שתף קטע נבחר

דמי הניהול עלו ללא ידיעתכם? תקבלו החזר

המפקח על הביטוח יחייב את חברות הביטוח ובתי ההשקעות, שהעלו דמי ניהול ללא הודעה מוקדמת ללקוחות - להשיב לחוסכים את הכסף

סוף להפקרות? אחרי שלל מקרים בהם גופים מוסדיים (מנהלי קופות גמל וקרנות פנסיה) העלו ללקוחותיהם את דמי הניהול ללא ידיעתם, השכילו באוצר לעשות לזה סוף.

 

  • כמה עולה לנהל קופת גמל? מסתבר שלא הרבה

 

אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, פרסם היום (ד') טיוטה הקובעת כי גופים מוסדיים שהעלו דמי ניהול ללא הודעה מוקדמת חודשיים מראש, ישיבו לעמיתים, תוך חצי שנה את הכספים שנגבו, בתוספת הפרשי הצמדה וריבית פיגורים.

 

הודעת האוצר באה על רקע ביקורות שערך אגף שוק ההון במספר גופים מוסדיים, במסגרתן נמצאו מקרים בהם דמי ניהול הועלו ללא הודעה מראש – בניגוד לתקנות.

 

התקנה מחייבת גוף מוסדי לשלוח לעמיתיו הודעה על העלאת דמי ניהול חודשיים לפני יישום ההעלאה בפועל. התקנה נועדה לוודא שעמיתים ידעו על העלאת דמי הניהול זמן סביר מראש, כדי שיוכלו להחליט באופן מושכל אם לנייד את הכספים לגוף מוסדי אחר לאור ייקור דמי הניהול.

 

יש לציין כי מאז שמכרו הבנקים את קופות הגמל לחברות הביטוח ולבתי ההשקעות, בעקבות רפורמת בכר, חלה עליה עקבית בדמי הניהול במהלך השנים. בחלק מהקופות דמי הניהול אף הכפילו את עצמם וזאת בין הייתר, מתוך רצון של הרוכשים לכסות את עלויות הרכישה - באמצעות החוסכים.

 

לאחרונה, בעקבות לחצים שונים, החליטו באוצר לקבוע תקרה לדמי הניהול בענף הגמל, ואלו יעמדו החל משנת 2013 על מקסימום 1.05% מסך החיסכון שנצבר ועד 4% מההפקדות החודשיות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
לא דיווחו ללקוחות
צילום: shutterstock
מומלצים