שתף קטע נבחר

דלף שרטוט מבסיס סודי: המתקן שאיראן מסתירה

רגע לפני חידוש שיחות הגרעין בין איראן למערב, שיתמקדו בבסיס פרצ'ין שלפי החשד משמש לפיתוח נשק גרעיני, העבירה "מדינה כלשהי" לסוכנות AP שרטוט הדמיה על סמך מידע "מתוך הבסיס". בהדמיה נראה מתקן הנחוץ לניסויי נשק גרעיני

ערב חידוש השיחות בין איראן למערב, מישהו שלף עוד "אקדח מעשן": סוכנות הידיעות AP דיווחה הערב (יום א') כי הגיע לידיה שרטוט הדמיה לכאורה של המתקן הצבאי פרצ'ין באיראן, מתקן שלפי חשדות העולם משמש את משטר האייתוללות לקידום תוכנית הגרעין שלו. בדיווח בסוכנות נטען כי המידע שלפיו גובש המסמך הגיע מתוך הבסיס עצמו. הסוכנות דיווחה עוד כי נראה בו מבנה שמשמש לכאורה את המשטר האיראני לפיתוח נשק גרעיני.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

לפי AP, בתמונת ההדמיה נראה סוג המיכל לחומרי נפץ שדרוש לשם ביצוע ניסויים שפקחי האו"ם חושדים כי איראן ביצעה בבסיס פרצ'ין. איראן מכחישה כי ביצעה ניסויים כאלה, אך לא אישרה או הכחישה בעבר את קיומו של מתקן כזה.

 

המתקן שאיראן מסתירה לכאורה, כפי שמופיע בהדמיה (צילום: AP) (צילום: AP)
המתקן שאיראן מסתירה לכאורה, כפי שמופיע בהדמיה(צילום: AP)

 

AP דיווחה כי התמונה סופקה לה על-ידי גורם רשמי במדינה שעוקבת אחרי תוכנית הגרעין של איראן. אותו גורם אמר כי השרטוט מעיד כי המבנה קיים למרות סירובה של איראן להודות בכך. גורם בכיר לשעבר באו"ם אמר כי הוא מאמין שהשרטוט מדויק. הגורם הרשמי שהעביר את התמונה לידי AP דרש להישאר בעילום שם, ולא לחשוף גם את שם המדינה שמספקת את המידע הסודי.

 

בסיס פרצ'ין שוכן כ-30 קילומטרים מטהרן. בדו"ח חמור על איראן שפרסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנובמבר נטען כי בבסיס נערכים ניסויים שקשורים לייצור כלי נשק גרעיניים. בחודשים האחרונים ביקשו פקחי סבא"א לבקר בבסיס, אולם הגישה לשם לא הותרה להם.

 

הגורם שהעביר את השרטוט אמר כי הוא אינו יכול לדון בשאלה מהם מקורות השרטוט, אך הסכים לומר שהוא מבוסס על מידע שהגיע מאדם שראה בעצמו את המתקן המדובר - מעין מיכל באתר פרצ'ין. הגורם אמר עוד כי מסירת פרטים נוספים תסכן את חייו של המודיע. AP ציינה כי המדינה שאליה משתייך אותו גורם היא חברה בסבא"א וכי היא מבקרת חריפה של איראן בנושא הגרעין. יצוין כי גם ישראל חברה בסוכנות לאנרגיה אטומית.

 

בכיר לשעבר: השרטוט מזכיר תמונה שראיתי

בכיר לשעבר בסבא"א, אולי היינונן, שהיה סגן מנהל הסוכנות ומחזיק תיק איראן בה עד לשנה שעברה, אמר כי השרטוט "דומה מאוד" לתמונה שראה לאחרונה ושלהערכתו נראה בא תא הלחץ שפקחי האו"ם חושדים כי קיים בפרצ'ין. הוא אמר כי אפילו הצבעים של השרטוט תואמים את אלה שראה בתמונה.

 

הסוכנות ציינה כי כל מאמציה להשיג תגובה איראנית לפרסום עלו בתוהו. אימייל בנושא נשלח לשליח איראן לסבא"א, עלי אסגר סולטנייה, ושיחות טלפון אליו בסוף השבוע הובילו למשיבון קולי בלבד. ב-AP הדגישו כי כל ראיה לכך שאיראן מחביאה מיכל חומרי נפץ שכזה וכל פרט על אופן פעולתו הם דבר משמעותי עבור חוקרי סבא"א.

 

פרסום השרטוט המודלף לכאורה בא בשעה שבמערב ובאיראן נערכים לחידוש השיחות בין הצדדים בנוגע לתוכנית הגרעין, בשבוע הבא בבגדד, בירת עיראק. סבב שיחות בין הצדדים נערך בחודש שעבר באיסטנבול, אחרי כשנה שבה לא נערכו פגישות ביניהם בניסיון למצוא פתרון דיפלומטי לסוגיית הגרעין. כבר מחר ייגשו נציגים של איראן וסבא"א בווינה.

 

בסיס פרצ'ין באיראן (צילום: DigitalGlobe-ISIS) (צילום: DigitalGlobe-ISIS)
בסיס פרצ'ין באיראן(צילום: DigitalGlobe-ISIS)

 

ראש הסוכנות האיראנית לאנרגיה אטומית, פרידון עבאסי, אמר לפני שלושה חודשים כי ההחלטה אם לפתוח את בסיס פרצ'ין לביקורי הפקחים נתונה בידי צבא איראן. הוא צוטט בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א כאומר שהפקחים יכולים לבקר במתקני הגרעין של המדינה מתי שהם רוצים, "אבל האם הם יכולים לבקר בבסיס פרצ'ין? ההחלטה הזו כבר נתונה בידי

אנשי הצבא של המדינה".

 

בפברואר דווח גם כי לסבא"א יש אינדיקציות מצילומי לווין לכך שייתכן כי בבסיס הצבאי האיראני פרצ'ין מתבצעות "פעולות", אשר מוסיפות דחיפות לבקשתה של סבא"א מטהרן שתאפשר לפקחים לבקר במתקן.

 

דיפלומטים סיפרו אז לסוכנות הידיעות רויטרס כי הרמן נקארטס, ראש משלחת הפקחים של סבא"א שביקרה באיראן פעמיים בינואר ובפברואר, אמר את הדברים בדיון בדלתיים סגורות. הם ציינו כי נקארטס לא פירט אילו פעילויות ייתכן שמתרחשות שם ואם מעורבים בהן ניסיונות של טהרן להסתיר את המתרחש במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים