שתף קטע נבחר

הורשע השגריר בבלארוס שמסר מידע לליברמן

זאב בן אריה הורשע בהסדר טיעון בגילוי בהפרת חובה ובשיבוש מהלכי משפט לאחר שדיווח לליברמן כשכיהן כח"כ, על מידע שהגיע לשגרירות על אודות בקשה לסיוע משפטי מהרשויות המוסמכות בבלארוס בנוגע לחקירתו

שגריר ישראל בבלארוס לשעבר, זאב בן אריה, הורשע במסגרת הסדר טיעון בהעברת מידע חסוי לשר החוץ, אביגדור ליברמן, בנוגע לחקירתו במשטרה. כך פסקה הבוקר (יום ב') שופטת בית המשפט בירושלים חגית מאק-קלמנוביץ.

 

בית המשפט יגזור בקרוב את עונשו של בן אריה, בהתחשב בהחלטת הממונה על עבודות השירות. הפרקליטות מבקשת להטיל עליו חצי שנת עבודות שירות. העבירות שבהן הורשע בן אריה: מסירת ידיעה לאדם שאינו מוסמך, שיבוש הליכי משפט, וגילוי בהפרת חובה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

עבריין בכיר מנתניה נעצר בחשד לפגיעה בעסקים

עבדות מודרנית: שכר בשחור לשחורים

מפקד מחוז ת"א: פשיעת המסתננים - הישרדות

 

במקביל לכתב האישום שהוגש נגד בן אריה, נחשד גם ליברמן בעבירות מרמה והפרת אמונים. החקירה העלתה כי בתקופה שליברמן היה חבר כנסת ובן אריה כיהן כשגריר בבלארוס, קיבל בן אריה ממשרד המשפטים בירושלים בקשה להעביר מסמך באופן דיסקרטי וישיר לרשויות בבלארוס על חקירתו של ליברמן. מדובר במסמך של משטרת ישראל, ובו בקשה לסיוע משפטי לרשויות המוסמכות בבלארוס. המסמך הכיל פרטים מהותיים על אודות החקירה, לרבות נושאים שלגביהם נדרש אותו הסיוע. במשטרה טענו כי ליברמן עודכן בידי בן אריה על אודות תוכן המסמכים במעטפה באוקטובר 2008.

 

עם תחילת הפרשה תקף שר החוץ בחריפות את המשטרה ואת העומד בראשה. "זה האבא והאמא של שיבושי החקירה", אמר - ודרש לחקור את מפכ"ל המשטרה עצמו. "מה רבה הייתה התדהמה ששעה קלה אחרי שיצאתי מחדר החקירות כל הפרטים המעוותים פורסמו על-ידי לשכת המפכ"ל. כשמפרסמים פרטי החקירה בלי שהוגש כתב אישום זה שיבוש הליכי חקירה פר אקסלנס". יצוין כי הוא נמנע ממתן מענה ישיר לחשדות נגדו.

  

השגריר דווקא התמודד מול החשדות, לפחות באופן חלקי, וטען בין היתר כי המעטפה שבה נשלח המידע החסוי מחקירת המשטרה הגיעה לידיו כשהיא פתוחה. "לפי מה שחונכתי במשרד החוץ, השגריר הוא לא דוור ולא יכול להעביר דברים בלי לדעת במה מדובר, כי הוא הכתובת לשאלות. תפקידו לפתוח, ואליי זה הגיע פתוח. במעטפה היה גם מכתב עבורי ולכן לא יכולתי להעביר בלי לקרוא", הסביר.

  

כשנשאל בראיון אם העביר לשר ליברמן את פרטי המידע שנשלח, השיב: "העברתי או לא העברתי, אני מנוע מלהתייחס לזה כי אני בחקירת משטרה. קיימת א-סימטריה. המשטרה פרסמה מה שפרסמה, אבל יש שם הרבה סתירות ודברים שאני כאילו מואשם ואין קשר לזה". הוא האשים את המשטרה בניפוח מכוון של הפרשה הנוכחית: "נמצא זבובון קטן שנופח לפיל ענק, כדי שהפיל יסתיר את כל ההתפתחויות האחרות". 

   

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן אריה. הסדר טיעון
צילום: אלכסנדרה טולוצ'קו, בלטה
מומלצים