שתף קטע נבחר

חשש ממחסור בקפה? גזי החממה יצילו אותו

השפעת שינויי האקלים על החקלאות בפרו עלולה להוביל למחסור כלל-עולמי בקפה. פיתרון אפשרי: מגדלי הקפה ישתלו עצים, ימכרו זכויות לפליטת גזי חממה וכך יצילו את החוות שלהם. "לקפה הפרואני יש ארומה וטעם של צדק חברתי"

ההתחממות הגלובלית מאיימת על מגדלי הקפה העניים של פרו. האם הפיתרון נמצא בשוק פליטת גזי החממה

 

עוד בערוץ כלכלה ירוקה:

תא טלפון OUT - תא להטענת אופניים IN

"בישראל 100 סטארט-אפים לפיתוח תחליפי נפט"

 

לרגלי האנדים, באזור סיירה פיורה, 6,600 מגדלים מייצרים קפה עבור הקואופרטיב Cepicafe. החלקות המשפחתיות מפיקות כ-4,000 טון בשנה של קפה פרואני משובח, שנאסף ביד ויובש בשמש. עם זאת, עקב שינויי האקלים, היבול הפך להיות בלתי צפוי. בשנה שעברה למשל, סבל האזור מגשמים מועטים ואילו השנה הגיעו הממטרים, בשטחים מסוימים, ל-500% מעל הממוצע.

 

גוסט רגיס, מגדל קפה בן 47, העריך, כי "המצב לא גרוע כמו בשנת 1983". בשנה זו פגעה באזור מערכת האל-ניניו שהובילה להצפות ולפינוי של חלקות שלמות.

 

פרו מדורגת בין 3 המדינות שצפויות לספוג את הפגיעה הקשה ביותר משינויי האקלים, כך על פי מחקר של המכון למחקר שינויי האקלים טינדייל של אוניברסיטת איסט אנגליה הבריטית. המגדלים באזור נוקטים בצעדים רבים על מנת להסתגל למצב, כגון התקנה של מערכות לשינוע שקי קפה מעל נהרות שוצפים שהוצפו. אך על רקע הגידול באי הודאות, מתעצם האתגר בהתמודדות עם השינויים.

 

מהקפה אל שוק פליטת גזי החממה

דו"ח שפורסם על ידי חברת המשקאות החמים Cafedirect הבריטית מזהיר כי השפעות השינוי האקלימי על פולי הערביקה הידועים עלולות להוביל למחסור כלל-עולמי ולנטישה של מגדלים קטנים מגידול קפה. בעקבות זאת, החברה העלתה רעיון לטובת המגדלים: ניצול שוק פליטת גזי החממה לטובת העניים, על מנת לממן אסטרטגיות ארוכות טווח להסתגלות לשינוי האקלימי.

 

"קפה הוא עדיין עסק טוב" (צילום: mct) (צילום: mct)
"קפה הוא עדיין עסק טוב"(צילום: mct)

 

המגדלים באזור צ'וקו מצאו את עצמם באופן מפתיע פעילים בשוק פליטת גזי החממה, לאחר שבאזור נכרתו יערות רבים וכעת חלק מהמגדלים עומדים בפני סכנת הצפה. תושבי הכפרים באזור מטפחים שתילים שיהפכו לעצים בקרוב, וכך יוכלו למכור זכויות לפליטת גזי חממה ובכך לסייע במיגור העוני באזור. על כל טון של פחמן שיילכד על ידי העצים הטריים שנשתלים, הקהילה תקבל זכויות לפליטת גזי חממה, אותן אפשר למכור מאוחר יותר בשוק פליטת גזי חממה.

 

למעשה, Cafedirect מעודדת חברות בשרשרת אספקת הקפה לקנות זכויות מהמגדלים, כמו Bewley האירית שקולה את הפולים. אם הפרויקט של Cafedirect יצליח, הוא עשוי להיות תוכנית אב לקהילות רבות של מגדלי קפה בעולם.

 

לדברי סגן הנשיא של פרו, מאריסול אספינוזה, "השינוי האקלימי הוא גורם גדול לחשש מבחינתנו, ואנחנו מקווים שהיוזמה באזור סיירה פיורה תעבור גם לאזורים אחרים. זה חשוב מאוד כי הקפה הפרואני הוא מיוחד. הוא מגן על הגיוון הביולוגי, והוא מסייע לפיתוח הקהילות. ויש לו ארומה וטעם. טעם של צדק חברתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים