעל בסיסו גיבש פלסנר את הצעת החוק, הוצבה 2015 כשנת היעד שבו יגויסו לפחות שליש מבני המחזור של אותה השנה מקרב החרדים לשירות צבאי משמעותי ולא מקוצר, לצד שליש שיתרמו בשירות האזרחי. באשר לאפשרות האחרונה, ביקשו חברי הצוות להעדיף שירות אזרחי במסגרות ממלכתיות, על-פני פעילות פנימית בחברה החרדית.

 

לפחות שלוש חלופות ייבחנו. "גם חוק וגם מדיניות ברורה" (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
לפחות שלוש חלופות ייבחנו. "גם חוק וגם מדיניות ברורה"(צילום: Gettyimages)

 

על-פי הצעת החוק של ישראל ביתנו מוצע שכל אזרח יהיה חייב בשירות מדינת ישראל. החוק קובע כי מי שלא התייצב לשירות המדינה, בין אם שירות צבאי או שירות אזרחי, לא יוכל לקבל כל קצבה, מענק או תשלום כלשהו מהמדינה. "לא ניתן שימרחו אותנו", אמר השבוע יו"ר המפלגה ושר החוץ אביגדור ליברמן.

 

הצעה שלישית הייתה של שר הביטחון אהוד ברק, לפיה צה"ל יוכל לבחור את מי לגייס, בהתאם לצרכיו, והזכות למתן פטור תינתן לשר הביטחון. מי שלא יגויס לצבא ייקרא אוטומטית לשירות אזרחי של שנה בבתי חולים, משרדים ממשלתיים ועוד. הממונה על השירות האזרחי יהיה

רשאי לפטור משירות למדנים מצטיינים, בשיעור שלא יעלה על 10 אחוזים, כלומר, כ-400 בשנה. ניתן יהיה להחיל את החוק מ-2014, ועד אז יידרש אישור מיוחד מבג"ץ להמשיך בחוק טל.

 

ליאיר לפיד הצעה משלו - להענקת פטור מוחלט בחמש השנים הקרובות - אך זו לא תידון בשיחות הקואליציוניות. "הם לא ישנו את חוק טל, רק יוסיפו לו איזה סעיף מגוחך של מכסות, ויטענו שהם עשו מהפכה", טען לפיד אמש בנאום בחוג בית בשפיים, והוסיף: "מי ששם את אלי ישי להשגיח על גיוס לחרדים, לא מתכוון ברצינות".

 

בש"ס הגיבו לדברים ושוב לעגו לשירותו הצבאי של לפיד: "מר יאיר לפיד עטור הדרגות והתעודות, אינו מצליח להבין שלציבור בישראל נמאס מפוליטיקאים לרגע, שזורעים רוע ושנאה, ומפגינים בורות בכל הזדמנות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי ונתניהו. יישארו בקואליציה?
צילום: יעקב כהן, אתר חדרי חדרים
אטיאס וישי, השרים של ש"ס. קו אדום
צילום: עמית שאבי
לפיד, אמש בשפיים. לא מאמין להם
צילום: עידו ארז
מומלצים