שתף קטע נבחר

לבנון: הרוגים בביירות בקרבות הקשים זה 4 שנים

לילה של אלימות בבירה הלבנונית: אחרי שהקרבות מסוריה הגיעו לטריפולי, נלחמו בלילה האחרון זה בזה תומכיו אסד ומתנגדיו בביירות, תוך ירי בתתי מקלע ו-RPG. ילדים לא הלכו היום לבית הספר, חנויות נותרו סגורות. המתח בין השיעים לסונים שוב גואה

מתרחבת האלימות בלבנון . קרבות רחוב בין ארגונים תומכי המשטר הסורי לבין ארגונים המתנגדים לשלטונו של בשאר אסד פרצו בלילה האחרון בביירות. לפחות שני בני אדם נהרגו במהלך הלילה ועוד 15 נפצעו. העימותים בבירות מהווים הסלמה באלימות שגלשה מסוריה ללבנון לפני כשבועיים, אז פרצו קרבות בין סונים לעלווים שבהם נהרגו שבעה בני אדם. אתמול נורו למוות שני מתנגדי אסד בטריפולי.

 

עוד חדשות מהעולם הגדול :

 

בעקבות העימותים בלילה שעבר, מנעו הבוקר (יום ב') חלק מתושבי ביירות מילדיהם ללכת לבית הספר. העימותים בבירה הלבנונית היו מהקשים ביותר שידעה העיר זה ארבע שנים. במהלך הקרבות ירו חמושים רקטות RPG והשתמשו בתתי-מקלע. הקרבות נמשכו יותר מארבע שעות.

 

הבוקר היו הרחובות רגועים יותר, אולם חלק מבעלי החנויות נמנעו מפתיחת בתי העסק שלהם. האלימות הלילה אירעה בעיקר בשכונת טאריק ג'דידה הסונית. היא פרצה שעות אחרי ששייח אנטי-סורי ושומר ראשו נורו למוות בידי חיילי צבא לבנון בעמדה צבאית בטריפולי, תקרית שעוררה שוב את המתיחות בעיר והוציאה תושבים לרחובות.

 

הלווית השייח ההרוג, היום בלבנון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הלווית השייח ההרוג, היום בלבנון(צילום: AFP)

 

היום נערכו כוחות הביטחון של לבנון לאפשרות של אירועי אלימות נוספים בצפון, לקראת הלוויותיהם של השייח אחמד עבד אל-וואחיד ושומר ראשו. הנסיבות שבהן נורו השניים עדיין אינן ברורות לגמרי, ולטענת הצבא - שהביע צער על המקרה - האירוע התרחש אחרי שהשניים האיצו את מכוניתם ולא עצרו בעמדה הצבאית. חמושים שנשאו היום כלי נשק אוטומטיים קראו להפיל את המשטר הסורי בעיירת הולדתו של השייח, בירה.

 

הלחימה בלבנון מדגישה עד כמה מרחץ הדמים בסוריה, שם מנסה משטרו של בשאר אסד לדכא את ההתקוממות העממית נגדו זה יותר משנה, עלולה להצית אלימות גם ברחבי ארץ הארזים. המערכת הפוליטית בלבנון, מדינה המפולגת בין בני עדות ודתות שונות כמו מוסלמים סונים, שיעים ועלווים, דרוזים ונוצרים. אסד זוכה בלבנון לשיעור כמעט זהה של תמיכה ושל

שנאה. שונאיו שואבים את איבתם מהתקופה שבין 1976-2005, אז שלטה למעשה סוריה בלבנון.

 

העימותים הלילה בלבנון שככו בסביבות השעה 04:00 לפנות בוקר, אחרי שחמושים אנטי-סורים השתלטו על מטה מפלגת התנועה הערבית הפרו-סורית. עימותים בסדר גודל כזה לא זכורים בביירות מאז מאי 2008, אז פשטו חמושים של ארגון חיזבאללה השיעי על שכונות סוניות אחרי שהממשלה הפרו-מערבית ניסתה לפרק את רשת התקשורת של הארגון. יותר מ-80 איש נהרגו באלימות אז, שהביאה את לבנון אל ספה של מלחמת אזרחים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלוויית השייח ההרוג בלבנון. האלימות מתפשטת
צילום: AFP
מומלצים