שתף קטע נבחר

אזהרת עסק חי: אמפל מחקה השקעתה ב-EMG

בעקבות מחיקת ההשקעה ב-EMG רשמה החברה הפסד של 215 מיליון דולר ברבעון הראשון. אמפל מוסיפה, כי אין בידיה מספיק מזומנים לתשלום למחזיקי האג"ח. יוסי מימן, בעל השליטה באמפל, ימכור יאכטה פרטית תמורת 35 מיליון דולר

אמפל, הנמצאת בשליטת יוסי מימן מחקה ברבעון האחרון את כל השקעתה (12.5%) בחברת הגז המצרית EMG, כך עולה מהדוחות הכספיים של החברה שפורסמו הלילה. מחיקת ההשקעה מגיע כאילוץ מבחינתה של אמפל לאור ביטול חד צדדי של הסכם אספקת הגז עם מצרים.

 

מחיקת ההשקעה ב-EMG מביאה למחיקה משמעותית גם בהונו האישי של מימן שמחזיק כיום בכ־8% ממניות EMG, שערכן הוא אפס.  

 

מחיקת השקעתה ב-EMG, היא משמעותית מאוד עבור החברה וגם מבחינת בעלי האג"ח שאיבדו נכס משמעותי שהיה יכול לסייע לאמפל. אמפל רשמה ברבעון הראשון הפסד של 215 מיליון דולר

 

הכנסות החברה הסתכמו ב-133.2 מיליון דולר, בהשוואה ל-136.5 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2011. ברבעון המקביל הציגה החברה רווח נקי של 17.3 מיליון דולר.

 

נכון לסוף חודש מרס הסתכמו יתרות המזומנים ושווי המזומנים של החברה ב-89.6 מיליון דולר. סך נכסי החברה הסתכמו בתום הרבעון ב-572.9 מליון דולר. בעקבות ההפסד האדיר שרשמה החברה היא עברה לגירעון של 132.1 מיליון דולר בהון העצמי. בתום הרבעון האחרון של 2011 הסתכמו נכסי החברה במאזנה 846.6 מיליון דולר.

 

אמפל כותבת היום במצגת שהיא מפרסמת למשקיעים כי אין בידיה מספיק מזומנים כדי לשלם את חובותיה למחזיקי האג"ח ומימון המשך פעילותה השוטפת. רואי החשבון של החברה הצמידו לדוחות הכספיים הערת "עסק חי", המעלה ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה. 

 

ב-3 במאי הודיעה אמפל למחזיקי האג"ח ולמשקיעיה כי הגישה בקשה לבוררות כנגד הרפובליקה המצרית, בנוגע להשקעת החברה בספקית הגז המצרית EMG. טענת אמפל היא שמצרים הפרה את האמנה הבינלאומית להגנה על השקעות זרים, בין מצרים לארה"ב. 

 

משקיעים נוספים ב-EMG וחברות קשורות לאמפל, הגישו אף הם בקשות לבוררות כנגד הרפובליקה המצרית על פי האמנות הבינלאומיות בין מצרים, פולין וגרמניה. הנהלת אמפל חוזרת ומדגישה כי בהתבסס על ייעוץ משפטי שקיבלה, קיים סיכוי סביר לקבלת פיצוי כספי נכבד בגין הנזקים שנגרמו לה, באמצעות הבוררות.

 

חובות של 700 מיליון שקל למחזיקי האג"ח

אמפל חייבת למחזיקי האג"ח שלה קרן של כ־700 מיליון שקל ועוד כ־150 מיליון שקל ריבית. בעלי אג"ח מסדרה ב', שסך החוב עבורה מסתכם בכ־450 מיליון שקל, חתמו בתחילת אפריל על מתווה להסדר חוב מול החברה, שבו נקבע כי תשלומי הקרן יידחו בשנתיים. עוד נקבע כי מחזיקי האג"ח מכל הסדרות יקבלו תוספת ריבית שתיקבע בהמשך, וגם אופציות ל־23% ממניות אמפל. 

 

במציאות הנוכחית שנוצרה, קשה לראות איך אמפל תצליח לעמוד בתשלומים לבעלי האג"ח. "כלכליסט" חשף הבוקר כי מימן ימכור יאכטה פרטית תמורת 35 מיליון דולר. אחת האפשרויות היא שמימן יעשה שימוש בכספים לצורך חיזוק ביטחונות לבעלי האג"ח או אף הזרמה של כספים לתוך החברה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים