שתף קטע נבחר

מומחים: אוכלוסיית יפן תיכחד תוך 1,000 שנה

כל זמן ששיעור הילודה נמוך ותוחלת החיים היא מהגבוהות בעולם, המומחים היפנים צופים שחורות: "אם קצב הירידה בילודה יימשך, נחגוג את 'יום הילדים' ב-3011 כשבמדינה יהיה רק ילד אחד, אבל 100 שניות לאחר מכן לא יישארו עוד ילדים". בינתיים, החברות שמוכרות חיתולים למבוגרים גוזרות קופונים

ארץ השמש השוקעת: אוכלוסיית יפן עלולה להיכחד תוך אלף שנה בשל שיעורי הילודה הנמוכים במדינה. כך חוזים אנשי אקדמיה ומומחים במדינה האסייתית.

 

  • יפן 2011: האוכלוסייה מתכווצת - ומזדקנת

 

חדשות נוספות מהעולם הגדול :

 

כיום עומדת אוכלוסיית הילדים ביפן עד גיל 15 על 16.6 מיליון, אולם היא מתכווצת בילד אחד מדי 100 שניות, אמרו החוקרים מעיר הנמל הצפונית סנדאי. הם גם הזהירו כי אם שיעור הילודה ימשיך לרדת הרי שלא ייוותרו ילדים במדינה תוך אלף שנים. 

 

אוכלוסיית הילדים ביפן עד גיל 15 עומדת על 16.6 מיליון - והיא יורדת (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
אוכלוסיית הילדים ביפן עד גיל 15 עומדת על 16.6 מיליון - והיא יורדת(צילום: shutterstock)

 

"אם קצב הירידה יימשך, נוכל לחגוג את חג 'יום הילדים הציבורי' ב-5 במאי 3011, כשבמדינה יהיה רק ילד אחד", אמר הירושי יושידה, פרופסור לכלכלה באוניברסיטת טוקו. "אך 100 שניות לאחר מכן לא יישארו עוד ילדים".

 

בעוד 100 שנה: אוכלוסייה קטנה בשליש

"המגמה הכללית היא לכיוון הכחדה, שהחלה ב-1975 כששיעור הפריון ביפן ירד מתחת ל-2", אמר פרופ' יושידה, שסיפר כי הוא יצר שעון אוכלוסין שמראה את אוכלוסיית הילדים במדינה בכל רגע נתון כדי לעודד דיון "דחוף" בסוגיה.

 

מחקר אחר שפורסם ביפן בתחילת השנה הראה כי אוכלוסיית המדינה צפויה להתכווץ במאה הקרובה בשליש ממספרה כיום - 127.7 מיליון. במקביל, מתחזיות של הממשלה היפנית עולה כי תוך 50 שנה, שיעור הילודה יעמוד על 1.35 ילדים לאם בלבד, הרבה מתחת ליחס בין שיעור התמותה לבין שיעור הילודה (שיעור ההחלפה).

 

המשק חסר ידיים עובדות, אך הממשלה לא פותחת שערי המדינה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המשק חסר ידיים עובדות, אך הממשלה לא פותחת שערי המדינה(צילום: רויטרס)

 

בינתיים, תוחלת החיים ביפן - שהיא כבר אחת הגבוהות בעולם - צפויה לעלות מ-86.39 שנה ב-2010 ל-90.93 שנה ב-2060 לנשים, ומ-79.64 שנים ל-84.19 שנים לגברים. יותר מ-20 אחוזים מהיפנים נמצאים בגיל 65 או יותר, אחד השיעורים הגבוהים ביותר לאוכלוסייה מבוגרת בעולם.

 

שיעור ההגירה למדינה האסייתית נמוך ביותר וכל הצעה שעולה בנוגע לפתיחת גבולות המדינה לעובדים צעירים שיעזרו לפתור את המצוקה בידיים עובדות זוכה לתגובות קשות מצד המקומיים.

 

אך בעוד קובעי המדיניות ביפן שוברים את הראש כיצד להתמודד עם "האוכלוסייה המאפירה", יש מי שדווקא מצליח למצוא הזדמנויות עסקיות רווחיות ביותר בקרב קשישי המדינה. חברת "יוניצ'רם", לדוגמה, מסרה ביום שישי האחרון כי המכירות של חיתולים למבוגרים עקפו במספרן את המכירות של חיתולים לתינוקות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדינה בלי ילדים ב-3011?
צילום: shutterstock
תעשיית החיתולים למבוגרים פורחת
צילום: AP Photo/The Yomiuri Shimbun, Miho Takahashi
מומלצים