שתף קטע נבחר

תיעוד: מתנחלים ירו על פלסטינים, צה"ל לא מנע

במהלך עימות דרומית לשכם תועדו מתנחלים יורים כדורי גומי על צעיר מכפר סמוך, שיידה אבנים לעברם. הוא פונה לבית חולים ומצבו יציב. על פי התיעוד, כוחות צה"ל לא התערבו. דובר צה"ל: "על פניו, הסרטון אינו מייצג את האירוע כולו"

עימות אלים בין פלסטינים למתנחלים הוביל לירי - אבל חיילי צה"ל לא התערבו. כך נראה בסרטון ערוך שהופץ על ידי ארגון "בצלם" מעימות בין הפלסטינים למתנחלים, שהתרחש אתמול (שבת) סמוך לשכם, והסתיים בירי כדורי גומי מצד אזרחים תושבי יצהר ובפציעה של פלסטיני. הפצוע, פתחי עסירה (24), פונה לבית החולים רפידיה בשכם, משם נמסר כי הוא נורה בצווארו מכדור גומי ומצבו יציב. צפו בתיעוד העימות.

 

 

הסרטון תיעד קבוצת פלסטינים מיידים אבנים לעבר תושבי יצהר, שחלקם חמושים ברובים ואחד מהם חבוש כובע של משטרת ישראל. זמן קצר לאחר מכן התקרב אחד הפלסטינים לעבר שני מתנחלים כשאבן בידו, ואלו בתגובה ירו לכיוונו. באותו רגע (0:48 דקות בסרטון) נטתה המצלמה כלפי מעלה, ורגע הנפילה של משליך האבנים לא נקלט. בשלב זה החלו המתנחלים לסגת לאחור, והפצוע פונה על ידי חבריו.

 

העימות פרץ בסביבות 16:30 אחר הצהריים במבואות המזרחיים של הכפר עסירה א-קבלייה. למקום הוזעק כוח צה"ל, שנכח במקום בעת הירי - אך לא התערב. בסרטון הבא מתועדים חיילי צה"ל בסמוך למתנחלים היורים:

 

 

סרטון נוסף, שצולם על ידי הטלוויזיה הפלסטינית, מתעד את מיידי האבנים הפלסטינים בזמן האירוע:

 

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

דובר היישוב יצהר, אברהם בנימין, מסר כי "כיתת הכוננות וצוות הכיבוי הוקפצו לכיבוי שרשרת הצתות שביצעו ערבים מהכפר.

זו השבת השלישית ברציפות שערבים מציתים אש במטרה לפגוע בשכונה המערבית של יצהר. צוות הכיבוי הותקף על ידי המון מוסת של מאות מתפרעים שיידו לעברם אבנים".

  

מנגד, מקורות פלסטיניים טוענים כי המתנחלים הם אלה שהחלו לרגום בתים בכפר. לטענתם, בנוסף לפצוע הירי נפגע פלסטיני נוסף מאבן שפגעה בפניו. הפלסטינים דיווחו כי כוחות צה"ל נכנסו לכפר כדי לנסות ולדכא את העימותים. ארגון "בצלם" פנה למשטרת מחוז ש"י בדרישה לעצור ולהעמיד לדין את המתנחלים שתועדו משתמשים בנשק.

 

ביצהר טוענים מנגד כי "הסרטון מציג נאמנה את מטר האבנים שספגו אנשי צוות הכוננות בעת שהגנו בגופם על צוותי הכיבוי, ששניים ממתנדביו נפצעו קודם לכן מיידוי האבנים. הפעלת נשק על ידי כוחות צה"ל או צוות הכוננות נעשתה תחת סכנת חיים מוחשית. כוחות הביטחון יתחקרו את האירוע ויבחנו את נסיבות המקרה".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "מיד עם קבלת הדיווח הגיעו כוחות הביטחון לאזור במטרה להפריד בין הצדדים, זאת תוך שימוש באמצעים שונים במטרה לסיים את האירוע ללא נפגעים וללא גרימת נזק למעורבים. במהלך האירוע בוצע ירי והנושא נמצא בתחקיר אצל מפקד החטיבה. על פניו נראה כי הסרטון אינו מייצג את האירוע כולו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך הסרטון. דרישה להעמיד לדין את היורים
צילום: ארגון בצלם
מומלצים