שתף קטע נבחר

פרנקפורט: 20 אלף בהפגנה נגד הקפיטליזם

המפגינים הניפו שלטים עליהם נכתב "לשבור את הכוח של הבנקים" ומחו נגד תוכנית הצנע של אירופה. "אנחנו בסולידריות עם העם ביוון ובמדינות נוספות באירופה שכבר סובלים מאוד מהקיצוצים", אמר אחד המארגנים

ספרד ויוון לא לבד, גם בגרמניה הרחובות מתמלאים: לפחות 20 אלף מפגינים השתתפו היום (שבת) בתהלוכה גדולה של התנועה החברתית בפרנקפורט במחאה על צעדי הצנע המשפיעים על מרבית אירופה. המפגינים מוחים גם נגד שלטון הבנקים ונגד מה שהם מגדירים "קפיטליזם משתולל". המפגינים הניפו שלטים כמו "לשבור את הכוח של הבנקים" וגם דגלים של יוון וספרד.

 

5,000 שוטרים הוצבו בפרנקפורט לשמור על הסדר בסוף השבוע (צילום: AP) (צילום: AP)
5,000 שוטרים הוצבו בפרנקפורט לשמור על הסדר בסוף השבוע(צילום: AP)

 

דובר המשטרה המקומית מסר כי המפגינים מילאו את מרכזה של עיר העסקים הגדולה של אירופה באחר צהריים חמים ונעים. הוא ציין כי 20 אלף מפגינים נכחו במקום, אך לטענת המארגנים המספר הגיע ל-25 אלף.

 

תנועת המחאה המכונה "Blockupy" קראה לחסום את הגישה לבנק המרכזי של אירופה, שנמצא באזור העסקים של פרנקפורט. רונלד סוס, דובר מטעם המארגנים, אמר שהמחאה היא "נגד הצנע ברחבי אירופה שאותו מכתיבים הבנק המרכזי של אירופה, נציבות האיחוד האירופי וקרטן המטבע הבינלאומית".

 

מתנגדים לשלטון הבנקים באירופה. המפגינים בפרנקפורט (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מתנגדים לשלטון הבנקים באירופה. המפגינים בפרנקפורט(צילום: רויטרס)

 

בשנה שעברה יצאו לרחובות גרמניה אלפי בני אדם במהלך תנועת המחאה העולמית " Occupy". אך בעוד כלכלתה של גרמניה איתנה והאבטלה נמוכה בכל הזמנים, ההפגנות האלה נגמרו. כעת, כאשר משבר החוב של אירופה נמשך והפתרון מתמהמה, המפגינים קיבלו מרץ להמשיך את המחאה.

 

גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, אינה סובלת מאף אחד מצעדי הצנע המשפיעים מאוד על מדינות דרום היבשת כמו יוון, פורטוגל וספרד. עם זאת, גרמניה הובילה את הקיצוצים החריפים ברחבי אירופה כדי להשיג שליטה בגירעון.

 

הקנצלרית אנגלה מרקל הובילה מהלך באירופה המקדש ריסון תקציבי, אך הייתה נתונה לביקורת בשל התעקשותה על צעדי הצנע.

 

"אנחנו בסולידריות עם העם ביוון ובמדינות נוספות באירופה שכבר סובלים מאוד מהקיצוצים, שמאיימים כבר על הקיום שלהם", הוסיף סוס.

 

אתמול עצרה המשטרה בגרמניה לזמן קצר כ-400 מפגינים במהלך הפגנות לא חוקיות של תנועת המחאה, שבהן השתתפו אלפי פעילים, לאחר שחדרו מחסומים והתיישבו על הרצפה. כ-5,000 שוטרים נפרסו ברחבי פרנקפורט לקראת סוף השבוע, כדי לוודא שהפגנות המחאה אינן גולשות לפסים אלימים ואינן מפרות את הסדר הציבורי.

 

תנועת Blockupy מתכוונת לערוך הפגנות מחאה במהלך סוף השבוע, וקראה לחסום את הגישה לבנק האירופי המרכזי השוכן באזור העסקים המרכזי של פרנקפורט, המוקד הכלכלי הגדול ביותר של אירופה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגין אחד קטן מול כל המשטרה
צילום: רויטרס
400 נעצרו בהפגנה אתמול
צילום: EPA
מומלצים