שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

המפכ"ל בסיור מועדונים בת"א: "משימה לאומית"

הבליינים בתל אביב יצאו כבכל ליל שישי, למרות החשש מגל האלימות. הם הופתעו לראות בין המועדונים והפאבים את בכירי המשטרה שסיירו בשטח. המפכ"ל: "מגבירים את הנוכחות". קבוצת צעירות סיפרו: "יוצאות בחבורה, כי גם זוג כבר לא בטוח"

"אין לי מושג מי זה המפכ"ל וגם ככה אני קצת מסטול, אבל טוב שהם מסיירים" -  כך הגיב הלילה (שבת) בליין באחד ממוקדי הבילוי בתל אביב למראה שיירת השוטרים הבכירים, בראשם רב-ניצב יוחנן דנינו, שסיירו עד השעות הקטנות של הלילה באזורי הבילוי של העיר. בעקבות שורת האירועים האלימים בשבועות האחרונים, שרבים מהם היו באזור תל אביב והמרכז, הגבירה המשטרה באופן משמעותי את נוכחותה ברחובות הערים בסוף השבוע הזה. במהלך הסיור, שנפתח במשטרת מחוז תל אביב ובמוקד 100 ונמשך במוקדי הבילוי בעיר, חזר והדגיש המפכ"ל כי המאבק באלימות הוא "משימה לאומית" שהמשטרה, על כוחותיה המצומצמים, אינה יכולה לטפל בו באופן בלעדי.

 

 

אלימות ברחובות - דיווחים אחרונים ב-ynet:

חשד בחולון: מחסל ניסה לדרוס שוטרים - ונורה

שוטרים בכל פינה: "אולי נוכל לבלות בלי פחד"

לילה של אלימות: שני פצועים בקטטות בצפון

הרצח ברחובות: "חיסול מקצועני, עבריינים הזמינו"

 

המפכ"ל דנינו. "המאבק באלימות - משימה לאומית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
המפכ"ל דנינו. "המאבק באלימות - משימה לאומית"(צילום: מוטי קמחי)

 

"בסוף השבוע הזה החלטתי להקדים את מבצע 'שומר לילה' שתוכנן לקיץ, שהמטרה שלו היא להגביר את הנוכחות במוקדי הפעילות ובאזורים העמוסים במבלים. היום יש תוספת של עשרות אחוזים מביום רגיל. אני מעריך שזה ישפיע בהמשך גם על תחושת הביטחון", אמר מפכ"ל המשטרה, בפתח הסיור הלילי ברחבי תל אביב. "גל האלימות האחרון הוכיח לנו שהיעדים שהצבנו עוד לפני כן נכונים: תפיסת עבריינים, אכיפה נחושה, מלחמה בלתי מתפשרת באלימות והגדלת מספר כתבי האישום. בימים אלה אנו קוראים לכל מי שיכול לסייע שיצטרף למלחמה באלימות שהיא עניין לאומי ולא רק משטרתי".

 

שוטרי יס"מ בנמל תל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
שוטרי יס"מ בנמל תל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

הסיור של בכירי המשטרה במחוז תל אביב נפתח במוקד 100 של המשטרה, שכורע תחת העומס. במשטרה ציינו כי במוקד מתקבלות מדי ערב מאות תלונות על רעש, וכי מיום חמישי בשעה 21:00 ועד 6:00 ביום שישי התקבלו 2,400 פניות מאזרחים. את המוקד איישו הלילה 20 מוקדנים ולדברי גורמים במשטרה ישנן שיחות רבות שהמוקדנים לא מספיקים לענות להן.

 

סיור ברחוב אלנבי בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סיור ברחוב אלנבי בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

מלווה בבכירים ממשטרת המחוז, המפכ"ל קיבל סקירה על היערכות הכוחות בעיר ואף שוחח עם מספר מבלים שהופתעו לראותו מסייר באזור. "תבטיחי לי שאת לא תנהגי", אמר לאחת המבלות ששתתה אלכוהול. "אין לנו ביטחון", צעק נהג מונית לעבר שיירת השוטרים הבכירים. כשנכנסה קבוצת השוטרים לאחד הפאבים בדרום העיר התוודה אחד המבלים ואמר: "אין לי מושג מי זה המפכ"ל וגם ככה אני קצת מסטול, אבל טוב שהם מסיירים".

 

בליינים ושוטרים בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בליינים ושוטרים בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

במהלך הסיור שוב אירע מקרה אלימות חמור - ניסיון ההתנקשות בחולון - שלאחריו, לפי החשד, ניסו החשודים כמתנקשים לדרוס שוטר שירה לעבר אחד מהם, ופצע אותו בינוני. "התקרית ממחישה כמה נכון מבחינתנו לקחת את מיטב הכוחות ולשים אותם במרכז משימת המלחמה באלימות", אמר המפכ"ל. הוא ציין כי רוכבי האופנוע נסעו באופן שאיים על השוטרים שירו לעברם. "אנחנו נילחם בתופעות האלה בכל האמצעים העומדים לרשותנו", הוסיף המפכ"ל.

 

למרות הפחד: תל אביב שוקקת כהרגלה

במקביל לנוכחות המשטרתית המוגברת, חלק מהתושבים באזור תל אביב החליטו לקחת לידיהם את האחריות לביטחונם האישי, ולא בהכרח ממהרים להאשים את אוכלוסיית האזרחים הזרים הגדולה בעיר. "גז מדמיע היה התנאי של אבא שלי לפני שלוש שנים כשעברתי לתל אביב, ככה שאני תמיד מסתובבת איתו. אין ספק שהוא משרה תחושת ביטחון למרות שברגע האמת יכול להיות שבכלל לא אשתמש בו מהלחץ אבל זה מה שיש" מספרת שני (25) מנהלת משמרת בפאב בפלורנטין שעברה לתל אביב ממשגב שבצפון. "בעקבות השבועיים האחרונים אני הרבה יותר זהירה, חושבת פעמיים לפני שאני יוצאת. את הנסיעה המהירה שלי על האופניים פיתחתי בזמן שאני חולפת על האזורים בדרום תל אביב כמו התחנה המרכזית".

 

"רוכבת מהר יותר על האופניים באזור התחנה המרכזית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"רוכבת מהר יותר על האופניים באזור התחנה המרכזית"(צילום: מוטי קמחי)

  

לפני כמה חודשים נקלעה שני לתקרית שלמרבה המזל הסתיימה ללא אלימות פיזית, אם כי היא עדיין עגומה ביותר. גבר אזרח סודן נכנס לחנות בה עבדה, החל לצעוק עליה ושלח את ידיו לעברה. שני מיד הזעיקה את השומר מחוץ לחנות, שהצליח לעצור אותו. "נכון שיש הרבה אירועים אלימים, בעיקר לאחרונה, אבל קשה להפנות אצבע מאשימה כלפי מישהו, או אוכלוסיה מסוימת, כי אונס יש בכל חברה ובטח שגם אלימות" מוסיפה שני. 

 

הדס (22) ואורי (25) מתל אביב מגלים גם הם סובלנות כלפי אוכלוסיית הזרים. "אנחנו עובדים בבית קפה עם עובדים מאריתריאה ומכירים אותם טוב, יודעים שאפשר לסמוך עליהם לפעמים יותר מישראלים. חזרנו עכשיו גם מטיול באסיה אז אנחנו מרגישים חסינים משום מה", מספרת הדס." זה לא דפוס התנהגות, האירועים האחרונים הם מקריים ולא הזרים אשמים בהם. האלימות לא קשורה רק אליהם, הם רק נקלעו לזה", אומר אורי. רועי (35) מתל אביב טען כי "אני לא מפחד, אולי כי אנחנו לא נשים, ומאוד יכול להיות שאם הייתי מסתובב עם אשה עכשיו, הייתי מרגיש יותר מאוים. אני רק מפחד מהמצב שנהיה פה". 

 

טליה (25) מתל אביב יצאה לבלות בדרום תל אביב יחד עם עוד ארבע חברות. "תמיד הסתובבתי עם גז מדמיע בתיק אבל היום הוא רלוונטי מתמיד ואני יותר מודעת אליו. אם אני מסיימת לעבוד באחת בלילה אני מעדיפה שייקחו אותי.

בעבר הייתי חוזרת הביתה ברגל". טליה מספרת לחברותיה שהפסיקה לעבוד במשמרות ערב בגלל החשש לחזור מאוחר לבד בחושך הביתה. לעומת טליה, חברותיה לא מרגישות שינוי או פחד לצאת לבלות בשעות מאוחרות. "אני לא אשנה בגלל זה את דפוס הלבוש וההתנהגות שלי", מספרת אחת מהן, "אבל כן חשוב לנו תמיד להסתובב בחבורות, כי למדנו ששתיים, או אפילו בחור ובחורה, זה כבר לא מספיק בטוח היום".

 

למרות הודעות המשטרה על הגברת הנוכחות ברחובות תל אביב, רק בנמל השוטרים הפגינו נוכחות כבכל ליל שישי. לעומת זאת במהלך הסיור שערכה כתבת ynet במספר מוקדי בילוי בתל אביב מצפון דיזינגוף, דרך גן העיר ואבן גבירול ועד שכונות פלורנטין ושפירא, לא נראו ניידות משטרה או שוטרים ברחובות. עם זאת, נראה שלמרות החשש, גם הלילה תל אביב הייתה שוקקת חיים כרגיל, והפחד כנראה אינו חזק מספיק כדי למנוע מהבליינים לצאת כהרגלם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"טוב שהוא מסייר". המפכ"ל דנינו
צילום: עופר עמרם
"מסתובבות בחבורות, כי גם זוג לא בטוח". השירותים בהם הותקף זוג בגן העיר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים