שתף קטע נבחר

נתניהו לוועדה לקידום השוויון בנטל: להקשיב לעם

הוועדה שתנסח תחליף מוסכם לחוק שפטר מגיוס תלמידי ישיבות, התכנסה לדיון ראשון בנוכחות ראש הממשלה, שאמר כי "הוועדה תקשיב לקולות רבים ויש הרבה קולות בעם, כדי להביא פתרון צודק יותר לחברה הישראלית"

"הוועדה תקשיב לקולות רבים כדי להביא פתרון צודק יותר לחברה הישראלית", כך אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו שנכח בכינוס הוועדה לקידום השוויון בנטל. הוועדה, בראשות ח"כ יוחנן פלסנר (קדימה) מתכנסת היום (ב') לדיון ראשון לאחר ההחלטה על ביטול חוק טל, וחבריה צפויים לדון בתחליף מוסכם לחוק שמעניק פטור מגיוס לתלמידי ישיבות. תוקפו אמור לפוג בהוראת בג"ץ ב-31 ביולי.

 

בוועדה נוטלים חלק יפה זילברשץ, פרופסור למשפטים באוניברסיטת בר-אילן והמשנה לנשיא המוסד האקדמי; ידידיה שטרן, פרופסור למשפטים; עו"ד יעקב וינרוט, שישמש כנציג החרדים בוועדה, וכן יואב קיש, נציג "מאהל הפראיירים". האלוף (מיל') יהודה שגב, לשעבר ראש אגף כוח אדם בצה"ל, יהיה חבר בוועדה במקומו של האלוף אבי זמיר, שהודיע כי נבצר ממנו לקחת חלק ביוזמה בשל עומס הדיונים. בנוסף, הוזמנה כל סיעה שחברה בקואליציה לשלוח נציג.

 

ראש הממשלה איחל הצלחה לחברי הוועדה, ש"יעשו ניסיון להביא פיתרון צודק לאזרחי ישראל", לדבריו. הוא הסביר את ארבעת העקרונות המנחים שיעמדו לעיניי חברי הוועדה: "חלוקה בנטל; הדרגתיות בביצוע; הכללת יהודים וערבים כאחד; ולעשות כל זאת בלי לשסות ציבור בציבור". הוא הוסיף: "הוועדה תקשיב לקולות רבים, ויש הרבה קולות בעם. הוועדה מורכבת מסיעות בקואליציה ומיועצים חיצוניים ובהזדמנות זו אני מזמין את נציגי כל סיעות הקואליציה הצטרף לדיונים".

 

המשנה לראש הממשלה, השר שאול מופז, אמר: "קידום השוויון בנטל הוא הכרחי, חשוב שהוועדה תעשה את עבודתה בלוח זמנים נקוב, כיוון שעבודת החקיקה צריכה להיעשות עד סוף חודש יולי". הוא הוסיף: "אנחנו מישירים מבט אל הרוב המשרת במדינת ישראל ואל המיעוט המשתמט שאינו משרת, ואומרים לכולם – אנחנו יוצאים לדרך חדשה ולסדר יום לאומי חדש".

  

בדיוני הוועדה יהיו נוכחים גם נציגים מאגף כוח אדם בצה"ל, מהמנהלת לשירות אזרחי, ממשרד האוצר, משרד המשפטים, הרשות לפיתוח כלכלי במגזר המיעוטים, והמועצה הלאומית לכלכלה.

  

בפורום לשוויון בנטל טענו נגד נוכחותו של יואב קיש, בטענה כי הוא "חבר ליכוד, מינוי אישי של נתניהו בוועדה. המאבק נמשך 12 שנים, וקיש חבר לא מרכזי בו פחות משלושה חודשים. לא ניתן לבעלי שאיפות פוליטיות לתפוס טרמפ על המחאה של הציבור המשרת בישראל. קיש מייצג רק את עצמו ולא את מטה המאבק לשוויון בנטל. למעשה, כפי שהיה בוועדת טל המקורית, לציבור המשרת, הלא פוליטי אין שום ייצוג, וזאת למרות הבקשה שלנו".

 

בשבוע שעבר הודיעה ש"ס על החרמת הוועדה הקואליציונית. "הכול מכור מראש. אין לנהל כלל משא ומתן על מכסות ועל זכותם הבסיסית של תלמידי הישיבות להגות בתורה", אמר יו"ר המפלגה, אלי ישי. מעט לאחר מכן, הודיעו נציגי ש"ס ויהדות התורה כי וינרוט, שהיה חבר גם בוועדת טל, ייצג אותן בוועדה "באופן לא רשמי".

 

ראש הממשלה התייחס לנושא בישיבת השרים הראשונה שבה השתתפו נציגי קדימה. "עד סוף יולי נחוקק חוק שיחלק את הנטל בצורה שווה יותר וזאת מבלי לשסות ציבור בציבור", הדגיש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין נתניהו
צילום: אוהד צויגנברג
שאול מופז
צילום: שירן גרנות
פלסנר. בראש הוועדה
צילום: גיל יוחנן
ידידיה שטרן
צילום: דודי ועקנין
מומלצים