שתף קטע נבחר

ארגוני הסיוע לישי: כליאת זרים מנוגדת להתחייבות

שר הפנים ביקר במתקן אכיפה של רשות ההגירה והורה לכלוא את כל אזרחי דרום סודן ששוהים בארץ עד להחלטה על גירושם. בארגוני הסיוע טוענים כי מדובר בסתירה להתחייבות המדינה בבית המשפט: "מדברים בשני קולות"

האם שר הפנים פועל בניגוד להתחייבות שנתנה המדינה לבית המשפט? במהלך סיור שקיים אתמול (יום ג') במתקן אכיפה של רשות האוכלוסין וההגירה בעומר, אמר השר אלי ישי כי הורה לאנשי הרשות לכלוא את כל אזרחי דרום סודן ששוהים בישראל עד להחלטה על גירושם בסוף החודש.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

בג"ץ: המדינה מפלה יישובים ערבים במס הכנסה  

המשפחה נקברה, רחל ששרדה "מבינה הכול"

 

בארגוני הסיוע טוענים כי ההוראה סותרת התחייבות שנתנה המדינה לבית המשפט המחוזי בירושלים, שבה נכתב בין היתר: "בית המשפט הנכבד נתן צו ארעי ובהתאם לו, לא יפעל המשיב (שר הפנים, ע"א) להרחקתם של נתיני דרום סודן מישראל באופן כפוי ואלו לא יושמו במשמורת עד למתן החלטה אחרת". המדינה אמורה לתת את תשובתה בעתירה שהגישו ארגוני זכויות אדם לבג"ץ נגד הגירוש בתחילת יוני.

 

במהלך הסיור במתקן בעומר אמר השר ישי כי "הנחיתי את רשות ההגירה לגבי אזרחי דרום סודן עד שבית המשפט יבצע את הבדיקה שלו, לעצור את כולם, לכלוא אותם, לבצע תשאולים ולהמתין לפסיקת בית המשפט. ברגע שהפסיקה תצא, נעלה על מטוס את כולם".

 

בארגוני הסיוע זועמים על השר ישי. עו"ד ענת בן-דור, שמייצגת את הארגונים למבקשי המקלט בעתירה אמרה ל-ynet כי "ההנחיה של שר הפנים עומדת בסתירה מפורשת שנתנה המדינה לבית המשפט שלא לעצור ולכלוא את הדרום סודנים בטרם ייתן בית המשפט את החלטתו. בנוסף היא עומדת בניגוד לצו הזמני שנתן בית המשפט שקבע שעד מתן ההחלטה בעניין המדינה לא תעצור ולא תגרש את אזרחי דרום סודן השוהים בישראל".

 

עו"ד בן-דוד, חברת הקליניקה לזכויות פליטים באוניברסיטת תל-אביב הוסיפה כי "ההנחיה של השר ישי היא למעשה ביזיון של בית המשפט ומשמעותה היא שהמדינה מדברת בשני קולות שונים".

 

גם מנכ"לית מוקד הסיוע לעובדים זרים, רעות מיכאלי, הצטרפה לביקורת. "מצער ששר הפנים הוכיח שוב שכשמדובר בניסיונות להסית נגד מבקשי המקלט כל האמצעים כשרים. כנראה הרצון של שר הפנים לתת מענה פופוליסטי מצדיק לשיטתו גם הפרה של התחייבויות המדינה לבית המשפט. מתברר שעבור ישי זכויותיהם וכבודם של מבקשי המקלט לא חשובים ולכן הוא מוכן להקריב גם את עקרונות הדמוקרטיה על מזבח המלחמה שלו בהם". 
 

"סופו של החלום הציוני" 

בסיור במתקן בעומר התייחס השר ישי גם לדבריו של מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, שקרא לספק עבודה לעשרות אלפי המסתננים עד לגיבוש פתרון. לדברי ישי, "מי שחושב למסד אותם פה בעבודה – טועה. ראשית, הם כבר עובדים היום ומעבר לזה זה מסר נורא. אם ניתן להם עבודה, עוד מיליון יגיעו לארץ וזה סופו של החלום הציוני. מה האנשים האלה חושבים, שנפטר ישראלים וניתן עבודה למסתננים? השתגענו?"

 

"כל האמצעים כשרים". הפגנה של פליטים מדרום סודן נגד הגירוש (ארכיון) (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"כל האמצעים כשרים". הפגנה של פליטים מדרום סודן נגד הגירוש (ארכיון)(צילום: ירון ברנר)

 

לדברי ישי, "הפתרון היחיד הוא קשה, לכלוא את כל המסתננים בתוך בתי סוהר ומשם לגרש אותם תמורת פיצוי כספי לארצם או לארצות שלישיות". ישי הסביר עוד כי יותר מ-80 אחוזים מהמסתננים מגיעים מצפון סודן ומאריתריאה – מדינות שעד כה ישראל נמנעה מלגרש אליהן את מבקשי המקלט.

 

בסיור במתקן הרשות הצטרף השר ישי לתשאול מסתננים ושוהים בלתי חוקיים. עם אחד מהם הוא שוחח בערבית ושאל אותו "מדוע הגעת לכאן?". המסתנן הנבוך מנוכחות התקשורת השיב לישי שהגיע לחפש עבודה. בשיחה עם כלי התקשורת אמר מסתנן מצפון סודן שתושאל אף הוא כי אם ייאלץ לשוב לארצו, גזר דינו יהיה מוות.

 

ראש מועצת עומר פיני בדש שהתלווה לסיור, אמר כי "חלקים גדולים באזור הדרום נמצאים תחת כיבוש. אתה רואה אותם בכל פינה מחפשים עבודה. הממשלה צריכה להתעשת, לסגור את הגבול ולגרש את כולם". ישי הודיע גם כי יפעל להעביר בממשלה החלטה לבניית בתי כלא מיוחדים, מעבר למתקן השהייה שעליו כבר הוחלט, על-מנת שיסייעו באכלוס עשרות אלפי המסתננים השוהים בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לעצור את כולם". השר ישי
צילום: גור דותן
מומלצים