שתף קטע נבחר

"גם בן הזוג נאנס. אכזריות מעולם הסרטים"

בזמן שהמשטרה תרה אחר החשוד, מצביעה מנכ"לית מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית על קורבן נוסף: בן הזוג שאולץ לקיים יחסי מין עם הנערה לעיני האנס. הקרימינולוג פרופ' דני גימשי אומר שאופן פעולת האנס מצביע על דפוסי השפלה

מקרה האונס במרכז תל אביב בסוף השבוע עדיין לא פוענח. המשטרה אמנם הביעה ביטחון כי תתפוס במהירות את החשוד במעשה, אולם שאלות רבות עדיין נותרו ללא מענה, ומומחים משוכנעים כי מדובר במקרה יוצא דופן, כהגדרתם. "זה שהוא תוקף זוג זה די נדיר, כמו גם זה שהוא ביקש מהם לקיים יחסי מין בפניו לפני שאנס את הבחורה", אמר ל-ynet פרופ' דני גימשי, ראש החטיבה לקרימינולוגיה במכללה למנהל, שניסה להסביר את דפוס פעולתו של האנס.

 

אונס במרכז תל אביב - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

"לא נתקלתי בדפוס פעולה כזה, למרות שהשימוש במכשיר קהה הצביע על עבירה שנעשתה מתוך הזדמנות", אמר. "אם הוא היה מתכונן מראש, הוא היה מביא איתו כלי נשק קטלני יותר. ייתכן שהוא פשוט הסתובב שם וההזדמנות נקלעה לדרכו. העובדה שהוא בחר להכריח את הזוג לקיים יחסי מין לפניו מצביעה על דפוסים של השפלה אצל האנס, שכנראה לא מגיע לסיפוק בדרך רגילה". 

 

זירת האירוע בגן העיר (צילום: גלעד מורג) (צילום: גלעד מורג)
זירת האירוע בגן העיר(צילום: גלעד מורג)

 

חניון גן העיר בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חניון גן העיר בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

לדברי גימשי, הסביבה יכולה להיות טריגר שדוחף לביצוע העבירה, "אם האנס חי במקום שיש בו אלימות חברתית". הוא הוסיף כי "ייתכן שמדובר באדם שאין לו אפשרות להגיע לסיפוק בדרך אחרת, שאין לו בת זוג, או שאין לו אפשרות ללכת לזונות. נראה שמדובר באדם בעל דחפים אלימים. אונס הוא בראש ובראשונה מעשה אלים".

 

גימשי הבהיר כי מצלמות אבטחה אינן מהוות חסם שימנע פשע פוטנציאלי. "בכל עבירה פלילית ישנם שלושה תנאים הכרחיים: הזדמנות לבצע אותה, קורבן זמין והיעדר די שומרים ומשגיחים. למצלמות אבטחה יש יתרון, אבל היכולת שלהן מוגבלת, הן לא יכולות לבצע את האכיפה בזמן שזה קורה. גם אם יש שלטים שמודיעים כי המקום מרושת במצלמות. האמצעים הללו לא ירתיעו סוטי מין, אך שילוב של מצלמות, תאורה ראויה ושוטרים ופקחים שיראו נוכחות, זהו שילוב שיכול לצמצם מקרים כאלו".

 

על פי חקירה ראשונית, נראה שהשניים - בני זוג בני 18 מתל אביב - הגיעו בשבת ב-4:00 לפנות בוקר לחניון הצמוד לעירייה כדי להוציא את מכוניתם. החשוד ארב להם במקום, וניצל את השעה ואת העובדה כי לא היה באזור איש מלבדם. שם, דרש מהם לקיים יחסי מין, ואחר כך אנס את הצעירה.

 

במשך כל שעות היום פעלו צוותי זיהוי פלילי של המשטרה בשירותי החניון ואספו דגימות DNA וטביעות אצבע. השוטרים גבו אתמול עדות מהשניים, שסיפרו: "הוא הפתיע אותנו ואז תקף". הם סבלו בין היתר מחבלות וממכות יבשות, קיבלו טיפול בבית החולים וולפסון בחולון ולאחר מכן שוחררו, תוך שהם מופנים לקבלת סיוע גם מצד גורמי רווחה.

 

אמה של הנאנסת סיפרה לערוץ 10 כי "תמיד כשהייתי אומרת לה את צריכה להיזהר, היא הייתה אומרת לי 'אמא, אל תדאגי, או חברות מביאות אותי או החבר. אני לעולם לא חוזרת לבד. והנה עם החבר זה קרה. היא אומרת שמה שקרה כל הזמן בראש שלה. זה דבר שלא נשכח, גם היא וגם החבר אמרו שהם לא ישכחו לעולם את הפרצוף הזה".

 

מיכל רוזין, מנכ"לית המרכז לסיוע נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, הבהירה כי בן הזוג שעבר לצד חברתו את האונס,

נאנס גם הוא. "הכריחו אותו, גם אם האנס לא חדר אליו. ההגדרות המשפטיות של אונס, ניסיון אונס או מעשה מגונה, לא תמיד מתאימות למציאות של הנפגעים - הטראומה היא אישית. אין היררכיה בין פגיעה לפגיעה, או בין מי נפגע יותר ומי פחות, שניהם נפגעו, שניהם הושפלו".

 

לדבריה, "הסיטואציה הנוראית לקוחה מסרטים הוליוודים, אבל רוב מקרי האונס לא קורים בחניונים חשוכים, 85% מנפגעות האונס נפגעות מאנשים שמוכרים להן ובסביבת הבית. זו אכזריות שאי אפשר לתאר".


פורסם לראשונה 13/05/2012 00:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת האירוע בגן העיר
צילום: מוטי קמחי
חניון גן העיר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים