שתף קטע נבחר

וינה: התקדמות קלה בשיחות הגרעין עם איראן

תחת מעטה של התבטאויות דיפלומטיות ופרטים מועטים, גילה מקור דיפלומטי כי במו"מ בין סבא"א לטהרן בווינה גילו האיראנים מעט גמישות בנוגע למשטר הפיקוח במתקניה. הדבר הספיק לקביעת עוד סבב שיחות ביום ב', עדות להתקדמות שהושגה

צוותי המו"מ של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ושל איראן אמרו היום (ג') כי חלה התקדמות במגעים בין הצדדים. בהודעות השונות לתקשורת לא נמסרו פרטים רבים על תוכן השיחות, אך העובדה כי יחודשו ביום שני הקרוב היא עדות לכך שהצוותים הגיעו להסכמות שמעלות את הסיכוי להגיע להסדר סביב תוכנית הגרעין האיראנית. השיחות הללו מתקיימות במקביל למגעים שמנהלת איראן עם שש המעצמות, שסבב נוסף שלהן יתקיים בשבוע הבא בבגדד.

 

אנשי סבא"א הגיעו לשיחות בדרישה לשיתוף פעולה רב יותר מצד טהרן, ובפרט בדרישה למתן היתרים לפקחים לבקר באתרים הרגישים של פרויקט האטום. ברקע הדברים עמד פרסום ערב השיחות של תרשים לתא ניסויים בחומרי נפץ לפצצת אטום שכביכול נמצא במתקן האיראני בפרצ'ין, שליד טהרן.

 

תרשים תא הניסויים בבסיס בפרצ'ין. התקדמות בנוגע לפיקוח במתקן (צילום: AP) (צילום: AP)
תרשים תא הניסויים בבסיס בפרצ'ין. התקדמות בנוגע לפיקוח במתקן(צילום: AP)

 

תוכנית הגרעין של איראן - הדיווחים האחרונים:

 

מקור דיפלומטי בכיר סיפר כי הצדדים "הצליחו לגשר מעט על הפערים בנוגע לפרצ'ין". לדבריו, נראה כי האיראנים הגמישו את עמדתם באשר לתוכנית הביקורים של הפקחים במתקני הגרעין שלה. הם עדיין מתעקשים על מיפוי מוקדם ומקיף של הפיקוח, אך ויתרו באשר לרמת הפירוט של הדיווח המוקדם.

 

עד כה דחתה הרפובליקה האיסלאמית בתוקף את הטענות כי ערכה ניסויים שכאלה, ודחתה גם את הדרישות לאפשר לפקחים להגיע למתקן. בעבר פורסמו תמונות לוויין מהאתר שבו נראו האיראנים כמבצעים פעולות הסתרה. בתמונות רואים זרמי מים מהבניין, ואנשים יוצאים עם שקים למשאיות שמחכות להם. החשש הוא שאם יינתן לטהרן מספיק זמן, היא תפרק את תא הניסוי חתיכה אחר חתיכה.

 

מתקן העשרת האורניום פורדו שליד קום. לא עמד במוקד השיחות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מתקן העשרת האורניום פורדו שליד קום. לא עמד במוקד השיחות(צילום: EPA)

 

ראש הצוות האיראני למו"מ, עלי אסגר סולטנייה, רמז כי ארצו ממשיכה להתעקש על ניסוח תוכנית מקיפה לתכנון ביקוריהם של הפקחים. הוא אמר לכתבים בווינה כי חלה התקדמות בשיחות "בנוגע להכנת מתווה לפתרון הבעיות העומדות על הפרק". הוא אמר כי הדיון היה "פורה" ובסביבה "בונה".

 

סגן ראש סבא"א, הגנרל הרמן נקרטס, היה זהיר יותר. הוא אמר כי הצדדים דיברו על "כמה אפשרויות לקידום תהליך הפיקוח בדרך מובנית". הוא סיפר כי השיחות התמקדו ב"סוגיות שטרם התבררו באשר לממד הצבאי של תוכנית הגרעין האיראנית".

 

"ארה"ב וישראל צריכות קווים אדומים"

בתגובה לנעשה בשיחות עם איראן, אמר הסנאטור ג'ון מקיין שארה"ב חייבת לחבור לישראל בקביעת שורה של "קווים אדומים" מוסכמים במאמץ להפעיל לחץ על טהרן.

לטענתו, חיוני שארה"ב או ישראל יכפו מגבלות על איראן שחציית אחת מהן תביא לתגובה צבאית של ארה"ב או של ישראל.

 

בהופעה במרכז ללימודים אסטרטגים ובינלאומים CSIS אמר מקיין, שאין ספק שהסנקציות פוגעות באיראן, אבל לדעתו לא בצורה סוחפת. העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי המשטר בטהרן חש כי עלה בידו לגרום להשהיה בלחץ המופעל עליהם.

 

לפי העיתון, התווה צוות המו"מ האיראני מדיניות שהביאה את המערב להכרה שאי אפשר לעצור את תוכנית ההעשרה. חמידרזה טרגאי, יועץ למנהיג הדתי העליון עלי חמנאי, הצהיר: "הצלחנו לעקוף את הקווים האדומים שהמערב יצר עבורנו, אבל הנה אנחנו מעשירים ככל שאנחנו צריכים לתוכנית האנרגיה הגרעינית שלנו".

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן-חורין
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התגמש מעט. סולטנייה
צילום: AP
תרשים תא הניסוי בפרצ'ין
צילום: AP
ראש סבא"א, יוקיה אמאנו
צילום: רויטרס
תרשים הבסיס בפרצ'ין
צילום: DigitalGlobe-ISIS
מומלצים