שתף קטע נבחר

אובמה בכינוס ה-G8: מאוחדים בעניין איראן

יממה לפני בואו של ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית לטהרן, מבהיר הנשיא האמריקני כי איראן "מדאיגה מאוד" בכך שלא הצליחה להזים את החששות שהיא חותרת לנשק גרעיני. הוא דיבר בשולחן עגול עם יתר ראשי ה-G8 בקמפ דיוויד

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, אמר אחר הצהריים (שבת) בפגישת ראשי המדינות המתועשות (G8) בקמפ דייויד כי "העובדה שאיראן מפרה את הכללים הבינלאומיים ורחוקה מלהוכיח שהיא לא מנסה להשיג נשק גרעיני מדאיגה מאוד את כולנו". הוא הדגיש כי ראשי המעצמות מאוחדים בגישתם כלפני איראן: "אני חושב שכולנו מסכימים שלאיראן יש זכות לגרעין למטרות שלום".

 

אובמה הוסיף שמנהיגי המעצמות "מלאי תקווה" לקראת השיחות בין שש המעצמות לבין איראן, שייערכו בשבוע הבא בבגדד. "כולנו מחוייבים בתקיפות להמשך הסקנציות והלחץ בשילוב שיחות דיפלומטיות. התקווה שלנו היא שנוכל לפתור את הנושא בדרכי שלום". 

 

דיון בשולחן עגול בקמפ דייויד  (צילום: MCT) (צילום: MCT)
דיון בשולחן עגול בקמפ דייויד (צילום: MCT)

 

דבריו של הנשיא האמריקני נאמרים יממה בלבד לפני בואו של ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, יוקיה אמנו, לטהרן. אמנו ינסה לסכם את פרטיו הסופיים של הסכם שיאפשר לארגונו להמשיך לחקור את החשד שאיראן מפתחת נשק גרעיני. בהודעה רשמית של סבא"א נמסר רק כי אמנו "ידון עם גורמים בכירים בנושאים שבהם יש אינטרסים משותפים". ביקורו יימשך יום אחד, והוא ייפגש במהלכו עם ראש צוות המשא ומתן של איראן לשיחות הגרעין, סעיד ג'לילי.

 

בתוך כך, קרא שר החוץ של איראן, עלי אכבר סאלחי, לשש המעצמות לבוא לשיחות בבגדד "עם רצון טוב". בשיחת טלפון עם עמיתו הגרמני, גידו ווסטרוולה ציין סאלחי כי המשלחת האיראנית מתכוונת לבוא לשיחות עם "נחישות רצינית" להתקדם.

 

בהתייחסו לסוריה אמר אובמה כי "אנחנו כולנו מאמינים שפתרון של שלום הוא האפשרות המועדפת". מנהיגי שמונה המעצמות הביעו במפגש חשש מהסלמה בסוריה, והדגישו את תמיכתם בתוכניתו של קופי אנאן לפתרון המשבר.

 

הנשיא הרוסי, ולדימיר פוטין, לא הגיע לוושינגטון בנימוק שהוא טרוד בבעיות פנימיות, והלחץ של המנהיגים הוא בעיקר על רוסיה שבמקרים רבים מגינה על המשטר באיראן ומהווה מחסום אחרון של הנשיא אסד. הפסגה בקמפ דייויד מהווה הזדמנות לארה"ב להפגין בפני הרוסים את עוצמת הזעם הבינלאומי כלפי ההגנה שמעניקה רוסיה למשטרו של אסד.

 

פרט לכך, פסגת ראשי המעצמות תתמקד בעיקר בחשש מפני פרישת יוון מגוש האירו וההשלכות המדאיגות על כלכלת העולם. בפגישה שהתקיימה אמש,

יישר אובמה קו עם נשיא צרפת החדש, פרנסואה הולנד, ותמך בהגברת התמריצים הכלכליים באירופה הסובלת ממיתון, בניגוד לתוכניות התמריצים הקשוחות שמקדמת קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל.

 

עמדת אובמה משקפת את חששותיו שהתפשטות המשבר בגוש האירו תפגע בהתאוששות השברירית בארה"ב ובסיכוייו להיבחר מחדש לנשיא בנובמבר. לאחר שיחות בין נשיאי ארה"ב וצרפת, אמר אובמה שהשניים מסכימים שהטיפול במשבר בגוש היורו הוא "סוגיה בעלת חשיבות יוצאת דופן, לא רק לתושבי אירופה, אלא לכלכלת העולם בכלל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הנשיא האמריקני עם ראש ממשלת רוסיה, דמיטרי מדבדב
צילום: MCT
מומלצים