שתף קטע נבחר

יום גרוע בוול סטריט, יום משוגע לפייסבוק

פייסבוק הגיעה לשיא של 565 מיליון מניות שהחליפו ידיים. עם זאת, המניה ננעלה בעלייה צנועה של 0.6%. S&P 500 נחלש ב-0.7%, דאו ג'ונס ירד ב-0.6% ונאסד"ק איבד 1.2%;לינקדין ירדה ב-5.6% וגרופון איבדה 6.7%

הנפקת פייסבוק הייתה המאורע הגדול היום (ו') בוול סטריט אבל היא לא הצליחה להציל את המדדים מירידות על רקע החשש לגבי הצמיחה העולמית והמשבר באירופה.

  

  • צפו: יום המסחר הראשון של פייסבוק

 

מניית פייסבוק ננעלה בעלייה של 0.6% ל-38.23 דולר; בפתיחת המסחר - שנדחתה בחצי שעה ל-18:30 שעון ישראל - זינקה מניית הרשת החברתית הגדולה בעולם ב-12%. כעבור כמה דקות עברה המניה לעליות של 6%, ולאחר מכן נסחרה במשך כרבע שעה סביב רמת הפתיחה שעמדה על 38 דולר. מחזור המסחר במניית פייסבוק שבר שיא שקבעה GM של 458 מיליון דולר ביום אחד, והסתכם ב-565 מיליון מניות.

 

"אני חושב שזה מפתיע שהם לא קיבלו את הזינוק שכולם ציפו לו", אמר ארבינד בהאטיה, יועץ השקעות לסוכנויות הידיעות. "נראה כי החתמים לא השאירו הרבה ערך, או שאולי המשקיעים אותתו כי הם ירכשו הרבה יותר מניות ממה שרכשו באמת",הוסיף.

 

על פייסבוק להוכיח עצמה

הרמן לונג, אנליסט מסוסקהנה, אמר לסוכנויות הידיעות כי יש עדיין שאלות פתוחות לגבי הערך והפוטנציאל של פייסבוק. "מה שהשוק אומר זה שהם רוצים לראות את החברה מוכיחה את עצמה לפני שהם ישתכנעו להשקיע בה", הוא אמר. "בסופו של דבר זה מסתכם בכמה משקיעים מוכנים לשלם על הפוטנציאל של פייסבוק. מה יהיה מלהיב בפייסבוק בעוד שנתיים או חמש שנים?"

 

לונג אמר כי פייסבוק מכרה חלק גדול יחסית מסך מניותיה, שהוא מעריך בכ-18%, בהנפקה. בהשוואה, לינקדין הציעה רק 8% מהמניות כאשר הונפקה וגרופון הציעה 5% בלבד.

 

"פייסבוק לא הצליחה לעמוד בציפיות לזינוק ביום הראשון, ואנחנו חושבים זה בגלל הערכת השווי הגבוהה של החברה, מכירות מוגברות של עובדים בחברה, החדשות לגבי הפסקת הפרסום על ידי ג'נרל מוטורס והחולשה בעת האחרונה בשוקי המניות", כתב אנליסט ההנפקות ג'יימס קרפל.

 

אובמה פגש עם הולנד

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא צרפת החדש, פרנסואה הולנד נפגשו היום לראשונה במבחן ראשון ליחסים בין המדינות לאחר כניסתו של הולנד לתפקיד. הפגישה שתיערך הבוקר בבית הלבן תתרחש מספר שעות לפני שהם יצטרפו למנהיגי ה-G8 בפסגה בקמפ דיוויד.

 

על סדר יומם של המנהיגים עומדים המשבר ביוון, המחסור העולמי במזון ותפקיד עתודות הנפט בהגנה מפני זעזועים שעשויים להיגרם בעקבות אמברגו הנפט שמטיל האיחוד האירופי על איראן החל מה-1 ביולי.

 

קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, הציעה לנשיא יוון שהמדינה תערוך משאל עם לגבי המשך השימוש ביורו בעת שתערוך בחירות כלליות בשחודש הבא, כך לפי דיווחים שציטטו את דובר ממשלת יוון.

 

הנציבות האירופית והבנק האירופי המרכזי עובדים על תוכנית חירום למקרה שיוון תעזוב את גוש היורו, כך אמר נציב המסחר של האיחוד האירופי קארל דה גוצ'ט בראיון שפורסם היום. זוהי הפעם הראשונה שהתבטא בכיר באיחוד האירופי לגבי צעדים שנוקט האיחוד לפרישה אפשרית של המדינה מגוש המטבע המשותף.

 

סוכנות הדירוג פיץ' שפכה אתמול שמן למדורה היוונית והחליטה להוריד את דירוג האשראי של יוון ל-CCC מרמה של B. ההחלטה של פיץ' מגיעה בעקבות ההערכות כי יוון לא תוכל עוד להישאר בגוש היורו.

 

"במקרה שבו הבחירות החדשות שיערכו ביוון ב-17 ביוני לא יובילו להקמה של ממשלה שתזכה למנדט מהאיחוד האירופי, יוון תיאלץ לצאת מגוש היורו. בפיץ' מעריכים שיציאה של יוון מגוש האירו, תבוא לידי ביטוי בחדלות פירעון בחברת יווניות, ופגיעה במוסדות פיננסיים באירופה שמחזיקים באג"ח יווניות.

 

הורדה תחזית הצמיחה של סין

סוכנות דירוג האשראי מודי'ס הורידה בשלוש רמות את הדירוג של שני הבנקים הגדולים בספרד, בנקו סנטנדר ובנקו בילבאו ויסקייה ארגנטריה ל-A3 מ- Aa3, על רקע המיתון והצטברות הפסדים מהלוואות גרועות. בסך הכל, הסוכנות הורידה את הדירוג של 16 בנקים במדינה. 9 מתוכם ספגו הורדה של שלוש רמות ואילו לשבעה אופק שלילי ויתכנו הורדות נוספות בעתיד. החברה הבת הבריטית של סנטנדר ספגה אף היא הורדה.

 

גולדמן זאקס הצטרף היום לשורה של בנקים אחרים, ביניהם סיטיגרופ והוריד את תחזית הצמיחה לסין ברבעון השני, על רקע נתונים כלכליים נמוכים מהתחזיות שפורסמו השבוע. על פי סקר שערכה סוכנות בלומברג, ההערכות הן שההתרחבות הכלכלית תיפול השנה לשפל של 13 שנים, על רקע משבר החובות באירופה שפוגע בייצוא ומאמצי הממשלה לרסן את הספקולנטים בנדל"ן, שפוגעים בביקוש המקומי.

 

בורסות אסיה ננעלו היום בירידות, הוון הקוריאני נחלש במהלך המסחר ב-0.9% והתשואות על אג"ח יפניות צנחו לרמתן הנמוכה ביותר מאז 2003, על רקע ההחמרה במשבר החובות האירופי, וירידה במדד העוקב אחר פעילות המפעלים בארצות הברית.

 

מניות במרכז

הנפקת פייסבוק, שיצאה לדרך אמש עם הכרזת הרשת החברתית על מכירת 421.2 מיליון מניות, מעוררת הרבה הדים וספקולציות. המניה תחל להיסחר בנאסד"ק באופן פומבי היום ב-18:00 כאשר אנליסטים חלוקים לגבי ביצועיה הצפויים בשבועות הקרובים. חלקם מאמינים שבועת האינטרנט עומדת להתפוצץ בוול סטריט ושמניית פייסבוק תשקף את הבעיות שבהן נתקלות חברות האינטרנט, אשר כמה מהן נכנסו לשוק בשנה האחרונה (גרופון, זינגה, לינקדאין ואחרות). אחרים, לעומת זאת, חושבים שפייסבוק תשבור שיאים, כפי שעשתה גוגל לפניה.

 

מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר לטבע לשווק את גרסתה הגנרית לתרופה פלביקס לדילול דם. התרופה המשווקת על ידי סאנופי ובריסטול מאיירס סקויב נועדה למנוע התקפי לב ושבץ מוחי בקרב חולי לב וכלי דם ונחשבת לאחת התרופות הנמכרות ביותר בהיסטוריה.

 

יאהו נמצאת במו"מ למכירת אחזקותיה בעליבאבא, כ-20%, חזרה לחברת האינטרנט הסינית תמורת 7 מיליארד דולר, כך מדווחת בלומברג לפי אדם הבקיא בעניין.

 

הכרזה על העסקה עשוייה להגיע כבר בשבוע הבא, למרות שעוד לא הושג הסכם, אמר האדם שביקש להישאר אנונימי עקב רגישות העניין. יאהו התקרבה בעבר למכירת אחזקותיה אולם אז התפוצץ המו"מ.

 

חברת התרופות פייזר אספה בחזרה מהמפיצים בארה"ב 650 אלף בקבוקים של משכך הכאבים הפופולארי שלה אדוויל ליקווי-ג'ל בעקבות חשש שיעלה מהם ריח מוזר, כך דיווח היום הוול סטריט ג'ורנל.

 

HP שוקלת פיטורים

HP היצרנית הגדולה בעולם של מחשבים אישיים, שוקלת פיטורים של 8% מכוח העבודה הגלובלי שלה, או 25,000 עובדים, במטרה לאפשר לחברה להתמודד עם הירידה בביקושים למחשבים ולשירותי החברה, כך מסרו מקורות לסוכנות הידיעות בלומברג.

 

מניית סיוה ספגה הורדת המלצה מ-TheStreet Ratings ל"החזק" מהמלצת רכישה. זאת מכיוון שהמניה הציגה ביצועים מאכזבים במהלך השנה האחרונה, זאת למרות שהחברה הציגה עלייה של 5.3% ברווח למניה ברבעון הראשון בהשוואה לשנה שעברה.

 

ברקשייר האת'אווי של המשקיע המיליארדר וורן באפט תרכוש את רוב המניות בעיתוני קבוצת מדיה ג'נרל, שבסיסה בריצ'מונד וירג'יניה, תמורת 142 מיליון דולר. חברת מדיה ג'נרל הודיעה שחתמה על הסכם עם ברקשייר לפיו תרכוש חברת ההשקעות את העיתונים כך שמדיה ג'נרל תחזיק ב-19.9% ממניות החברה לאחר הרכישה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
פייסבוק. המניה זינקה ונרגעה
צילום: AP
מומלצים