שתף קטע נבחר

מאות ערבים למען האסירים: "פתרון או אסון"

בסכנין, נצרת, רהט, אום אל-פחם ובשפרעם, הפגינו מאות להזדהות עם שביתת האסירים הביטחוניים הנמשכת כבר שלושה שבועות. ח"כ טלב א-סנע: "אם ימות אסיר, תפרוץ תבערה ששום סופר טנקר לא יכבה"

כאלפיים ערבים הפגינו היום (שבת) לאות הזדהות עם שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים, שנמשכת כבר שלושה שבועות. בין המפגינים היו בני משפחות האסירים, חברי כנסת ערבים ואנשי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל. במקביל, הצטרפו אלפי בני אדם מהמגזר למאבק והכריזו על שביתת רעב סמלית - משעה 7:00 בבוקר עד 19:00 בערב.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

שעות ספורות לאחר הצהרת ראש ממשלת חמאס על התקדמות במגעים בין מצרים לבין ישראל, יצאו המפגינים לרחובות בעשרה יישובים, בהם סכנין, נצרת, רהט, אום אל פחם ושפרעם. במהלך האירועים, מחו המפגינים נגד מניעת זכויות מאסירים, כהגדרתם, תוך שהם מניפים דגלי פלסטין. ביפו הפגינו יחד ערבים ופעילי שמאל, שהחליטו "לעמוד לצדם של האסירים השובתים ולהביע הזדהות מלאה עם דרישותיהם הצודקות", לדברי סאמי אבו שחאדה, חבר מועצת העיר. "כעשרה אסירים שובתים מעל 45 ימים ונשקפת סכנה לחייהם", הדגיש.

 

מפגינים סמוך לטייבה, היום (צילום: alarab.net) (צילום: alarab.net)
מפגינים סמוך לטייבה, היום(צילום: alarab.net)

 

שלטים ומפגינים ליד טייבה (צילום: alarab.net) (צילום: alarab.net)
שלטים ומפגינים ליד טייבה(צילום: alarab.net)
 

שביתת הרעב החלה ביום האסיר הפלסטיני, ב-17 באפריל. חלק מהאסירים הצטרפו לשביתה בשלב מאוחר יותר ומאז נמנו למעלה מאלף אסירים שובתים. האסירים מוחים על תנאי כליאתם ודורשים כי תופסק מדיניות הבידוד והמעצרים המנהליים, מתן אפשרות לבני משפחות של אסירים שמתגוררים ברצועת עזה לבקר אותם וכן החזרת האפשרות ללמוד. מספר מועט של עצירים מינהליים שובת רעב כבר מעל 60 יום.

 

ח"כ טלב א-סנע (רע"מ-תע"ל) השתתף בהפגנה בשפרעם ואמר ל-ynet כי "זהו מאבק של רצון האסירים הביטחוניים מול הממסד הישראלי, שמנסה להשפיל אותם ולשלול מהם את זכויותיהם. האסירים בסוף ינצחו", הצהיר. "מות אסיר אחד יגרום לאינתיפאדה פלסטינית קשה מאוד, ויצית תבערה ששום סופר טנקר לא יכבה".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד), שהפגין אף הוא ביפו, אמר כי "השביתה מתקרבת לנקודת האמת. או שייענו לדרישות של האסירים או שאסירים יתחילו למות ותהיה לנו אינתיפאדה ואסון כבד בתוך בתי הסוהר ומחוצה להם".

 

דובר הוועד העממי למען האסירים, אימן חאג' יחיא, הסביר כי פעילות הארגון "לא תתמקד בכפרים ובערים. אנו רואים שנשקפת סכנה לאסירים השובתים. אם לא תהיה לנו ברירה, נגיע לבתי הכלא ונשתתף איתם בשביתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינים בטייבה, היום
צילום: alarab.net
מומלצים