שתף קטע נבחר

בת ה-7 שניצלה: "ניסיתי להעיר את אמא ואבא"

הילדה היא היחידה שניצלה מהתאונה שגבתה חיי הוריה וששת אחיה. היא נזרקה מהרכב ונפצעה קל-בינוני. "זה סוג של נס", אמרו הרופאים, שטרם בישרו לה שמשפחתה נספתה. את החובשים שטיפלו בה שאלה: "איפה אשן הלילה?"

בת ה-7 נותרה לבדה בעולם, אך היא עוד לא יודעת שכל בני משפחתה נספו הלילה (יום ג') בתאונת דרכים קשה בדרך לטבריה. הילדה מהיישוב בר יוחאי, שניצלה כנראה רק בזכות העובדה שנזרקה מהרכב לפני שהתלקח, סיפרה לחובשים שפינו אותה לבית החולים: "ניסיתי להעיר את אמא ואבא ולא הצלחתי".

 

התאונה אירעה סמוך לגן מיצפור בטבריה, בכביש היורד מצומת פוריה. אב המשפחה מהיישוב בגליל העליון איבד את השליטה בגלל בעיה בבלמים, והמכונית פגעה במעקה הבטיחות, הידרדרה לוואדי סמוך והתלקחה בשדה קוצים שלמרגלות הכביש. הוריה של הילדה וששת אחיה נהרגו, והיא נפצעה קל עד בינוני.

 

גופות בני המשפחה חולצו משרידי הרכב (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
גופות בני המשפחה חולצו משרידי הרכב(צילום: אביהו שפירא)

 

המכונית הידרדרה לוואדי והתלקחה בשדה קוצים (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
המכונית הידרדרה לוואדי והתלקחה בשדה קוצים(צילום: אביהו שפירא)

 

שוטר ואזרח שהגיעו למקום העלו אותה מהוואדי למדרכה, ושם היא טופלה על ידי פרמדיקים של מד"א. רס"ר מאיר חורש מתחנת משטרת טבריה, סיפר: "הגעתי לזירה והבחנתי ברכב הפוך שעולה באש בוואדי. ביקשתי מאזרח שנמצא במקום להתרחק מהרכב הבוער כדי שלא ייפגע. באותו זמן הוא הבחין בילדה קטנה בין השיחים, ליד הרכב. לקחתי אותה בידיים, הלכתי איתה לכיוון הכביש שמעל הוואדי. הושבתי אותה על המדרכה והיא סיפרה שהוריה נמצאים באוטו יחד עם עוד שישה אחים".

 

לדברי חורש, היא לא בכתה, "היא הייתה די מעורפלת", אמר, וסיפר כי כוחות כיבוי אש הגיעו והחלו לכבות את השריפה שפרצה. "עוברת אורח שעברה במקום אמרה שהיא אחות בבית חולים ומסרתי לה את הילדה שתשגיח עליה. היא מסרה את הילדה לפרמדיקים של מד"א שהגיעו למקום. התמונה של הילדה לא יוצאת לי מהראש".

 

אחד הנוכחים במקום הוסיף: "היא הייתה בהכרה מלאה אך לא כל כך במודעות למה שקרה. לדבריה, היא ניסתה להעיר את ההורים אחרי שהאירוע קרה ולא הצליחה. היא בכתה ורצתה להיות בחברתם".

 

גלעד חנון מארגון "איחוד הצלה" בטבריה שמתגורר בסמוך לתאונה היה עד לחילוץ הילדה. "ישבתי במרפסת וראיתי את הלהבות מיד אחרי הפיצוץ", סיפר ל-ynet. "הגעתי לכאן והילדה הקטנה שניצלה בדיוק הוצאה בסיוע אזרח ושוטר. היא שאלה את השוטר 'איפה אני אשן הלילה?'".

 

הפרמדיקים הודו כי לא ידעו כיצד לבשר לילדה כי עולמה חרב עליה. "לא ידענו להסביר לה מה מצבם, והודענו לבית החולים שידאגו לה בהתאם", ציינו. גורמי הרפואה הוסיפו כי מבחינה פיזית, "הילדה נפגעה קל עד בינוני. כמה פגיעות שדורשות בירור יותר יסודי ולכן לקחנו אותה במהירות האפשרית להמשך הטיפול". הילדה פונתה לבית החולים פוריה ובהמשך הועברה לבית החולים רמב"ם בחיפה, כשהיא מלווה בבת דודתה.

 

אחת הגופות מפונה מהזירה (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
אחת הגופות מפונה מהזירה(צילום: אביהו שפירא)

 

"משפחה שלמה קיפחה את חייה בעקבות תקלה טכנית" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"משפחה שלמה קיפחה את חייה בעקבות תקלה טכנית"(צילום: אביהו שפירא)

 

הילדה עברה ברמב"ם סדרת בדיקות, ובסיומן נקבע שהיא סובלת מסדק באגן ומחבלות בלבד. אחד הרופאים אף הגדיר את העובדה שלא ספגה פציעות חמורות יותר כ"סוג של נס". הילדה תועבר בהמשך לבית החולים לילדים מאייר בקמפוס רמב"ם, שם מלבד הטיפול הרפואי, יכינו אותה הרופאים לקבלת הבשורה הקשה על מות משפחתה. גם עובדות סוציאליות מהמועצה שבשטחה מתגוררת המשפחה הגיעו למקום.

 

ממשרד הרווחה נמסר כי "עובדות סוציאלית ומנהלת מחלקת הרווחה במועצה האזורית מלווות את הילדה בבית החולים ובוחנות דרכי סיוע ותוכנית מתאימה לטיפול בילדה בהתאם לצרכיה".

 

במקביל, המשיכו כוחות החירום לפעול בזירה ולחלץ את גופות ההרוגים: שני ההורים, בן ובת תאומים בני 17, ילד כבן 15, ילד כבן 10, תינוקת כבת שלוש וילדה נוספת שגילה עדיין לא ברור. למקום הגיע גם מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ניצב רוני עטיה, שאמר: "מדובר בתאונה מחרידה של משפחה שלמה שקיפחה את חייה בעקבות תקלה טכנית. הרכב נסע במהירות, איבד הבלמים והרכב הידרדר כתוצאה מאיבוד שליטה, וילדה קטנה עפה מתוכו".

 

במשטרה דיווחו גם כי אשה ברכב התקשרה למוקד ודיווחה על אבדן השליטה ברכב עוד כשהיו בני המשפחה באזור צומת פוריה. במוקד הזעיקו ניידת מתחנת טבריה שיצאה לכיוונם, אך תוך כדי השיחה נשמעו מעברו השני של הקו צעקות ורעשים של רכב מתהפך ועולה באש.

 

שוטר ששוחח עם מפקד המחוז סיפר: "ניסיתי להתקשר חזרה אך לא הייתה תשובה. כשהגעתי הרכב כבר הידרדר. פינינו ילדה מהשיחים. היא הייתה בהכרה ושאלתי אותה מי באוטו, היא אמרה שיש שם את הוריה ועוד שישה אחים". במשטרה אומרים כי מבדיקה ראשונית של המכונית המשפחתית עולה שהבלמים היו שחוקים מאוד - דבר שהקשה על בלימת הרכב.

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
זירת התאונה, הלילה
צילום: אביהו שפירא
מומלצים