שתף קטע נבחר

הפרקליטות נגד חוק עוקף בג"ץ: לא לעשות תרגיל

ראש הממשלה, השרים הבכירים ונציגי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה דנו במשך שעות בסוגיית הבתים בבית-אל, שבג"ץ הורה להרוס. אנשי הפרקליטות הבהירו כי יש לכבד את פסק הדין של בג"ץ ואמרו כי ההחלטה הינה חד משמעית ואי אפשר לשחק איתה

במשך שעות דנו היום (ו') השרים הבכירים בממשלה עם נציגי הפרקליטות בסוגיית סביב שאלת פינוי גבעת האולפנה בבית-אל, בעקבות החלטת בג"ץ. בתום הדיון נקבע כי הצוות ימשיך להתכנס ולדון בנושא בשבוע הבא. גורמים שהשתתפו בדיון אמרו כי הנושא מאוד מורכב ורגיש וכי הצוות ייפגש שוב בשבוע הקרוב.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

מתקפה בקדימה נגד מופז: 'קואליציה בולשביקית'

נהג פגע בהולכי רגל על אי תנועה: גבר נהרג

חשד: תוקף גרושתו בב"ש ניסה לטשטש סימני דם  

 

לדברי גורמים שהשתתפו בדיון, אנשי הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה הבהירו שעמדתם לא השתנתה וכי הם מתנגדים לחוק עוקף בג"ץ, בעניין גבעת האולפנה. אנשי הפרקליטות הבהירו בדיון כי יש לכבד את פסק הדין של בג"ץ ואף אמרו כי ההחלטה היא חד-משמעית ואי אפשר לשחק איתה. גם אצל היועץ המשפטי לממשלה ובקרב בכירי הפרקליטות מודעים לנושא המורכב שהפרשה מעלה, אולם אומרים בצורה חד-משמעית כי יש לכבד את פסק הדין ושלא ניתן לעשות תרגיל בדמות חוק עוקף בג"ץ.

 

בדיון השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, המשנה לראש הממשלה שאול מופז, המשנה לראש הממשלה משה יעלון, שר הביטחון אהוד ברק, שר המשפטים יעקב נאמן, שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו, שר החינוך גדעון סער, השר בני בגין, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ונציגי הפרקליטות.

 

בעיה "מורכבת". גבעת האולפנה בבית-אל (צילום: באדיבות Lowshot) (צילום: באדיבות Lowshot)
בעיה "מורכבת". גבעת האולפנה בבית-אל(צילום: באדיבות Lowshot)

 

בג"ץ קבע כי יש להרוס חמישה בניינים בשכונה שבבית-אל עד 1 ביולי. הממשלה התחייבה בפני בג"ץ כבר לפני יותר משנה לפנותם, התחייבות שקיבלה תוקף של פסק דין.

 

לאחרונה התעוררה סערה פוליטית אחרי שבימין לחצו על נתניהו להימנע מפינוי 30 המשפחות המתגוררות בבתים, והממשלה ביקשה מבג"ץ לבחון אפשרות לדחות שוב

 את הפינוי - אך זה הודיע בתחילת השבוע כי לא יאפשר זאת, ונשיא העליון אשר גרוניס מתח ביקורת קשה על הממשלה: "דווקא בהליכים בפני בית המשפט הגבוה לצדק יש חשיבות מיוחדת לקיום ההתחייבות של המדינה ולשמירה על עקרון סופיות הדיון", הוא אמר.

 

במערכת הביטחון העריכו השבוע כי ההתבטאויות החריפות של שרי הליכוד נגד הפינוי ובעד חקיקת חוק עוקף נועדו ל"צורכי פריימריז בלבד". כעת, משהוסר איום הבחירות מעל סדר היום הציבורי, ייתכן כי נתניהו יעדיף להימנע מעימות עם מערכת המשפט ועם היועץ המשפטי לממשלה. בסביבתו ציינו כי "ראש הממשלה יקבל את ההחלטה שלו בסוגיה לאחר שיקיים דיון ויבחן את כל האלטרנטיבות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבעת האולפנה
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים