שתף קטע נבחר

גל האלימות: כוח סיור יוקם בת"א, התושבים ישלמו

חולדאי מוביל הקמת כוח מיוחד של 150 סיירים עם כ-30 ניידות, כדי להגביר את תחושת הביטחון. העלות לתושבים: כמה שקלים בחודש, שיתווספו לארנונה. תלונות באופוזיציה: "למה לשלוח יד לכיס של האזרח?". העירייה: "רק כך אפשר לממן"

האם העירייה תצליח במקום שבו לא מצליחה המשטרה? עיריית תל אביב-יפו מתכוונת להקים כוח סיור עירוני מיוחד, כדי להתמודד עם התגברות מקרי האלימות והפשיעה. היוזמה היא בהובלת ראש העיר, רון חולדאי, אולם מי שישלמו עליה אם תאושר הם התושבים שמהם תיגבה אגרה שתתווסף לארנונה. ההחלטה טעונה עדיין אישור של משרד הפנים.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

הקמת הכוח באה בעקבות גל האלימות שפקד את המדינה לאחרונה, ולא פסח גם על תל אביב-יפו. שיאו היה האונס האכזרי בחניון גן העיר בלילה שבין שיש לשבת. גם בשכונות הדרום התלוננו על הפשיעה הגוברת. ההערכה היא כי במסגרת התוכנית החדשה ישלם כל בית אב כמה שקלים בודדים בחודש, ושר הפנים יקבע סופית את גובה הסכום. באופוזיציה העירונית וגם חלק מתושבי הדרום כבר מתנגדים לתשלום הזה.

 

חניון גן העיר. זירת האלימות הבולטת האחרונה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חניון גן העיר. זירת האלימות הבולטת האחרונה(צילום: מוטי קמחי)

 

לפי התכנון, הכוח הבטחוני יכלול כ-150 סיירים עם כ-30 ניידות, והם יקיימו סיורי שטח - גם רגליים - ברחבי העיר במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. במסגרת מערך האבטחה הזה גם יופעלו מצלמות ואמצעי בקרה. העירייה עדיין לא יודעת להעריך מה תהיה עלות הפרויקט.

 

חולדאי אמר: "אל העיר מגיעים מדי יום כמיליון איש, ונמצא בה הריכוז הגבוה ביותר של הקהילה הזרה שאינה מטופלת כלל על ידי הממשלה. לאור ההדרדרות בתחושת הביטחון האישי והסדר הציבורי לא נותרה בידינו ברירה אלא לקחת על עצמנו את האחריות ולהקים כוח סיור עירוני מיוחד".

 

ראש העיר תל אביב-יפו אמר כי תושבים רבים פונים אליו ומביעים תחושת פחד וחוסר אונים: "אנחנו כעירייה מחפשים כל דרך שבה נוכל לסייע להשבת הביטחון ולשמירה על איכות החיים. בטוחני כי הסיירים יהוו מכפיל כוח לכוחות הביטחון ברחבי העיר".

 

באופוזיציה: "מס חדש הוא שערורייה"

בעירייה אומרים כי עד כה פעלו ברחבי תל אביב-יפו כוחות עירוניים קטנים מכפי שמוצע: ניידות של שיטור משולב - משטרה ופקחים של יחידות פיקוח (יחידת "יהלום" המפעילה ארבע ניידות, יחידת "שחף" הפועלת בתחום יפו וסיירת פקחים "קשת" שפעלה רק בקיץ עם חמש ניידות).

 

עו"ד ראובן לדיאנסקי, חבר מועצת העיר מטעם תנועת "לתת לִחיות" מתנגד לגביית האגרה במסגרת הקמת הכוח החדש: "העירייה והעומד בראשה אינם משוחררים מאחריות לבטחונם האישי של תושביהם ולשמירת הסדר הציבורי. אני מתנגד באופן נחרץ לכל ניסיון מצד העירייה להכניס יד גסה לתוך כיסם של התושבים במטרה להוציא מהם כספים למימון פעולות שאני רואה שמחובתה לעשותן.

 

"זו העירייה העשירה ביותר בישראל, ותקציבה כחמישה מיליארד שקלים בשנה. הטלת מס חדש על הציבור התל-אביבי, שגם כך משלם ארנונה גבוהה ומוטלים עליו תשלומים נוספים, היא שערורייה. אני דורש מראש העיר חולדאי לגנוז באופן מיידי את תוכניתו לגבות מהציבור מיליוני שקלים נוספים מדי שנה".

 

אוריין צזנה משכונת שפירא אמרה: "כרגע אנחנו לא מקבלים את הביטחון המינימלי לא מהמשטרה ולא מאף אחד. נראה לי מוזר שעכשיו יוסיפו עוד תשלום, קודם שידאגו לבטחון לפני שמנסים לחשב את הסכום הכלכלי של העניין. אותנו התושבים עדכנו ברעיון אחר - שאנחנו נסייר בשכונה. נמתין ונראה מה מציעים בדיוק". בעירייה הגיבו על טענת לדיאנסקי: "העירייה מבקשת לקחת אחריות. האגרה תהיה בגובה נמוך, כפי שמקובל גם בערים אחרות. לא ניתן לממן זאת אחרת".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רון חולדאי. "לא נותרה בידינו ברירה"
צילום: מוטי קמחי
לדיאנסקי. "התושב לא צריך לממן"
צילום: עופר עמרם
מומלצים