שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

ביניש על האלימות: "איבדנו את כבוד האדם"

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מתקשה להשלים עם האלימות ברחובות. "אנו חיים במציאות שבה כל יציאה לרחוב עלולה להיות סיכון חיים", אמרה ביניש בנאום באוניברסיטת בן גוריון

"אלימות קשה פשתה בקרבנו והיא מאיימת על שלוותו וביטחונו האישי של כל אדם בישראל שביתו אינו תמיד מבצרו". האירועים האלימים שהתרחשו באחרונה ברחובות המדינה, מעיקים על תחושותיה של נשיאת בית המשפט העליון בדימוס דורית ביניש. בנאום הערב (יום ג') באוניברסיטת בן-גוריון אמרה ביניש כי "בימים אלה אנו מודאגים במיוחד מן הזילות בחיי אדם".

 

האלימות ברחובות - דיווחים אחרונים ב-ynet:

הקורבנות מול החשוד: מסדר זיהוי בתיק "גן העיר"

החשודים באונס בדרום ת"א: "זה לא אנחנו"

 

ביניש נאמה במסגרת אירוע שבו הוענק לה תואר ד"ר לפילוסופיה לאות כבוד מהאוניברסיטה. "אנו חיים במציאות שבה כל יציאה לרחוב עלולה להיות סיכון חיים", אמרה נשיאת העליון בדימוס. "לעתים נראה כי איבדנו את הערך המרכזי של הכבוד לאדם ולכל אדם, את הסבלנות ואת הסובלנות, את ההבנה, האמפתיה והחמלה, והיינו לחברה כוחנית מדי, איש כלפי רעהו".

 

ביניש הזהירה כי יש מקום לחשש מפני תופעות המאיימות על שלמותה של החברה בישראל ומכרסמות בה מתוכה. "אלה בעיניי לא פחות מסוכנות מכל איום חיצוני המרחף מעל ראשינו. תופעות הכרוכות בגילויי שחיתות חברתית ומוסרית, תופעות של פערים חברתיים בין השכבות השונות של האוכלוסייה, פגיעה בשוויון בין אדם לאדם ופגיעה בבני הקבוצות החלשות שבקרבנו עד כדי פגיעה בכבוד האדם".

 

עם זאת, ביניש הדגישה כי אין להיתפס לרוח נכאים. לדבריה, "עלינו לחזק ולבסס את הרוח האופטימית הקוראת לעשייה, ויש גילויים נפלאים של עשייה בקרבנו - של יחידים ושל גופים שונים, ממסדיים וחוץ ממסדיים. כדי לקיים כאן חברה אחת שיש לה ערכים משותפים, עלינו להשקיע בטיפוח ועידוד החינוך והתרבות. חינוך לערכים, להישגים בתחום המדע והרוח, טיפוח ערכי היהדות ולימודם בצד ערכים אוניברסליים בקרב כל שכבות הציבור".

 

ביניש הדגישה כי למערכת המשפט ולמערכת החינוך אסור להיתפס לתבוסתנות. "עלינו לממש את האפשרות לתקן ולהשפיע, להביא לריסון התופעות השליליות שאנו נחשפים אליהן, אם לא להביא למיגורן. כדי לקיים כאן חברה טובה וצודקת יותר, חברה שילדיה אינם מצויים מתחת לקו העוני, שאינם חשופים לאלימות ושאינם גדלים להיות אנשים אלימים. חברה שילדיה יתבגרו ויהיו לבעלי חוסן ויכולת להתמודד עם אתגרי המציאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים