שתף קטע נבחר

אלפי מפגינים מחו בתל אביב: "האביב העברי"

המחאה החברתית שהסעירה את ישראל בקיץ הקודם החלה ב"צעדת שכונות" שהגיעה לכיכר רבין. גם בירושלים ובצפון מפגינים. "אנחנו הרוב ואנחנו אכן ברחוב", אמרה אחת המארגנות. כבישים נחסמו סמוך לכיכר, תשעה נעצרו. "יש לנו מסר אחד: קבוצה קטנה עם המון כוח וכסף מוחקת את האינטרס הציבורי"

 

 

 

מסיכות וסיסמאות, אמש בתל אביב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מסיכות וסיסמאות, אמש בתל אביב(צילום: EPA)

 

כבישים ורחובות חסומים, סמוך לכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
כבישים ורחובות חסומים, סמוך לכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)

 

מגפונים וקריאות מחאה, אמש בכיכר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מגפונים וקריאות מחאה, אמש בכיכר(צילום: מוטי קמחי)

 

מפגינים בכיכר רבין (צילום: יובל מן) (צילום: יובל מן)
מפגינים בכיכר רבין(צילום: יובל מן)

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

אחת ממארגנות האירוע, אורלי בר לב, אמרה ל-ynet כי "הציבור יצא לרחוב, אנחנו הרוב ואנחנו אכן ברחוב. רצינו שזה יהיה אירוע לא סטנדרטי, למשל, הנאום היחידי שמוקרא כאן הוא מגה נאום שנכתב, נערך ויוקרא על ידי עשרות אנשים - ממקומות שונים בארץ, מרקעים שונים. כולנו כאן באים לומר מסר אחד ומאוחד של המחאה: יש שיטה שבה קבוצה נורא קטנה של אנשים, עם המון כוח וכסף, מנהלת את כל העניינים והאינטרס הציבורי למטה נמחק".

 

רגב קונטס, ממארגני מחאת האוהלים, הוסיף כי "הקואליציה העצומה שיש לנו עכשיו לא יכולה לשנות משהו. פתאום הדבר הכי חשוב זה חוק טל ושינוי שיטת הממשל, כאילו שעל זה יצאנו לרחוב. צריך לזכור שעדיין כולנו מרגישים בכיס, ובגלל זה אנחנו נראה מחאה מכל הכיוונים". דפני ליף, ממובילות המחאה בקיץ, הוסיפה: "אנשים בסופו של דבר יצאו לרחובות כי אכפת להם, כי להמון אנשים כואב, שום דבר לא השתנה במהלך השנה".

 

מפגינים בתוך התנועה, אמש בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים בתוך התנועה, אמש בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

מפגינים בחיפה, אמש (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
מפגינים בחיפה, אמש(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

אלפים מפגינים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אלפים מפגינים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

פגישת מחזור. דפני ליף, אמש בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
פגישת מחזור. דפני ליף, אמש בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

גם בירושלים הפגינו מאות בני אדם, שחלפו בצעידתם על בית ראש הממשלה. מאות מפגינים צעדו גם בשדרות מוריה שבחיפה, עד למרכז חורב, וקראו: "אנחנו הרוב, חוזרים לרחוב" ו"הון, שלטון, עולם תחתון". העצרת המרכזית בעיר הציגה "הייד פארק" חיפאי, ובו כל אחד יכול היה לשאת דברים. המארגנים הגדירו את האירוע כ"הפגנת זעם" והדגישו את אכזבתם מתוצאות המחאה הקודמת. "ההפגנות בשנה שעברה לא שינו את מדיניות מקבלי ההחלטות, אלא הפכו אותם לערוכים, חדים וציניים יותר", אמר גל, אחד הצועדים.

 

אורית, שהגיעה מקריית טבעון, סיפרה כי בנה מתגורר ביפן עם ארבעת ילדיו משום שלא הצליח לחיות בארץ. "הוא חי פה שלוש שנים, עבד בבניין ולא הצליח להרים את הראש מעל למים. כל המשכורת שלו הלכה על מעונות לילדים. משהו פה מעוות. לא תקין".

