שתף קטע נבחר

קואליציה יקרה, זה הזמן לחקיקת גירושין חדשה

בין איום על ביבי לבין קריסתו של מופז, עוד לא קם הפוליטיקאי שיראה את טובת האזרח הקטן. הקואליציה הרחבה חייבת לתת דעתה, ולו לרגע קט, למצב הגרושים בישראל

בבוקרו של יום חדש, קמה במדינת ישראל ממשלת אחדות לאומית. כמה בעלי אינטרסים חברו לטפל בעניינים הבוערים באמת לדידם, גבעת האולפנה, שינוי שיטת הבחירות, ובפרט - הצלת עורם. 

 

בין איום על ביבי לבין קריסתו של מופז, הכה חשובים בעיני עצמם, עוד לא קם הפוליטיקאי שיראה את טובתו ואת צרכיו של האזרח הקטן. אומנם העיסוק בגורלן של כמה משפחות מהגבעה חשוב, אבל מדינת ישראל שכחה לחלוטין את הנתון הבא: שליש מהמשפחות היהודיות במדינת ישראל החוות גירושין. אותו שליש ניצב בפני מערכת חוקים, הרומסת זכויות אנוש בסיסיות. שוועת האזרחים כבר הגיעה השמימה, אך עברה ביעף מעל לכנסת ישראל.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

ממשלת גבר-גבר / אסתר הרצוג

תומכי ישראל אינם רצויים במגדל השן האקדמי / ג'וליו מיאוטי

  

כבכל מדינה מתוקנת, מגיעה לאזרחיה חקיקה מכוננת, של נישואין וגירושין אזרחיים, בצד אלו הדתיים. אנו מכבדים כל אדם באשר הוא ואומרים ש"איש באמונתו יחיה". אז למה לאמונה שלנו כחילונים אין ביטוי? האם רק לאלוקים ולמפלגותיו הפתרונים?

  

הקואליציה הרחבה חייבת לעשות את החשבון הפשוט. חשבון ההזנחה של אלו הנאלצים להתגרש בדרך לא דרך, בלי שכנסת ישראל תיתן את דעתה ולו לרגע קט, לאפשר להם להתחתן ולהתגרש בכבוד, בהתאם לאמונתם - בלי סחטנות, בלי עגינות וגם לא כדת משה וישראל. חקיקה הכרחית נוספת חייבת לעסוק בשוויון במזונות ובשוויון בהורות. די לאפליה. תיקון העוולות, המתרחשות מדי יום בין כותלי בתי המשפט ובתי הדין באמצעות חקיקה עדכנית, המתאימה לימינו אלה, לא מונח כלל על סדר יומה של הכנסת.  

 

נכון, לפני כשבע שנים מונתה ועדת שניט, שהמלצותיה אומצו בידי כבוד השר נאמן, שהמליץ להפוך המלצות אלו לחוק, אך מאז לא נשמע קול. רק קולם של ילדים שמאבדים את אביהם, בתהליך המביש שהם עוברים בבתי המשפט. נראה כי לאחר שהכנסת הנכבדה בנתה מקלט אטומי עבור עצמה בלבד, על חשבון אזרחי ישראל, היא חשה בטוחה גם מנקמתו של ילד קטן, שאותה, כידוע, לא ברא השטן.

 

בואו נדבר שוויון  

במדינתנו הלא-מתוקנת, נשים רבות, בזכות ולא בחסד, ניצבות בעמדות ניהול וכוח בכירות ומשתכרות היטב, אך עדיין דורשות ביום הדין את מזונות הילדים, רק כי הן יכולות. גם אם האב מגדל את ילדיו באופן שוויוני וגם אם האם משתכרת יותר ממנו, עליו לשלם. כל זאת, בחסות חוק ארכאי שדינו להעלם מספר החוקים, בהיותו מפלה וגוזר גזירה שונה על ציבור שווה.

  

מיד תצא בת קול ותטען, בדיוק בנסיבות, בהן מאלצים ציבור שלם של גברים גרושים, לשאת בכל עול המזונות לבדם, כי גברים ונשים אינם ציבור שווה. אך באותה נשימה בנסיבות אחרות, אוי למי שיטען, כי לנשים לא מגיע שוויון זכויות מלא. אלא שכאן במדינת אנשי שלומנו, במדינה בה שיטת מצליח מצליחה יותר מכל שיטה אחרת, שבה קשרים באים לפני כישורים וטובות הנאה הן שם המשחק, אין דין, אין דיין ואין מחוקק שיאמר: הקץ לאפליה, הקץ לסבלם של אלפים, בואו נדבר שוויון.  

 

ומהו אותו שוויון? 

  • שוויון זכויות לילדה, שרוצה שאבא ישכיב אותה לישון בלילה, יקריא לה סיפור ויחבק אותה.

  • שוויון זכויות לנשים ולגברים, הרוצים להינשא בנישואין אזרחיים.

שוויון זכויות לגבר שאשתו הגישה נגדו תלונת שווא, ובשל תקנה מפלה, היא לעולם לא תיתן את הדין על הגיהנום שעבר עליו בחקירה ובמעצר, עד שהוכיח את חפותו.

שוויון זכויות לאשה, שהקדישה את חייה לבעלה ולילדים ובעלה "זרק" אותה ככלי אין חפץ בו בגיל 60, כשהיא חסרת כל.  

  • שוויון זכויות לגבר, שהפך מאדם המתפרנס בכבוד לזה שחוזר הביתה לאמא בגיל 40, כי אינו יכול להתקיים מ-3,000 שקלים לחודש. שכן, יתרת משכורתו מגיעה על פי חוקי המדינה המפלים, לאשתו לשעבר, עובדת הייטק בכירה שמשתכרת 18,000 שקלים לחודש.

שוויון זכויות לאשה, שבעלה לא טורח לבקר את ילדיהם, אותם היא מגדלת לבדה ומפרנסת לבדה, כי הוא ברח.

שוויון זכויות לאב שבוכה בלילה מגעגועים לילדיו, אשר אותם הוא רואה רק במרכז הקשר, מחמת חוקים מפלים.

  

אז נכון, מנהיגים נכבדים, הצלחתם להימלט מן הקלפי בעור שיניכם, אבל גם יום הדין שלכם יגיע, יומו של הבוחר. ואז בשקט בשקט, קבל אלוהים ובלי עדים, נשים פתק בעד הילדים. כי הילדים, שלך ושלי ושל כולנו, הם הסובלים העיקריים מן האטימות והשרירות, מהחוקים המפלים. 

 

עו"ד יעל גיל, עוסקת בדיני משפחה, גירושין, רכוש, מזונות ומשמורת.

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תעשו חשבון פשוט. יעל גיל
צילום: מירל לוטן
מומלצים