שתף קטע נבחר

סוף העולם? לא לפי לוח שנה קדום של בני המאיה

בבית עתיק בעיר של הממלכה האינדיאנית בגואטמלה נמצא, לטענת ארכיאולוגים, לוח השנה הקדום ביותר של בני המאיה. עם זאת, דבר מהכתוב שם לא מעיד שסוף העולם יגיע ב-21 בדצמבר

חוששים מסוף העולם בסוף 2012? תגלית ארכיאולוגית חדשה מפריכה שוב את החשש כי על פי אמונתם של בני המאיה סוף העולם יגיע ב-21 בדצמבר. כתב העת "science" דיווח הלילה (יום ו') שארכיאולוגים הצליחו למצוא בחפירות בגואטמלה בית בהריסותיה של עיר גדולה של בני המאיה בצפון-מזרח המדינה.

 

עוד בחדשות ynet:

 

הארכיאולוגים גילו כי מדובר בחדר עבודה מהמאה ה-9 של פקיד מלכותי, בעל טעם באומנות ודבקות באמונה בשמיים כמקור לחישובי לוחות השנה המפורטים של התרבות האינדיאנית הקדומה. 

 

ציור קיר של האמן המלכותי של בני המאיה (צילום: REUTERS/Heather Hurst/National Geographic) (צילום: REUTERS/Heather Hurst/National Geographic)
ציור קיר של האמן המלכותי של בני המאיה(צילום: REUTERS/Heather Hurst/National Geographic)

 

בתוך הבית, שנמצא בשפלת פטן בצפון-מזרח גואטמלה, שניים מתוך שלושת הקירות היו מעוטרים בציור קיר דהוי אך מרשים, שכלל דמות של מלך יושב עם שרביט ולובש נוצות כחולות.

 

על הקיר השלישי, בצד המזרחי, צוירו סמלים של המאיה, עמודות ומספרים בצורה של קווים מאחד עד חמישה ונקודות, המבוסס על תנועת השמש, הירח והכוכבים. הציורים היו בצבע שחור או אדום. מפעם לפעם נוספו שכבות של טיח על הטקסט כדי לספק שטח נקי לחישובים חדשים.

 

ארכיאולוגים: המקום הקדום ביותר שבו נחשף לוח שנה

זוהי התגלית החשובה הראשונה בהריסותיה של עיר המאיה הידועה כיום כחולטון, שהתגלתה לפני כאלף שנים, אך לא נחקרה עד השנים האחרונות. לדברי הארכיאולוגים, זה המקום הקדום ביותר שבו נחשף מחזור השנה של המאיה בצורה של טבלה כזאת.

 

עם זאת, דבר ממה שכתוב על הקירות לא מצביע על סוף העולם ב-21 בדצמבר 2012, כפי שנהוג היה לחשוש במערב עקב עיוות של לוח השנה של בני המאיה. התאריך הזה הוא פשוט סופו של מחזור אחד בלוח השנה שאחריו מתחיל מחזור אחר.

 

"זו הפעם הראשונה שקיבלנו הצצה אמיתית למתחם עבודה כזה בעיר של המאיה", אמר ד"ר וויליאם סטורנו מאוניברסיטת בוסטון,

שעמד בראש צוות החפירות.

 

בני המאיה חיים בגואטמלה ובמדינת יוקטן שבמכסיקו. רובם מתפרנסים מחקלאות וחיים מהכנסה של כשני דולרים ליום. 

 

מקור האמונה כי העולם יגיע לסופו ב-2012 הוא באחד מלוחות השנה של המאיה, "לוח הספירה הארוכה", שהחל ב-3112 לפני הספירה ונגמר ביום הקצר ביותר בחורף 2012. אך משמעות התאריך אינה ברורה, וחוקרי תרבות המאיה חלוקים בדעותיהם לגביה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תגלית עתיקה. ד"ר וויליאם סטורנו
צילום: REUTERS/Heather Hurst/National Geographic
מומלצים