שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

חשש מהאונס הבא בת"א: זינוק בפניות לסיוע

שני מקרי האונס שאירעו בסמיכות קצרה העמיקו את החששות בקרב צעירות שמסיימות את הלילה באחד מאתרי הבילוי בתל-אביב. מאיה ויתרה על מפגש חברות ונטלי מוודאת שמכל הגז המדמיע בתיק. במרכז הסיוע מדווחים: "עלייה דרמטית בפניות"

הפחד והאימה השתלטו על העיר ללא הפסקה: שני מקרי האונס שאירעו לפי החשד בימים האחרונים בתל-אביב הצליחו לעורר תחושות קשות בקרב צעירות שמתגוררות בעיר ושמגיעות לבלות בה. החששות הכבדים באים בהלימה לעלייה דרמטית שנרשמה בפניות למרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בעיר. מנהלת המרכז מרים שלר אמרה אמש (יום ג') ל-ynet: "יש עומס על הקווים והמקרים הם מגוונים".

 

שני מקרי אונס בתל-אביב - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הוארך מעצר החשודים באונס בת"א: "לא אנחנו"

מעסיק החשוד באונס: הוא איחר בשבת - ופוטר

אימה בגן העיר: "גנבתי טלפונים, לא אנסתי"

 

"הפחד הכי גדול הוא שגם כשאת לא לבד, את לא בטוחה", סיפרה מאיה (24) שמתגוררת בעיר. מאיה הוסיפה כי "הייתי אמורה לצאת אתמול בערב עם חברות ובסופו של דבר החלטתי לוותר. אין שום ערובה לביטחון. שני המקרים האלה הורידו את הביטחון ושינו את פני העיר. ממש פחד אלוהים".

 

גם צעירות שמתגוררות בערים סמוכות לתל-אביב, פקפקו ביכולת שלהן לצעוד בבטחה ברחובות העיר הגדולה. לתחושת הפחד ניתן להוסיף את העובדה ששני מקרי האונס האחרונים אירעו בחניונים. נטלי (20) תושבת גבעתיים העידה על עצמה כאחת שנוהגת לבלות בתל-אביב מדי סוף שבוע. "בעקבות המקרים האחרונים", אמרה נטלי, "יש מקומות שלא אלך בהם לבד, כמו חניונים, מעליות וסמטאות".

 

"גנבתי טלפונים, אבל לא אנסתי". הפלסטיני החשוד באונס (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"גנבתי טלפונים, אבל לא אנסתי". הפלסטיני החשוד באונס(צילום: מוטי קמחי)

 

"זה לא אנחנו". החשודים באונס בחניון השרון (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"זה לא אנחנו". החשודים באונס בחניון השרון(צילום: מוטי קמחי)

 

נטלי הוסיפה כי מכל גז מדמיע הפך לרכיב קבוע בתיק האישי שלה. "אני כבר לא יודעת מה יכול לקרות לי ומי יחכה לי מעבר לפינה. אני לא מרגישה בטוחה והגז המדמיע מחזק טיפה את תחושת הביטחון".

 

איילה (20) שמתגוררת ביישוב שוהם סיפרה גם היא כי הבילוי בתל-אביב כבר לא יהיה אותו הדבר. "התחושה היא קשה, הפחד ממש מלווה אותך. אני יותר לחוצה וכל הזמן בוחנת את האנשים שאני מתקרבת אליהם. אני לא אצא לפאב נידח ואעדיף בילוי במקום מרכזי בכדי להפחית למינימום את הסכנה. ביציאה עם בנים אנחנו חשות יותר ביטחון, אבל עכשיו, מסתבר, גם זה לא מבטיח לך הגנה".

 

נטלי (20) מפתח תקווה הוסיפה: "אני מבלה המון בתל-אביב ומעכשיו אמנע מלחנות בחניונים סגורים. אחפש חניה ברחובות מרכזיים או בחניונים פתוחים. אם בכל זאת איאלץ לחנות בחניון סגור, אשתדל לחנות הכי קרוב ליציאה".

 

בבית קפה סמוך לחניון שבו אירע לפי החשד אחד ממקרי האונס, פגשנו את מנהלת הסניף דנה. לדבריה, האירועים האחרונים שינו את הרגלי העזיבה של הבנות בתום יום העבודה. "אנחנו מקפידות לצאת יחד, ללוות אחת את השנייה ולוודא שכל אחת הגיעה הביתה. עכשיו מתברר שגם ללכת יחד זה לא מספיק בטוח. זה מלחיץ ומפחיד".

 

גם מנהל במסעדה אחרת בעיר סיפר על שינוי בדרך הביתה. "מיד אחרי המקרה הראשון דיברתי עם העובדות. הן יוצאות בשעות מאוחרות ולכן ביקשתי מהן לפקוח עיניים, לא ללכת לבד ולהשתדל להיות זהירות".

 

מנהלת מרכז הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בתל-אביב, מרים שלר, אמרה בהתייחסה לשני מקרי האונס האחרונים בעיר כי "אנו יודעים שכאשר יש נושא שעולה לסדר היום, זה עלול להציף את הפגיעה בקרב נפגעים ונפגעות רבים. בעקבות המקרים האחרונים יש גם עלייה בחרדה כולל חרדה של הורים כלפי ילדיהם. היינו עדים לתופעה זו בעבר כאשר התחוללו פרשות קצב, רמון ובני סלע".

 

שלר הוסיפה כי "הדיבור בתקשורת גם נותן לנפגעים ולנפגעות לגיטימציה לדבר על הנושא. הרבה פעמים קשה לנפגעות ולנפגעים בכלל להודות שזה קרה, כי יש לכך מחיר גבוה. הרבה פעמים החברה מטילה עליהם את האשמה והם יודעים שיש מחיר שייאלצו לשלם. חייבים לפתוח את העיניים והאוזניים, לקחת אחריות ולעצור את התופעה של פגיעה מינית".

 

מוקדם יותר אמש האריך בית משפט השלום בתל-אביב בשישה ימים את מעצרם של ארבעת אזרחי סודן ואריתריאה החשודים באונס ובשוד צעירה בת 19 בחניון השרון בדרום העיר. הארבעה נעצרו על ידי שוטרי מרחב יפתח בלילה שבין שני לשלישי בחשד לתקיפת הצעירה שהגיעה לבילוי במועדון בעיר.

 

התובע המשטרתי, רב-סמל אלון מלזר אמר במהלך הדיון כי "מדובר בעוברת אורח שעברה במקום לפנות בוקר (4:30), כאשר מספר חשודים תופסים אותה ואונסים אותה. סכום הכסף שנשדד לכאורה לא נתפס".

 

אתמול בצהריים הוארך בתשעה ימים מעצרו של פלסטיני בן 21, תושב שכם ששהה בארץ בניגוד לחוק, בחשד שאנס בסוף השבוע בחניון בגן העיר בתל-אביב נערה בת 18 ואף ניסה לתקוף את חברהּ בן ה-17. במהלך הדיון הכחיש החשוד את המיוחס לו וטען: "גנבתי מהם את הטלפונים, אבל לא אנסתי".

 

שופט בית משפט השלום בני שגיא כתב בהחלטתו להאריך את המעצר של הפלסטיני: "עיון בתיק החקירה מלמד כי חרף הזמן הקצר ממועד האירוע, התקדמה החקירה והתקבצו מספר ראיות במשקל לא מבוטל. עוצמת הראיות גבוהה באופן ניכר מאותה עוצמה הנדרשת לשלב זה של ההליך, דהיינו עוצמה של חשד סביר".

 

הוא קבע עוד: "נשקפת מסוכנות רבה מן החשוד לכלל הציבור, ולא ניתן לבטל אף את עילת המעצר של שיבוש הליכי חקירה והימלטותו מאימת הדין". מנגד טען בא כוחו של החשוד, עו"ד רן אלון מהסנגוריה הציבורית: "מדובר בבחור צעיר בן 21, ללא הרשעות קודמות שלמעשה מכחיש את לב העניין. הוא מודה בגניבה אך מכחיש את העבירות המיוחסות לו".

 

כוח סיור עירוני מיוחד 

ומה עושה עיריית תל-אביב יפו? בעקבות התגברות מקרי האלימות והפשיעה החליטה העירייה להקים כוח סיור עירוני מיוחד. היוזמה, שעדיין טעונה אישור של משרד הפנים, מובלת על-ידי ראש העיר רון חולדאי, אולם נראה כי מי שישלמו עליה, אם תאושר, יהיו התושבים שמהם תיגבה אגרה שתתווסף לארנונה.

 

ההערכה היא כי במסגרת התוכנית החדשה ישלם כל בית אב כמה שקלים בודדים בחודש, ושר הפנים יקבע סופית את גובה הסכום. באופוזיציה העירונית וגם חלק מתושבי הדרום כבר מתנגדים לתשלום הזה.

 

לפי התכנון, הכוח הביטחוני יכלול כ-150 סיירים עם כ-30 ניידות, והם יקיימו סיורי שטח - גם רגליים - ברחבי העיר במשך 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. במסגרת מערך האבטחה הזה גם יופעלו מצלמות ואמצעי בקרה. העירייה עדיין אינה יודעת להעריך מה תהיה עלות הפרויקט.

 

ראש העיר חולדאי ציין כי "אל העיר מגיעים מדי יום כמיליון איש, ונמצא בה הריכוז הגבוה ביותר של הקהילה הזרה שאינה מטופלת כלל על ידי הממשלה. לאור ההידרדרות בתחושת הביטחון האישי והסדר הציבורי לא נותרה בידינו ברירה אלא לקחת על עצמנו את האחריות ולהקים כוח סיור עירוני מיוחד".

 

מספר הקו לסיוע: 1202 לנשים ו-1203 לגברים.


פורסם לראשונה 15/05/2012 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החשוד באונס בגן העיר
צילום: מוטי קמחי
גן העיר. אין ביטחון
צילום: מוטי קמחי
ארבעת החשודים באונס בחניון השרון
צילום: מוטי קמחי
מומלצים