שתף קטע נבחר

בעל הבר האריתריאי שהותקף: "מפחד להיות פה"

אמניאי זגטה שהגיע לפני 5 שנים בגפו מאריתריאה, הקים בר בשכונת התקווה. בתום ההפגנה נגד המסתננים אמש, הושחת העסק שהיה כל עולמו. הבוקר הוא נשמע כנוע: "אולי יקבלו אותי למדינה אחרת". תושב השכונה: "הם הביאו את זה על עצמם"

"סגרתי אתמול מוקדם בגלל ההפגנה, אבל זה לא עזר. כשהגעתי כבר לא נשאר כלום". אמניאי זגטה (36) הגיע לישראל לבדו לפני חמש שנים מאריתריאה והקים בר צנוע בלב שכונת התקווה בתל-אביב. העסק שהיה כל עולמו הושחת אמש בתום ההפגנה שבה קבלו תושבי דרום העיר על טיפול הממשלה בתופעת המסתננים.

 

הבר של אמניאי זגטה לאחר ההשחתה, אמש (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הבר של אמניאי זגטה לאחר ההשחתה, אמש(צילום: ירון ברנר)

 

המתיחות בין זרים לישראלים - דיווחים אחרונים ב-ynet:

אהרונוביץ' וריבלין לח"כים מהימין: אל תסיתו

"צעקו 'לך לסודן' והיכו, חשבתי שרוצים להרוג אותי"

מהומה ועצורים בהפגנה בדרום ת"א: זרים הותקפו

 

זגטה מיהר להגיש תלונה במשטרה והבוקר הוא נשמע מפוחד במיוחד: "אני לא יכול להמשיך ככה, אני מפחד לחיות פה. אולי יקבלו אותי למדינה אחרת, כנראה שהמזל שלי הוא לא כאן". פעילים בארגונים חברתיים וכמה מתושבי השכונה סייעו הבוקר לזגטה לשקם את הריסות העסק והאבנים שעמן נופצו החלונות נותרו במקומן – עדות ללילה הקשה שעבר על זגטה.

 

האזרח מאריתריאה שפתח את העסק מכסף שחסך בעבודות מזדמנות, ישב הבוקר בפנים נפולות בין השולחנות המועטים והמקררים ומספר שרק לפני שבועיים הותקף על ידי חבורת נערים, לאחר שסירב למכור להם אלכוהול. "הם השכיבו אותי על הרצפה, לקחו את הרגל של השולחן והתחילו להכות אותי בראש".

 

"כשהגעתי כבר לא נשאר כלום". הבר של אמניאי, היום (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"כשהגעתי כבר לא נשאר כלום". הבר של אמניאי, היום(צילום: ירון ברנר)

 

האבנים שעמן נופצה השמשה נותרו בתוך הבר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
האבנים שעמן נופצה השמשה נותרו בתוך הבר(צילום: ירון ברנר)

 

על המחאה שנשמעת בציבור הישראלי נגד המסתננים מאפריקה אומר זגטה כי "הגיעו לכאן אנשים מסודן, אריתריאים וניגריה. אם הממשלה לא רוצה אותם, היא צריכה להחזיר אותם".

 

כמה מתושבי שכונת התקווה היו עדים להשחתת העסק של זגטה. אחד מהם, שביקש להישאר בעילום שם מחשש שיאונה לו רע, סיפר כי "מסביב לעסק עמדו כ-30 אנשים. חלקם הסתירו את מי שהיה בפנים ואחרים עמדו מעבר לכביש ותצפתו שהשוטרים לא מגיעים. אנשים יצאו עם בקבוקים בידיים, כולל בקבוקי ויסקי יקרים. נערים שעברו שם החביאו את הבקבוקים מתחת לחולצות".

 

עד הראייה הוסיף כי "זה גועל נפש של ביזה. יש כאן בעיה, אבל לפני שמפנים טענות אליהם, צריך להפנות את הטענות לבעלי הדירות ולבעלי העסקים שמשכירים לזרים את המקומות ומביאים את זה עלינו, רק מפני שהם מוכנים לשלם קצת יותר".

 

"אני לא יכול להמשיך ככה". זגטה לצד העסק שהושחת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"אני לא יכול להמשיך ככה". זגטה לצד העסק שהושחת(צילום: ירון ברנר)

 

"גועל נפש של ביזה". זגטה משפץ את הבר שהושחת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"גועל נפש של ביזה". זגטה משפץ את הבר שהושחת(צילום: ירון ברנר)

 

תושב נוסף שצפה בהתרחשות סיפר כי "קבוצה גדולה של אנשים רצו עם מקלות ואבנים לוויטרינה וניפצו את הזכוכית. העד הזה טוען כי המסתננים הביאו את התקיפות על עצמם. לדבריו, "אנשים אנסו פה כמה בנות, יש הרבה גניבות ולאנשים זה הגיע עד הראש. פשוט נמאס".

 

"אין ביטחון מאז שהם הגיעו" 

סמוך לבר שהושחת התפתחו ויכוחים בין תושבים. חלקם צידדו במעשים ואחרים גינו אותם. יעקב מדאינו, תושב השכונה שתמך במעשים אמר כי "אין ברירה אחרת, אין ביטחון בשכונה

מאז שהם הגיעו. יש לי בנות צעירות וכל שתי דקות אני נמצא עמן בטלפון. לפני שבועיים נאנסה כאן נערה וגם תקפו אישה מבוגרת ושדדו אותה. למה אני צריך לחיות בפחד בשכונה שבה נולדתי? זה לא קשור לצבע העור שלהם, צריך להוציא אותם מפה".

 

יאנה, תושבת השכונה שנמצאת בקשר רומנטי עם אזרח ניגרי, הגיעה הבוקר לסייע לבעל העסק שהושחת. "גם אני אומרת שיש בעיה בשכונה, אבל ההפגנה אתמול הייתה צריכה להיות מופנית כלפי מעלה. 60 שנה שהשכונה הזאת מוזנחת. יש כאן אלכוהול, סמים, מחלות ובעיות אחרות והוסיפו לאוכלוסייה המוחלשת אוכלוסייה מוחלשת עוד יותר. צריך להפנות את הטענות כלפי הממשלה ולא נגד האזרחים הזרים".

 

ידידה של בעל הבר שהגיעה אף היא לסייע לו הביעה סלידה מהתקיפה. לדבריה, "אף ישראל לא נכנס לכאן בדרך כלל. הבחור הזה עבד שנים בשביל לחסוך ולפתוח את המקום, הוא לא לקח שקל מאף אחד ולא עבד על חשבון אף אחד והנה התוצאה. כשהם לא עובדים אומרים 'למה הם לא עובדים?' ועכשיו הם יגנבו".

 

בתוך כך, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' מתח היום ביקורת על דברים שאמרו ביממה האחרונה חברי כנסת נגד המסתננים. בכנס איגוד דוברי הרשויות המקומיות בישראל אמר אהרונוביץ' כי "אני קורא לנבחרי הציבור לגלות אחריות ולא להתלהם ולא להתסיס – כי בסוף אנחנו מתסיסים ציבור שלם על ציבור אחר".

 

אהרונוביץ' הוסיף כי "אתמול הייתה הפגנה לא פשוטה ואני מגנה באופן נחרץ התנהגות אלימה של כולם". עם זאת, הוא ציין כי "צריך להוציא את הסודנים והאריתריאים בהליך מסודר כי רובם אם לא כולם הם מסתננים ולא פליטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה סוערת בלב השכונה, אמש
צילום: ירון ברנר
"אני מפחד לחיות פה". זגטה
צילום: ירון ברנר
מומלצים