שתף קטע נבחר

לטיול יצאנו: היכן מבלים חתולי הבית?

חוקרים נעזרו במצלמות זעירות שהוצמדו לעשרות חתולים בארה"ב וגילו כי 44% מהחתולים עסקו בפעילות ציד של חיות בר קטנות. החוקרים טוענים כי הסכנה הגדולה ביותר לחתולים בסביבה העירונית היא חציית כביש וממליצים לבעליהם שלא לאפשר להם לטייל ללא השגחה

מאפשרים לחתול הבית שלכם לטייל ללא השגחה מחוץ לבית וסקרנים לדעת כיצד הוא מבלה את יומו? חוקרים בעיר אתנס, בג'ורג'יה, בארצות הברית, החליטו לנסות ולפתור את התעלומה סביב שגרת יומם של חתולי הבית המשוטטים בפרברי העיר. המטרה: ללמוד היכן משוטטים החתולים, אילו חיות בר הם נוהגים לצוד ומה הן הסכנות האורבות לחתולים מחוץ לבית.

 

בשיתוף עם "נשיונל ג'יאוגרפיק", החוקרים השתמשו במצלמות זעירות וקלות, אותן התקינו על קולר הצוואר של 55 חתולים ביתיים, שמבלים את זמנם גם מחוץ לבית. כדי להשתתף במחקר, נדרשו החתולים לשאת את המצלמה במשך כעשרה ימים, בתקופות בהן איפשרו להם בעליהם לצאת החוצה. לדברי החוקרים, החתולים לא צדו כמות גדולה של חיות בר כפי ששיערו קודם לכן.  

 

צילום:  Warnell School of Forestry and Natural Resources

 

  

2,000 שעות של וידאו שצולמו ע"י החתולים

"חתולים אינם רעים כפי שביולוגים שיערו עד כה", סיפרה ל-"USA TODAY", הדוקטורנטית קארי אן לויד, אחת מצוות החוקרים במחלקה לאקולוגיה וניהול ממשק של חיות בר בבית הספר ליערנות ומשאבים טבעיים בג'ורג'יה.

 

בסרטונים שפורסמו בנשיונל גיאוג'רפיק ובאתר המחקר, נראו החתולים משוטטים מסביב לבתים, אורבים לתרנגולות, צדים לטאות וציפורי שיר קטנות. בדרך הם גם התמודדו עם חיות נוספות, כדוגמת חתולים זרים, כלבים ומכרסמים קטנים. הם תיעדו עצמם מטיילים ליד בתים, מטפסים על עצים ביערות, נכנסים לפתחי ניקוז מים וביוב וגם משקיפים על העולם מגגות הבתים.

 

המחקר שהתנהל במשך כשנה במטרה לבחון את תפקוד החתולים לאורך כל עונות השנה, סיפק לחוקרים יותר מ-2,000 שעות של וידאו. הטכנולוגיה איפשרה לחוקרים לתעד את החתולים גם בשעות החשיכה, תודות למצלמות אינפרא אדום המסוגלות לצלם בלילה. ציוד הצילום מוגן מפני חדירת מים ואף ניתן לאתרו בעזרת משדר במקרה הצורך.

 

37 שעות צילום בממוצע זו התוצרת הממוצעת של כל חתול מבין 55 החתולים שלקחו חלק בפרוייקט המחקר התיעודי. לדברי החוקרים, "אחד מהדברים שהפתיעו אותנו ביותר היה שהיינו עדים לכך שחתולים אימצו בעלים שניים. ארבעה מהחתולים שהשתתפו בפרוייקט, תועדו נכנסים לבית אחר כדי לקבל מזון או חיבה", הם מספרים.

 

בעין החתול. (צילום:  Warnell School of Forestry and Natural Resources ) (צילום:  Warnell School of Forestry and Natural Resources )
בעין החתול.(צילום: Warnell School of Forestry and Natural Resources )

 

44% מהחתולים הביתיים צדו חיות בר קטנות

על פי התוצאות, נראה כי 44 אחוז מהחתולים המשוטטים בעיר צדו חיות בר, כשזוחלים, יונקים קטנים וחסרי חוליות היוו את מרבית הטרף בפרברי העיר. חתולים שהיו עסוקים בציד חיות, לכדו בממוצע שתי חיות במהלך שבעה ימי שוטטות.

 

לטאות, שממיות ונחשים קטנים הם הזוחלים הנפוצים ביותר שנתפסו על ידי החתולים, לאחר מכן נברני שדה ואפילו עכבר בית יחיד. גם ציפורים רבות נתפסו על ידי החתולים ולדברי החוקרים, 85 אחוז מלכידות חיות הבר על ידי החתולים אירעו בחודשים החמים של השנה. במהלך התקופה החמה, החוקרים סבורים כי צפויים החתולים להפגין התנהגות ציד בתדירות רבה יותר. עם זאת, כמות חיות הבר שכל חתול יצליח לצוד תפחת בהדרגה ככל שהחתול יתבגר יותר.  

 

"החתולים נצפו לוכדים נחשים ולטאות קטנות, אכלו תולעים ולכדו פרפרים. חיות שכמעט ולא הובאו על ידם בחזרה לבית וללא המצלמה, לא היה לנו מושג מה הם עושים בחוץ", אמרה לויד בראיון לרשת הטלוויזיה CBS. לדברי החוקרים, למין החתול והזמן בו בילה בחוץ לא היתה השפעה משמעותית על אופי הציד שלו.

 

חציית כביש: הפעולה המסוכנת ביותר לחתול הביתי

מה הן  הסכנות האורבות לחתולים בסביבה העירונית ובפרברי העיר? חציית כביש נחשבת למסוכנת ביותר (45%), מפגש עם חתולים זרים (25%), שתייה ואכילה של חומרים הרחק מהבית (25%) ולבסוף, שיטוט בפתחי ניקוז של ביוב ומים (20%) וכניסה למקומות צרים בהם החתולים עלולים להילכד (20%).

 

85 אחוז מהחתולים שהשתתפו בפרויקט תיעדו עצמם באחת מהפעילויות המסוכנות ביותר, כשהזכרים גילו נטייה לקחת סיכונים גדולים יותר מהנקבות וככל שהחתולים היו בוגרים יותר, כך גם פחת מספר האירועים בהם היו מעורבים בפעילות שעלולה לגרום להם לסכנת פגיעה. לפרק הזמן בו שהו החתולים מחוץ לבית ושוטטו בסביבה, היתה השפעה על כמות הסיכונים בהם היו מעורבים.

 

מלחמת ההישרדות: חתולים מול ציפורים

לדברי החוקרים, השימוש במצלמות מאפשר פיתרון יצירתי לאחת מהסוגיות המעוררות מחלוקת בשנים האחרונות בכל הנוגע להשפעת החתולים המשוטטים על הסביבה ועל הסיכונים לחתולים.

 

בפדרציה הלאומית למען חיות הבר בארה"ב טוענים כי חתולים משוטטים הורגים יותר ממליון ציפורים מדי יום בממוצע ומחקרים אחרים אף טוענים כי מדי שנה מתות למעלה מ-600 מיליון למיליארד ציפורים בשנה עקב פגיעות חתולים.  

 

מנגד, בארגונים למען בעלי חיים טוענים כי למרות שחתולי רחוב אכן הורגים ציפורים בכמות לא מבוטלת, הם מעדיפים לצוד כמות גדולה יותר של מכרסמים מזיקים. בארגונים מצביעים על כך כי לאדם ישנה השפעה הרסנית יותר על הציפורים כשהוא פוגע באזורי המחייה שלהם, משתמש בחומרי הדברה, מקים בניינים ותשתיות אנרגיה הגורמים לפגיעה גדולה יותר בציפורים מאשר החתולים.

 

כיום מוערך מספרם של החתולים הביתיים בארצות הברית בלבד בכ-77 מיליון, כ-65 אחוז מהם מורשים לצאת מחוץ לבית ללא השגחה. לדברי חוקרים בארגוני טבע בארצות הברית, הדבר מוסיף כמות שנעה בין 60 ל-100 מיליון חתולים משוטטים, המצטרפים לאוכלוסיית החתולים חסרת הבית המוערכת לכל היותר בכ-157 מליון חתולים.

 

"באמצעות המצלמות, צוות החוקרים שלנו הצליח למדוד את שיעורי טריפת חיות הבר על ידי החתולים ואף הצליח לזהות את הגורמים המאיימים על בריאות החתולים המשוטטים, כמו רכבים וחשיפה למחלות מידבקות", מסכמת לויד וציינה כי המחקר יאפשר לבעלי החתולים להבין את השפעות החיה שלהן על הסביבה ויסייע להן לשמור על החתולים כדי שיגיעו לתוחלת חיים ארוכה יותר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  Warnell School of Forestry and Natural Resources
חתול עם מצלמה
צילום: Warnell School of Forestry and Natural Resources
צילום:  Warnell School of Forestry and Natural Resources
פעילים בלילה
צילום: Warnell School of Forestry and Natural Resources
צילום:  Warnell School of Forestry and Natural Resources
מפגשים עם חיות בר
צילום: Warnell School of Forestry and Natural Resources
מומלצים