 

מעצרים במרכז תל אביב, אמש (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מעצרים במרכז תל אביב, אמש(צילום: מוטי קמחי)

 

תיעוד בתנועה (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
תיעוד בתנועה(צילום: בן קלמר)

 

צעירי השכונות מבטיחים שוב מ-ה-פ-כ-ה  (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
צעירי השכונות מבטיחים שוב מ-ה-פ-כ-ה (צילום: בן קלמר)

 

שלטי המחאה חזרו (צילום: בן קלמר) (צילום: בן קלמר)
שלטי המחאה חזרו(צילום: בן קלמר)
  

איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, אמר כי "התרגיל הפוליטי הציני ביותר יכול אולי לקחת לנו, הצעירים, את התמימות, אבל לא את הנחישות להמשיך ולהיאבק עבור ישראל שאנו רוצים לראות. המענה הקוסמטי שנתנה הממשלה לבעיות שהציפה המחאה החברתית אינו מספק אותנו". לדבריו, "אנו נערכים כל העת לאפשרות לחדש את המחאה בעוצמה, אם הממשלה תמשיך במדיניות המריחה".

 

מוקדם יותר אתמול, צעדו המפגינים ברחובות תל אביב תוך שהם מוחים על הקיפוח, ההזנחה, האפלייה והפקרת השכונות ברחבי הארץ על ידי השלטון, כהגדרתם. "אנחנו צועדים במחאה על הזנחת השכונות במשך שנים", אמר משה כהן מבת ים. "אנשי השכונות מתקשים בדרך כלל להפגין, קשה להם יותר, ולממשלה פשוט נוח להשאיר את מצב השכונות כמו שהוא".

 

כהן התייחס גם להשלכות הפוליטיות של האירוע, ואמר כי "יש רבים שפוחדים למחות כי המשמעות היא לצאת נגד מפלגת הליכוד, אבל אנחנו יוצאים במחאה שאינה פוליטית. אנחנו מתפללים שהמחאה תתפוס תאוצה כמו בשנה שעברה, ואם נצליח לגייס עוד תושבים, נוביל לשינוי אמיתי. אנשים הגיעו מבת-ים, באר שבע, דרום תל-אביב ואפילו דימונה. העניין הוא להעיר את כולם והמהפכה תבוא מן השכונות".

 

מחאה נגד הקואליציה הרחבה (צילום: יובל מן) (צילום: יובל מן)
מחאה נגד הקואליציה הרחבה(צילום: יובל מן)

 

מתכוננים להפגנה, אמש בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתכוננים להפגנה, אמש בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

ההפגנה הראשונה של הקיץ (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההפגנה הראשונה של הקיץ(צילום: מוטי קמחי)
 

גיל, בן 35, סיפר כי "אנחנו מפגינים על הכול, על איך שמרמים אותנו ודופקים אותנו. רוצים חיים פשוטים ואפשר לעשות את זה. צריך לשנות את השיטה, אפשר להפגין, אפשר לצעוק, אבל בעיקר צריך לדאוג פה לאנשים".

 

יואב, תושב שכונת פלורנטין, היה אף הוא בין הצועדים. "צעדת השכונות יוצאת במחאה על הזנחה של דרום תל-אביב ושכונות אחרות בישראל. במחאה על מדיניות דחיקת האזרחים הוותיקים מחוץ לשכונה והכנסת גלי הגירה גדולים

לשכונות, שיוצרים סיר לחץ ויוצרים מצב בלתי אפשרי".

 

מוקדם יותר השבוע, קשרו כאלף בני אדם בין אירועי מחאת האוהלים מהקיץ הקודם לבין הסערה הפוליטית שבמסגרתה נכנסה קדימה לממשלה. המפגינים, בהם ציפי לבני, מחו בכיכר הבימה בתל אביב על המהלך הפוליטי. "באתי לבקשת האנשים הצעירים האלה, שאכפת להם מישראל", אמרה לבני. "מגיעה להם פוליטיקה של עקרונות ולא של כיסאות, של ערכים ולא של שורדים. מגיע להם ולילדים שלנו הרבה יותר ממה שראינו. אפשר אחרת".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 12/05/2012 18:38

 

בהכנת הידיעה השתתפו גלעד מורג ויאיר אלטמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצעדה בדרום תל-אביב
צילום: בן קלמר
צעדת השכונות, אמש
צילום: בן קלמר
"אין צדק בלי שוויון", אמש בתל אביב
צילום: בן קלמר
"יצאת פוטין"
צילום: יובל מן
מפגינים בחיפה, אמש
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים